RADOST STŘELCE. V derby pražských S řádil kamerunský útočník Léonard Kweuke. Díky němu vedla Sparta už ve 12. minutě 2:0. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Sparta - Slavia 2:0, derby rozhodl dvěma rychlými góly střelec Kweuke

• 288
Fotbalisté Sparty v nejsledovanějším českém derby porazili Slavii 2:0 a sedm kol před koncem ligy ztrácejí na vedoucí Plzeň šest bodů. Letenští zápas rozhodli v úvodu, když se dvakrát trefil kamerunský útočník Kweuke.

Do první šance zápasu se sice dostal hostující Janda, ale slávistický elán rázně uťal Kweuke. Hřmotný dlouhán dal dva rychlé góly a nádavkem přidal dělovku z dálky, po níž musí brankáře Vaniaka pálit prsty ještě teď.

U první branky asistoval Zápotočný, u druhé Matějovský. Zvlášť druhý gól byl parádní: Kweuke udělal z Hubáčka a Trubily diváky a zamířil po zemi k tyči. Vaniak na nijak prudkou, leč přesnou střelu nedosáhl.

Během čtvrthodiny Sparta vedla o dva góly a snížila obrátky. Do hry se tak dostali i slávisté, jenže nebyli v útočné fázi ani zdaleka tak efektivní jako domácí. Předvedli jen pár neškodných pološancí a nepřesné střely.

"Spartě stačilo na dvě trefy jen pár minut. A potom už je to proti takovému soupeři moc těžké," povzdechl si slávistický kouč Michal Petrouš.

Zhruba od 20. minuty se na hřišti nic mimořádného nedělo, domácí hru kontrolovali, množily se nepřesnosti a vedle hráčů se jich dopouštěl i sudí Královec. Na toho se domácí fanoušci nejvíc zlobili v momentu, kdy střet Kaufmana s pronikajícím Kweukem neposoudil jako faul.

Utkání Sparta versus Slavia ve videoreportáži

Ve 35. minutě odešel ze hřiště zřejmě kvůli zranění Matějovský, do té doby společně s Kweukem nejlepší domácí hráč. Místo něj přišel Kladrubský, který se blýskl dvěma nádhernými střelami. První Vaniak kryl s obtížemi a druhá šla o decimetry vedle.

Násilnosti

V souvislosti s fotbalovým derby mezi Spartou a Slavií policie zadržela devět osob. Při příchodu několika stovek příslušníků tvrdého jádra fanoušků Slavie na Letnou došlo ke střetům s příznivci Sparty, rozvášněné fandy rozehnala policie a došlo k několika lehkým zraněním. (ČTK)

Za první půli je nutné zmínit i skvělý zákrok domácího gólmana Blažka, který tři minuty před přestávkou své mužstvo podržel, když bravurně zlikvidoval gólovou střelu Černého.

Na rozdíl od prvního poločasu začala druhá půle vlažně, hra se pohybovala většinou ve středu pole a nad rámec vybočily jen střely Kisela, který jen o kousek minul Blažkovu "šibenici", na opačné straně vyzkoušel Vaniaka tvrdým a přesným pokusem z dálky Kadlec.

Sparťanské hře chyběla bez dirigenta Matějovského myšlenka, slávisté sice byli aktivnější, ale ve finální fázi rovněž bez nápadu. Navíc se všechny jejich útočné vlny rozbíjely o spolehlivého Řepkova náhradníka a znamenitého hlavičkáře Zápotočného.

"Slavia prokázala, že má velmi dobře kombinačně vybavené hráče, hrála v poli lépe než my, my jsme na můj vkus byli hodně pasivní. V plánu bylo z obranného bloku vyrážet do brejků, ale to se nám moc nedařilo," prohlásil sparťanský manažer Jozef Chovanec.

S nadsázkou by se pak dalo říci, že druhých pětačtyřicet minut bylo o ničem. I proto se v závěru utkání snášel na obě mužstva pískot nespokojených fanoušků.