VV podpoří vládu jen s podmínkou. Chtějí dohodu o reformách a nové ministry

  • 418
Poslanecký klub Věcí veřejných podpoří při hlasování o nedůvěře vládu jen podmínečně. Do konce června chce shodu na zdravotní a důchodové reformě, a to i v detailech. Premiér musí také dostát svým prohlášením a výrazněji obměnit ministry.

"Strana Věci veřejné provedla zásadní personální změny ve vládě jako první, a to navzdory tomu, že zcela odmítáme nařčení koaličních partnerů ze záměru privatizace veřejné moci Věcmi veřejnými," vzkázala ze Sněmovny předsedkyně poslaneckého klubu VV Karolína Peake.

Hlasování o nedůvěře vládě

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová svolala mimořádnou schůzi na úterý 26. dubna. O vyslovení nedůvěry vládě poslanci začnou rokovat ve 14 hodin. Němcová iDNES.cz řekla, že zvažovala svolání schůze na čtvrtek, pokud by sociální demokraté doručili žádost o druhou mimořádnou schůzi, o které se v kuloárech také spekulovalo.
"Obě schůze by se tak mohly konat v jeden den, ale když bude jen jedna, je vhodnější ji svolat na úterý, aby nebyla Sněmovna v jednání ochromena tou nervozitou před hlasováním," řekla iDNES.cz.
ČSSD totiž chce na mimořádné schůzi ještě řešit aféru ProMoPro. Zřejmě ale s žádostí o druhou schůzi vyčká až na to, jak dopadne hlasování o nedůvěře vládě. Pokud by kabinet padl, schůze o ProMoPro by byla bezpředmětná.

O to rychleji prý Věci veřejné očekávají razantní řešení od svých koaličních partnerů. Z vlády po pondělním jednání vypadl jen ministr dopravy Vít Bárta, Radek John přišel o křeslo na ministerstvu vnitra, ale získal nový post vicepremiéra pro boj s korupcí a ministra školství Josefa Dobeše se nakonec změny nedotkly. Věci veřejné oproti tomu po vypuknutí krize požadovaly odchod ministra financí Miroslava Kalouska, ministra obrany Alexandra Vondry a ministra zemědělství Ivana Fuksy.

"Vyjadřujeme koaliční vládě pouze podmínečnou podporu odvislou od splnění několika nezbytných podmínek. Za prvé je nutná shoda nad dokončením důchodové reformy a nad konceptem zdravotnické reformy do konce června tak, aby při hlasování o důvěře vládě bylo možné potvrdit shodu nad nejzásadnějšími reformami," dodala Peake.

Znamená to tedy, že při úterním hlasování o nedůvěře vládě, které vyvolala ČSSD, Věci veřejné koalici podpoří. Do konce června chce však vláda do Sněmovny poslat klíčové reformní zákony a s nimi spojí i hlasování o důvěře. To znamená, že kdyby zákony přijaty nebyly, vláda by skončila. Právě pro toto hlasování si teď VV určily zmíněné podmínky.

Věci veřejné chtějí od premiéra Petra Nečase splnit i slib, že bude výrazně "personálně rekonstruovat" vládu. "To, že včera Věci veřejné netrvaly na dalších personálních změnách ve vládě, chápeme pouze jako prostor pro podporu premiéra a pro stabilizaci jeho pozice," uvedla Peake s odkazem na jednání, které prozatím koalici ODS, TOP 09 a VV zachovalo při životě. Nečas už nedávno zmínil, že není s některými svými ministry spokojen a že je do léta vymění. Konkrétní však nebyl.

Peake dodala, že strana VV zatím nemá jasno, zda se při pondělním jednání rozhodla správně. "Naší prioritou bylo dokončit práci, kterou jsme před tři čtvrtě rokem na svých ministerstvech začali," dodala Peake s tím, že správnost rozhodnutí prověří až čas.

Poslanecký klub TOP 09 a Starostů koaliční dohodu podpořil. "Jde o kroky kompromisní, ale nutné k tomu, aby vláda mohla uskutečnit plánované reformy. TOP 09 podpoří takové kroky nejen u svých ministrů, ale u celé vlády," uvedl šéf klubu Petr Gazdík.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video