Andranik Soghojan, vor v zakoně | foto: ČTK

Soud zrušil osvobozující verdikt pro vora v zakoně, který ujel do Arménie

  • 79
Odvolací soud zrušil osvobozující verdikt pro Andranika Soghojana, takzvaného vora v zakoně. Cizinec, kterého předtím pražský městský soud zprostil obžaloby z podílu na vraždě arménského podnikatele, se k soudu nedostavil. Po advokátovi poslal soudu omluvenku, podle níž má žloutenku.

Soghojan, který je údajně vysoko postaveným členem ruskojazyčné mafie, poslal s omluvenkou i lékařskou zprávu. V současné době je v Arménii, kam odjel ihned poté, co jej loni městský soud osvobodil a byl propuštěn z vazby.

Odvolací senát vrchního soudu dnes osvobozující verdikt pro Soghojana zrušil a celý případ vrátil zpět k Městskému soudu v Praze k novému projednání.

"Je to padesát na padesát. Klient je v současné době hospitalizován a jeho stav není dobrý. Nevím, zda přijede k soudu," uvedl po vynesení rozhodnutí vrchního soudu advokát Martin Klimo.

Vraždu arménského podnikatele Soghojan podle obžaloby nařídil v roce 2007. Najatý vrah si ale dvakrát spletl oběť. Nejdříve pobodal jiného arménského podnikatele, napodruhé zastřelil omylem řidiče šéfa Sazky Aleše Hušáka. V danou chvíli totiž řídil stejný typ automobilu, který používal arménský podnikatel.

Jeden z obviněných s odvoláním neuspěl

K vrchnímu soudu přišli pouze dva z celkem šesti obviněných, Arsen Arakeljan a Roman Melkoljan. Arakeljana poslal městský soud na osmnáct měsíců do vězení za nedovolené ozbrojování a padělání a pozměňování veřejné listiny. Proti rozsudku se odvolal a domáhal se, aby dostal pouze podmínku. Vrchní soud mu nevyhověl.

"Jeho vina je sice v celém případu latentní, ale trestné činy, pro které byl odsouzen, jsou závažné. Osmnáct měsíců je odpovídající trest, stejně tak i jeho zařazení do věznice s dozorem," uvedl předseda senátu.

Romana Melkoljana zase soud podezíral z podílu na vraždě arménského podnikatele, který se provinil tím, že neodevzdal půl milionu dolarů, jak mu velela pravidla podsvětí. Jeho případ vrchní soud zpět k městskému nevrátil. "Všechno, co je mi kladeno za vinu, je lež a budu to opakovat až do konce svého života," řekl před soudem Melkoljan.

Proti rozsudku městského soudu se k Vrchnímu soudu kromě advokátů obviněných odvolalo i státní zastupitelství. Nelíbilo se mu, že byli odsouzeni pouze dva z šesti obviněných. Městský soud podle státní zástupkyně navíc v rozsudku udělal několik chyb a pochybil i v hodnocení důkazů.

"Chceme, aby vrchní soud zrušil rozhodnutí městského soudu. Zproštění viny bylo předčasné a soud došel k nesprávným závěrům," řekla na začátku jednání státní zástupkyně Eva Prskavcová.

Vrchní soud jí potom částečně vyhověl tím, že vrátil k městskému soudu osvobozující rozsudky. "Musím si počkat na písemné vyhotovení zdůvodnění, ale částečně jsme vyhráli. Případ pobodání na Václavském náměstí a vražda řidiče Sazky se vrací zpět k projednání městskému soudu," řekla Prskavcová.

Obhajoba chce odvolání státního zástupce zamítnout

Podle advokátů obviněných postupoval městský soud správně. Navíc zpochybnili důvěryhodnost některých svědků.

"Odvolání státního zastupitelství by mělo být zamítnuto. Obžaloba před městským soudem nebyla schopna prokázat, že by můj klient jakýkoliv trestný čin spáchal," uvedl v úvodní řeči například advokát Andranika Soghojana Eduard Bruna. Podle něj státní zástupce nepostupoval logicky správně a nakladl sám sobě "logické pasti".

"Například, když řekl, že k závěrům dospěl logicky. Ale již od Aristotela je známé, že logika nemůže žádný nový poznatek přinést," oponoval státnímu zástupci Bruna.

Vrchní soud je ale na rozdíl od advokátů a soudu nižší instance toho názoru, že svědci nejsou nedůvěryhodní z důvodů, které uvedl městský soud. Doporučil mu proto, aby vše znovu a důkladně prozkoumal. Zároveň upozornil na to, že městský soud nevzal v potaz, že advokát Július Kramarič se v průběhu vyšetřování snažil ovlivnit svědky (více čtete zde).

21. dubna 2009


Video