Hydrofony u Aljašky zachytily zvuk březnového zemětřesení v Japonsku

  • 1
Vědci z amerického Národního úřadu pro oceány a atmosféru zachytili na podmořských mikrofonech březnové zemětřesení v Japonsku. Otřesy o síle 9 stupňů zaznamenaly hydrofony až v severním Pacifiku a u Aljašky. Odborníci teď zveřejnili šestnáctkrát zrychlený záznam zvuku.

Vědci z Národního úřadu pro oceány a atmosféru (NOOA) na svých webových stránkách píší, že japonské zemětřesení bylo vůbec největším zdrojem zvuku šířícím se oceány, jaký se jim kdy povedlo zachytit.

Od záznamu si slibují, že jim pomůže lépe odhadnout velikost a rozsah dalších podmořských otřesů a sopečných erupcí, které se jim podařilo zaznamenat a zároveň je nezachytily žádné jiné senzory.

Hydrofon

Hydrofon je podvodní mikrofon, umožňující pasivně naslouchat zvukům z okolní vody (aktivním zařízením je sonar).

zdroj: wikipedie.org

Odborníci také plánují analyzovat nahrávku hydrofonů kvůli následnému tsunami a doufají, že jim pomůže lépe pochopit, jak se přílivová vlna v oceánech šíří, což by mohlo napomoci včas varovat obyvatele rizikových oblastí před hrozícím nebezpečím.

NOOA část záznamu zveřejnila na internetu, první dunivý zvuk pochází z hydrofonu umístěného v centrální části severního Pacifiku a druhý z mikrofonů u Aleutských ostrovů.

Zemětřesení o síle 9 stupňů a následná ničivá vlna zasáhly Japonsko 11. března. Přírodní katastrofa si vyžádala na 28 tisíc lidských životů (úřady zatím potvrdily přes 13 tisíc mrtvých, dalších více než 14 tisíc lidí se stále pohřešuje) a tsunami poškodilo jadernou elektrárnu Fukušima. Zcela stabilizovat situaci v zařízení bude trvat asi až do konce roku (čtěte Jaderná krize ve Fukušimě by mohla skončit do devíti měsíců).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video