HRDINA SPARTY. Kamerunský útočník Léonard Kweuke rozhodl dvěma góly v derby, teď v Mladé Boleslavi jednou skóroval a druhou trefu připravil. | foto:  Michal Šula, MAFRA

Sparťané si Plzeň utéct nenechali, Brnu nepomohl ani nový trenér

• 44
Fotbalová Sparta udržela svůj odstup od vedoucí Plzně na šesti bodech, když v Mladé Boleslavi vyhrála 2:1. Plzeňští už v předehrávce lehce přehráli Příbram 3:0. Sestupem ohrožené týmy se o záchranu nepopraly - všechny tři celky ze dna tabulky prohrály.

Druhá Sparta se v Mladé Boleslavi ještě musela obejít bez potrestaného obránce Řepky, ale stejně jako derby v minulém kole tento duel zvládla.

Desátým gólem sezony poslal Letenské do vedení v 35. minutě kamerunský střelec Kweuke. Domácí dokázali zareagovat - po hodině hry vyrovnal útočník Chramosta, ale hostům vedení krátce nato vrátil záložník Sionko.

Oba góly Pražanů padly po pěkných akcích, kdy rozebrali domácí obranu. Také se jim proti Mladé Boleslavi daří, neprohráli s ní už sedmý zápas v řadě.

Boleslavský trenér Karel Stanner se po utkání zlobil na hlavního rozhodčího Mikela, který podle něj přehlédl dva penaltové zákroky na jeho hráče - nejprve sparťanského brankáře Blažka na Mendyho a poté Sionka na Opielu.

"Jsem ve věku, že jsem ve fotbale viděl ledacos. Ale to, co se dělo dneska, to jsem nezažil," prohlásil Stanner. "Ten zápas měl kvalitu, ale vyloženě mi chybělo férové řízení. Bylo to totálně tendenční. Dlouho jsem v lize nic takové neviděl,"

Sparta ve svém prohlášení reagovala: "Absolutně pana trenéra nechápeme. Považujeme to za účelovou kampaň. Je naprosto zarážející, že zatímco v utkáních Plzně opakovaně dochází k hrubým chybám rozhodčích, které nejenže ovlivňují zápasy, ale průběh celé ligy, tak tomu v porovnáním s tímto případem není věnována naprosto žádná pozornost."

Čelo tabulky
1 Plzeň 24 18 4 2 59:21 58
2 Sparta 24 17 1 6 39:15 52
3 Jablonec 24 14 5 5 51:22 47
4 Olomouc 24 12 5 7 42:21 41

Právě vedoucí Plzeň si v páteční předehrávce lehce poradila na hřišti zachraňující se Příbrami, když první gól vstřelila z pokutového kopu, kterému předcházel diskutabilní zákrok domácího Videgly na Jiráčka.

Přitom ji mohlo strašit, že v Příbrami dosud nikdy nevyhrála, ale na trávníku nakonec nic takového vidět nebylo. Pro tři body si vedoucí tým tabulky došel i ve volnějším tempu a šest kol před koncem se jeho náskok na Spartu nemění.

"Jenže my se fakt na Spartu neohlížíme. Vlastně ani nemusíme, protože to máme ve svých rukách. A věřím, že takhle to bude až do konce ligy. Soustředíme se jen a jen na sebe," prohlásil plzeňský kapitán Pavel Horváth.

(Olomouc, 12. gólů)

*V zimě přestoupil do Legie Varšava a na jaře už v české lize žádný gól nepřidá.

To on otevřel v prvním poločase střelecký účet Plzně, na 3:0 završili ve druhé části zápasu Jiráček s Ďurišem.

Jablonec i díky třetímu jarnímu hattricku střelce Davida Lafaty smetl České Budějovice a pojistil si třetí příčku tabulky, která zaručuje předkolo Evropské ligy.

Severočeši neměli s Budějovicemi skoro žádné potíže, za což mohli děkovat svému kanonýrovi Davidu Lafatovi. Ten proti svému bývalému klubu skóroval v prvním poločase třikrát v rozmezí dvaatřiceti minut a radoval se z třetího hattricku v jraní části sezony. Všechny nastřílel na domácím stadionu.

Jeho tým vrátil Budějovicím podzimní porážku a prodloužil svou šňůru neprohraných utkání na číslo čtrnáct. Naopak Jihočeši vyšli na hřišti soupeře opět bodově naprázdno a aktuálně jim patří 13. pozice.

I Příbram se po čtvrté porážce v řadě nebezpečně přibližuje sestupovému pásmu. Vedení středočeského klubu bude řešit pozici trenéra Romana Nádvorníka.

MÁM HO. Radek Sňozík z Bohemians 1905 chytá míč.
NEUTÍKEJ MI. Milan Škoda z Bohemians 1905 se smutně divá za míčem, který už určitě nestihne.
POJĎ KE MNĚ. Jako by Zdeněk Šmejkal z Ostravy (úplně vpředu) přemlouval míč, aby se zakutálel k němu.
Claude Videgla z Příbrami (vpravo) a Petr Jiráček z Plzně.

Podobné potíže by mohly brzy čekat i ostravského kouče Karola Marka, jehož svěřenci získali v posledních čtyřech kolech jen dva body a teď s Bohemians 1905 zase jen remizovali.

"Hráčům nemám co vyčítat. Snad jenom to, že nedali gól. Ale hráli jsme velmi dobře, šance jsme si vytvořili, bohužel jsme ani jednu z nich nevyužili," řekl Marko.

To Bohemians neprohráli už pátý zápas v řadě a nadále se v klidu drží v horní polovině tabulky. Přes tři tisíce diváků se ale podívanou na Bazalech příliš bavit nemohlo.

Olomouc ukončila dlouhé čekání na ligový gól, které nakonec trvalo 376 minut. Střeleckou smůlu svého týmu protrhl hned v úvodu zápasu s Teplicemi útočník Ordoš, ve druhém poločase vítězství pojistili ještě Navrátil s Přikrylem.

Hanáci tak mohou stále doufat, že vytlačí Jablonec z třetího místa tabulky a v příští sezoně si zahrají evropské poháry. O ty soupeří s Jabloncem i v Ondrášovka Cupu, právě první zvládnuté semifinále jim prý dodalo sebevědomí do souboje s Teplicemi.

Sestupem ohrožené týmy nebodovaly

Na dně tabulky se situace po 24. kole nezměnila, ani jeden ze tří sestupem nejvíc ohrožených týmů nebodoval. Prohrálo poslední Ústí nad Labem i předposlední Brno, které tak ztrácí na čtrnáctou nesestupovou příčku Příbrami stále tři body.

Záchrana se stále více vzdaluje poslednímu Ústí nad Labem, které doma podlehlo Hradci Králové 0:2. Na čtrnácté místo, které zaručuje záchranu v lize, ztrácí i nadále sedm bodů, ale do konce sezony zbývá už jen šest kol.

Brnu nepomohla ani výměna trenéra, Zbrojovku převzal ve čtvrtek po Karlu Večeřovi dosavadní trenér mládeže René Wagner, ale mužstvo se pod jeho vedením nezvedlo. Hosté z Liberce byli aktivnější a gólu se dočkali v 52. minutě, naděje domácích potopil útočník Nezmar.

V pondělní dohrávce domácí Slavia porazila Slovácko, sestupové příčce se vzdálila na devět bodů, což šest kol před koncem takřka jistě znamená záchranu.