Japonci pomocí tekutého skla zastavili únik radioaktivní vody z Fukušimy

  • 337
Japoncům se podařilo zastavit únik vysoce radioaktivní vody z poškozené jaderné elektrárny Fukušima do moře. Oznámil to provozovatel zařízení firma Tepco. Řízené vypouštění 11 500 tun nashromážděné mírně radioaktivní vody do oceánu ale dál pokračuje.

Japonským odborníkům se podařilo unikání radioaktivní vody z druhého reaktoru zastavit díky použití 1 500 litrů takzvaného tekutého skla (což je křemičitý písek upravený do podoby nanočástic, více čtěte zde) a dalších látek. Tepco vydalo i snímek, na němž je vidět, že voda už neuniká. Nyní zkontroluje, zda do moře nevytéká ještě jinudy.

Technici odhalili prasklinu v šachtě druhého reaktoru a únik radioaktivní vody v sobotu, od té doby se snažili všemožně unikání zastavit. Používali přitom třeba i směsi s přídavkem pilin nebo novin. V sobotu vzorky odebrané mořské vody u jednoho z reaktorů 7,5milionkrát překračovaly přípustný limit koncentrace radioaktivního jódu. O dva dny později hodnota klesla na násobek pěti milionů.

Navzdory středečnímu úspěchu Fukušima stále oceán zamořuje. Odborníci totiž dál vypouštějí tuny mírně radioaktivní mořské vody, kterou hojně používali v prvních dnech po tsunami a částečně stále ještě používají k chlazení reaktorů a kterou už nemají kde uskladňovat. K Fukušimě proto míří obří tanker a kromě toho hodlá Tepco postavit nádrže na dočasné uskladnění radioaktivní vody.

Firma Tepco vydala snímek, na němž je vidět, že radioaktivní voda už do oceánu neuniká.

Únik radioaktivní vody v 2. reaktoru jaderné elektrárny Fukušima.

V úterý v noci místního času jí do oceánu vypustili už kolem 5 600 tun, uvedla japonská televize NHK. Představitelé firmy Tepco se dle televize BBC zároveň dušují, že kontrolovaně vypouštěná voda nebude mít závažný dopad na lidské zdraví. "Jde jen o lehce radioaktivní vodu," tvrdil mluvčí společnosti (více o vypouštění radioaktivní vody zde).

Mluvčí vlády Jukio Edano ale uvedl, že voda je asi stokrát více radioaktivní, než jsou povolené limity, a připustil, že vypouštění může mít výrazný dopad na oceán.

Zatímco ještě minulý týden dále na moři v prefektuře Fukušima odborníci naměřili 4800násobné překročení povoleného množství radioaktivního jódu, nyní je koncentrace 600násobně nadlimitní.

Provozovatel Fukušimy se bojí dalších výbuchů

Firma Tepco se v současné době obává hlavně prvního reaktoru a možnosti další exploze vodíku. Technici proto vpraví ve středu v noci do reaktoru dusík, který by měl reakci vodíku s kyslíkem zabránit, uvedla agentura Reuters. Exploze vodíku otřásly reaktory 1 a 3 v prvních dnech po přírodní katastrofě a ve vzduchu v okolí elektrárny prudce stoupla hodnota radiace, která posléze zase klesla.

Japonci testují psa z prefektury Fukušima na radiaci poté, co se shledal se svým pánem (4. dubna 2011)

V odrazu ve skle na pozadí červeného kříže jsou vidět Japonci, jak procházejí kontrolou radiace před evakuačním centrem ve Fukušimě

Japonsko po zemětřesení a tsunami z 11. března čelí vůbec nejhorší krizi od 2. světové války. Živel si vyžádal přes 12 tisíc lidských životů, dalších více než 15 500 lidí se pohřešuje. A kromě statisíců lidí, kteří přišli o blízké a domovy, trápí zemi nebezpečí z poškozené jaderné elektrárny Fukušima.

Potrvá zřejmě měsíce, než se odborníkům podaří zchladit palivové tyče v poškozených reaktorech a pak dlouhé roky, než se reaktory podaří bezpečně rozebrat, píše web BBC. Tepco chce zrušit čtyři z šesti reaktorů ve Fukušimě 1.

Experti na jadernou energetiku připouštějí, že poškozené reaktory téměř měsíc po devastujícím zemětřesení a tsunami zdaleka nejsou pod kontrolou. Krizové týmy se nadále pokoušejí znovu zprovoznit chlazení reaktorů. A dokud nebudou čerpadla fungovat, musí přehřívající se palivové tyče chladit manuálně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue