Formuláře pro Sčítání lidu, domů a bytů 2011. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Kvůli chybám pošty vrátilo formuláře přes komisaře jen minimum lidí

  • 174
V Česku končí dodatečné sčítání lidu, domů a bytů. Od půlnoci z úterý na středu už nebude možné posílat formuláře přes internet. Přestane je sbírat i Česká pošta, která opět chybovala. Sčítacím komisařům proto formuláře odevzdala jen desetina lidí.

Podle statistiků lidé nejčastěji tři typy sčítacích formulářů vraceli pomocí speciálních poštovních obálek. Využilo jich 65 procent lidí. Dalších 27 procent vyplnilo formuláře elektronicky. Ani ne 10 procent poslalo tiskopisy zpět prostřednictvím komisařů České pošty.

O pokutách za dva měsíce

Do příštího týdne budou statistici zjišťovat, kolik přišlo formulářů. Všechny papírové budou postupně skenovány a porovnávány, aby z nich byly vyřazeny duplicity. V polovině května navštíví sčítací komisaři část domácností, které formuláře dostaly, ale nevrátily. Budou zjišťovat, zda to byl účel nebo nedopatření. V červnu nebo červenci se ČSÚ rozhodne, zda a které lidi oznámí městským nebo obecním úřadům kvůli nevyplnění formulářů. Ve správním řízení jim pak bude hrozit až desetitisícová pokuta. Na konci roku ČSÚ zveřejní první statistiky sčítání.

Průzkum agentury STEM/MARK před sčítáním hovořil o tom, že přes komisaře by formuláře chtělo vrátit 38 procent dotázaných. Český statistický úřad je proto přesvědčený, že skutečný stav mimo jiné odráží chyby, kterých se Česká pošta dopustila.

Zaměstnanci pošty nechodili už při roznášení podle termínů a stejné chyby se opakovaly i při vybírání formulářů. "Máme zdokumentované stížnosti, že komisaři nevyzvedli formuláře, ačkoliv to měli dohodnuto. Důvody byly různé a někde je ani neznáme," uvedl místopředseda Českého statistického úřadu Stanislav Drápal.

Mluvčí České pošty Marta Selicharová uvedla, že žádné problémy při sběru dotazníků nezaznamenali. "Staly se ale případy, kdy komisaři přišli pro formuláře a lidé jim řekli, že už je vyplnili přes internet," uvedla Selicharová. Již dříve firma připustila chyby při roznášení formulářů s tím, že se je Česká pošta snaží napravit.

Statistický úřad proto opětovně potvrdil, že České poště kvůli zádrhelům nezaplatí takovou částku, kterou měla smluvenu. Konkrétní snížení úhrad nyní řeší právníci. Statistici dosud firmě neproplatily dvě částky v řádech desítek a stovek milionů. Celkem měly vyplatit 750 milionů.

Zpátky už je přes 15 milionů formulářů

Sčítání lidu, domů a bytů začalo v sobotu 26. března. Lidé mohli formuláře vracet do 14. dubna. Ti, kdo si je vyzvedli na úřadech a poštách po 5. dubnu, měli na vracení čas do úterý 19. dubna.

Opozdilcům statistici vzkazují, že vyplněné papíry mohou přinést přímo na některé z pracovišť Českého statistického úřadu ještě týden po Velikonocích. "V rámci tolerance zahrneme do sčítání i obálky, které nám přijdou v týdnu po Velikonocích. Může jich být v řádu tisíců," řekl iDNES.cz Drápal.

Miliony formulářů

4 315 tisíc formulářů přiteklo do úterního rána statistikům elektronicky, poslalo je 2 790 tisíc lidí

9 milionů formulářů dorazilo v obálkách nebo přes sčítacího komisaře

další 1 milion poštovních obálek bylo ještě na začátku týdne na cestě, v každé obálce v průměru lidé posílají 2,7 formuláře

Od středy ale už lidé speciální poštovní obálku s logem sčítání na úřadech nedostanou.

Český statistický úřad do úterního rána přijal přes čtyři miliony formulářů elektronicky. Dalších devět milionů eviduje v papírové podobě. Čísla se budou ještě několik dnů navyšovat. Jen na začátku týdne čekalo na otevření milion speciálních poštovních obálek, ve kterých lidé formuláře statistikům posílali. V každé může být hned několik listů. Další formuláře do systémů přitečou v úterý.

Kolik přesně se sečetlo lidí, budou statistici vědět v dalších dnech. Podle místopředsedy Českého statistického úřadu budou veškeré poštovní obálky rozlepeny do neděle, pak musí pracovníci papírová data převést do elektronické podoby. Skenování papírových formulářů zajišťuje soukromá firma. Formuláře linkami procházejí 12 dnů a zatím jich bylo do elektronické podoby převedeno více než dva a čtvrt milionu.

Statistický úřad již začal likvidovat také prázdné obálky, ve kterých lidé formuláře posílali. Nechá je odvážet do specializované drtící linky za Prahou. Odhadem jich bude muset být zlikvidováno na 55 tun. Stejně loni specializovaná firma likvidovala i zkušební sčítací formuláře.

26. srpna 2010


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue