Buddhističtí mniši se modlí v japonském zničeném městě Natori. (11. dubna 2011)

Buddhističtí mniši se modlí v japonském zničeném městě Natori. (11. dubna 2011) | foto: AP

Japonskou pietu následovalo silné zemětřesení s epicentrem u Fukušimy

  • 54
Jen chvíli poté, co Japonci uctili minutou ticha 27 tisíc obětí ničivého březnového zemětřesení a tsunami, zasáhly zemi další silné otřesy. Tentokrát měly sílu 6,6 stupně, epicentrum bylo poblíž poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Japonsko od katastrofy zasáhlo už na 900 následných otřesů.

Od ničivého zemětřesení a tsunami, které zdevastovaly severovýchod Japonska, uplynul právě měsíc. Japonci si proto - jen chvíli před dalšími otřesy - připomněli minutou ticha 27 tisíc obětí této katastrofy. Úřady od 11. března napočítaly 13 127 mrtvých a dalších 14 348 lidí se stále ještě pohřešuje.

Premiér Naoto Kan v pondělí poděkoval lidem po celém světě za jejich podporu. V otevřeném dopise, který uveřejnily některé místní noviny, vzkázal: "Díky našemu úsilí a s pomocí světové komunity se Japonsko vzpamatuje a vrátí se ještě silnější. Vaši štědrou pomoc splatíme."

Krátce po pietní minutě ticha Japonsko zasáhly další následné otřesy. Epicentrum se nacházelo asi 22 kilometrů od města Iwaki, nedaleko poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Otřesy o síle 6,6 stupně byly cítit i ve vzdáleném Tokiu. Seismologové zpočátku informovali, že zemětřesení dosáhlo 7,1 stupně. Posléze ale své údaje opravili.

Provozovatel zařízení, firma Tepco, okamžitě po otřesech prohlásil, že žádné problémy ve Fukušimě 1 po nových otřesech nezaznamenal. Pracovníci elektrárny byli okamžitě po otřesech z bezpečnostních důvodů evakuováni.

Japonská meteorologická agentura zprvu varovala před možností až  dvoumetrové vlny tsunami, varování ale mohla po čase odvolat. O případných nových škodách zatím světové tiskové agentury nehovoří.

Japonci rozšíří kvůli radiaci evakuační zónu u Fukušimy

Obydlí těch, kteří bydlí do dvaceti kilometrů, se na čas úplně uzavřou

 Japonsko také v pondělí rozšířilo dvacetikilometrovou evakuační zónu kolem poškozené jaderné elektrárny Fukušima, stupeň radioaktivního zamoření v jejím okolí je stále vysoký. "Není nutné se evakuovat ihned," uvedl mluvčí japonské vlády Jukio Edano s tím, že kabinet se obává dopadu uniklé radiace na lidské zdraví z dlouhodobého hlediska.

Vláda zároveň prohlásila, že se značně snížilo riziko většího radioaktivního úniku z elektrárny. Poprvé od 11. března tak projevila mírný optimismus a dospěla k závěru, že nejhoršímu bylo zabráněno. "Nebezpečí, že se situace v jaderné elektrárně zhorší a dojde k novému většímu úniku radioaktivity, se značně snížilo," prohlásil vládní mluvčí ještě před novými otřesy.

Přístav v japonské Kesennumě měsíc po ničivé vlně tsunami. (11. dubna 2011)
Muž na kole projíždí kolem hodin zastavených před měsícem při tsunami v japonském městě Miyako. (11. dubna 2011)
Zdevastované japonské město Natori měsíc po ničivé tsunami. (11. dubna 2011)

Firma Tepco také v pondělí oznámila, že zastavila kontrolované vypouštění radioaktivní vody do moře. Toxickou vodu do oceánu pumpovala několik dní kvůli tomu, že neměla, jak jinak by se jí zbavila. Technici vypustili do přírody skoro 10 400 tun lehce radioaktivní vody, oznámila firma Tepco.

Zemi od 11. března zasáhlo už 900 následných otřesů. Jedny z nejsilnějších napáchaly v poničené oblasti další škody ve čtvrtek. Vyžádaly si tři oběti a nejméně 140 zraněných (více zde).

V další jaderné elektrárně Onagawa tehdy dokonce unikla lehce radioaktivní voda. Po pondělních otřesech prý ale pracovníci elektrárny, jejíž reaktory byly odstaveny už po březnové katastrofě, žádné problémy nezaznamenali.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue