VIDEO: Americkým rybářům úlovky samy skáčou do lodě, střílí je lukem

  • 13
U nás se propaguje rybářská metoda "chyť a pusť", někteří američtí rybáři ryby rovnou střílejí lukem. Není to proto, že by byli všichni tak krutí. Jen někdy "čistí" své vody od nepůvodních druhů, které se přemnožily.

Do redakce HOBBY.cz se dostalo video se záhadně skákajícími rybami. Rybáři na člunu projíždějí s hurónským smíchem řeku a baví se pohledem na ně. Tento "přírodní úkaz" lze podle redaktora rybářského serveru Chytej.cz Miroslava Horáčka pozorovat všude tam, kde byl neuváženě vysazen tolstolobik bílý (anglicky Silver Carp). Zde je jeho komentář.

Tolstolobik může být i škůdcem

"Tolstolobik je ryba s celou řadou zvláštních schopností. Její obrovskou výhodou je, že se živí filtrací rostlinného planktonu, který je nejdostupnější potravou ve vodním prostředí. Díky tomu může tolstolobik dosahovat vysokých přírůstků a obrovské početnosti," říká Horáček. Protože je ale tento druh teplomilný, jeho potenciál se může plně rozvinout jen v subtropických oblastech. "U nás je schopen přežívat a dorůst i trofejních velikostí, ale naštěstí se tu nerozmnožuje," vysvětluje.

Úplně jiná situace je podle jeho zkušeností zejména na jihu Spojených států, kde byl tolstolobik vysazen a masově se tu přemnožil. Zájem o konzumaci této ryby není velký a v podstatě nikdo nečekal, že tisícová hejna tolstolobiků zaplaví místní řeky a nádrže. Dnes se vynakládají obrovské prostředky na boj s tímto druhem, ale zatím se stěží daří bránit jeho dalšímu šíření.

Na řeku za zábavou

Další zajímavou vlastností tolstolobika je jeho schopnost vyskakovat z vody, kdykoliv se vyleká. Uniká takto predátorům, dokáže vyskočit i z rybářské sítě. V USA přišli na to, že když se do hejna těchto ryb vjede motorovým člunem, snaží se tolstolobici unikat z jeho blízkosti divokými výskoky.

Postupně se z podobného plašení ryb stala atrakce pro turisty, svébytná metoda lovu (ryby buď naskáčou do lodě nebo posádka střílí do vyskakujících tolstolobiků lukem) i způsob, kterým si američtí rybáři ventilují svou nenávist vůči tomuto druhu.

Videa se čluny obklopenými spoustou skákajících ryb jsou na internetu běžně dostupná a pro lidi neznalé věci představují atraktivní podívanou. Samotní američtí rybáři z toho už tak nadšení nejsou.

"Těm, kdo rybaří, vadí, že tolstolobik naprosto změnil složení obsádky tamních vod a je příčinou značných hospodářských ztrát," upozorňuje Horáček na obecnou problematiku vlivu nepůvodních druhů na místní krajinu.

Majitelům člunů zase pohled na skákající ryby časem zevšední a spíš jim vadí to, že pokud jim v plné rychlosti skočí do lodě desetikilová ryba, může dojít i k úrazu anebo přinejmenším nadělá v lodi nepořádek.

Podívejte se, jak rybáři střílejí po letajících rybách.

Na ryby s lukem

Američané vnímají lov poněkud jinak než my a lov lukem je povolený jak u některé zvěře, tak u ryb. Obvykle se lukem loví méně cenné druhy ryb.

Kladkový luk

Protože napínání klasického luku vyžaduje tah 20–50 kg, používají se dnes kladkové luky, kde se díky rozložení síly soustavou kladek zmenší rozměry luku a sníží fyzické nároky na jeho napnutí pro běžné uživatele.

Z domácích například kostlín (aligátoří ryba, aligator gar), hodně se střílejí zavlečené druhy – kapr, amur a tolstolobici.

Američané je nemají rádi a hubí je všemi prostředky. "Pro borce s lukem představují ideální objekty lovu. Mohou mít pocit, že postřílením hromady ryb udělali ochranářský skutek," komentuje s nadsázkou Horáček.

Podobná videa najdete i na českých rybářských serverech, i na Chytej.cz. Akorát z českého jemnocitného pohledu připomíná podobný způsob lovu tak trochu masakr, takže lidé tato videa hodnotí jako ošklivá.


Témata: Loď