Věci veřejné vyhodily Kočí, Huml odešel sám. Odpadlíci už jsou tři

Vedení Věcí veřejných vyloučilo ze strany Kristýnu Kočí. Předtím ji ze svých řad vyhodil i poslanecký klub. Ten dobrovolně opustil Stanislav Huml. Věcem veřejným tak v klubu zbylo 21 poslanců. Strana vyzvala rebelující Kočí, Humla i Škárku, aby se sami vzdali mandátů a odešli ze Sněmovny.

Škárka a krize VV

Kočí přestala být členkou strany kvůli "porušení etického kodexu a poškození strany", řekl předseda VV Radek John. Vedení partaje zároveň vyzvalo rebelující poslance Kočí, Humla a Škárku, aby sami složili poslanecké mandáty.

O vyloučení Kočí z poslaneckého klubu rozhodlo 19 členů klubu, kteří se sešli na jednání ve stranickém sídle na pražském Smíchově. Přesunuli se tam ze Sněmovny, kam jednání svolala Kočí. Předseda Radek John jí ale zbavil vedení a sám pak odvelel věrné poslance pryč.

Kristýna Kočí předtím vyzvala faktického vládce strany Bártu k odchodu a podala na něj trestní oznámení kvůli údajnému uplácení pro loajalitu. Tím vyhlásila vedení strany otevřenou válku.

Stejně jako Jaroslav Škárka, kterého za jeho slova o úplatcích Věci veřejné už vyloučily.

Přestože se během odpoledne svářící frakce přetahovaly o místo jednání a Kočí prosadila schůzku ve Sněmovně, John odjížděl z Bártova bytu (tam se jeho věrní radili celé odpoledne) do Sněmovny nabitý sebevědomím.

"Jsem si jistý podporou 18 poslanců. Od těch, kteří si vzali půjčku, to byla cílená provokace, aby ji později mohli prohlásit za úplatek. Pro Víta Bártu to bylo 'pro dobrotu na žebrotu'. No a Kristýna Kočí nějaké peníze potřebuje, jen se podívejte na její kabelky," popíchl John.

Ve Sněmovně pak poslanci s jednáním udělali krátký proces a přesunuli ho do sídla strany ve Štefánikově ulici. Většina z poslanců odjela s Johnem, ve Sněmovně zůstali jen rebelové - například Kočí, dále vyloučený Jaroslav Škárka zavřený ve své kanceláři a Stanislav Huml, který přijel oznámit, že už s Věcmi veřejnými nechce mít pranic společného. Stranické rebely podpořila i poslankyně Jana Suchá, která ale zároveň dodala, že nehodlá stranu ani poslanecký klub opouštět.

Odbojná Kočí se také už dočkala odvety v podobě sesazení z postu šéfky klubu. "Poslanci rozhodli, že jednání nepovede Kristýna Kočí, ale Radek John," řekla iDNES.cz ve Sněmovně Kateřina Klasnová. Kristýna Kočí krátce po přerušení jednání iDNES.cz řekla, že se žádné její bleskové vyloučení nekonalo.

"Osmnáct poslanců nechce zradit voliče. Věci veřejné stále existují," řekl odpoledne Radek John.

Den plný spekulací: Kočí na kandidátce ODS a vábení k Bártovi

Objevila se také spekulace, že ODS nabídla Kristýně Kočí za podporu první místo na kandidátce v eurovolbách v roce 2014. Šéf poslanců ODS Petr Tluchoř to ale vyloučil s dodatkem, že občanští demokraté nedali žádnou nabídku tohoto typu nikomu.

Během dne také padly varianty na setkání v sídle strany ve Štefánikově ulici, u Víta Bárty doma na Malé Straně nebo v restauraci ve čtvrti Butovice. Každopádně se během odpoledne v Bártově domě vystřídala řada poslanců VV. Postupně se jednotlivě či po skupinkách začali trousit do Sněmovny.

Radek John také požádal poslance, aby do večerního jednání zůstali zdrženliví a nevyjadřovali se pro média. Schůzku Kristýny Kočí s premiérem Nečasem označil za vnitrostranický puč.

Dění ve straně se během čtvrtka vyhrotilo. Šéfka poslanců Kočí ráno jednala s premiérem Petrem Nečasem o možné podpoře vlády, v níž by nebyli ministři Věcí veřejných. Poslanců ODS a TOP 09 je dohromady 94, potřebovali by tedy nejméně šest z třiadvaceti zbývajících poslanců Věcí veřejných. Nezařazený Škárka už avizoval, že bude hlasovat s vládní koalicí.

Podle informací MF DNES jsou někteří poslanci VV ochotni podpořit vládu i bez účasti jejich strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue