Ladislav Bátora | foto: Jan Vorka

Dobešovi začne radit Bátora, který kandidoval za extremistickou stranu

  • 296
Ministr školství Josef Dobeš se rozhodl zaměstnat Ladislava Bátoru. Kontroverzní politik, který se zapletl s nacionalistickou Národní stranou, se stal ekonomickým poradcem ministra. Dobeš se ho jmenoval do funkce navzdory tomu, že kvůli tomu schytal kritiku z různých stran, mimo jiné i od předsedy vlády Petra Nečase.

Bátora nastoupil na ministerstvo 1. dubna. "Několikrát jsem se s panem Bátorou sešel. Nemohl bych pracovat s člověkem, který má extremistické názory, a to pan Bátora není," řekl Dobeš. Ministr zdůraznil, že má Bátora ekonomické vzdělání, což je hlavní důvod, proč ho do funkce jmenoval. 

Jako první bude mít za úkol audit všech nemovitostí ministerstva školství. Vlna kritiky, která se kvůli jeho jmenování vzedmula, prý Bátoru neodrazuje.

"Po měsíční kampani vlastně nemůžu udělat ani nic jiného, než nabídku vzít. Ta kampaň byla vyhraněná a já také něco reprezentuji, já jsem nerezignoval na funkci předsedy akce D.O.S.T. která byla také napadána. Beru to jako úkol nejen pracovní, nehodlám ustoupit kampani, která byla někdy na hraně a někdy za hranou slušnosti," řekl iDNES.cz Bátora.  

Původně se proslýchalo, že se Bátora stane Dobešovým náměstkem. Za jeho návrhem do vysoké funkce stáli lidé z okolí prezidenta Václava Klause. Doporučení z Hradu ministr později potvrdil.

Kdo je Ladislav Bátora?

Bátora je předsedou konzervativní iniciativy D.O.S.T., která stejně jako Václav Klaus odmítala Lisabonskou smlouvu a staví se proti Evropské unii. Bátora považuje prezidenta za "naprosto nedostižný vzor". Zároveň udržuje dobré vztahy s Klausovými nejbližšími, tajemníkem Ladislavem Jaklem a vicekancléřem Petrem Hájkem. V roce 2006 Bátora kandidoval za ultranacionalistickou Národní stranu Petry Edelmannové, jejíž zákaz stát tehdy zvažoval. Partaj, která už neexistuje, se stavěla proti cizincům a Romům.

"Pan Bátora mi byl doporučen a nebudu zastírat kým, byl to člověk, kterého si vcelku vážím, a to Petr Hájek (poradce prezidenta Václava Klause, pozn.red.)," zopakoval novinářům Dobeš. 

Proti tomu, aby se Bátora stal náměstkem, se tehdy postavil premiér Petr Nečas. "Nedovedu si představit, že by se člověk s minulostí pana Ladislava Bátory stal náměstkem na ministerstvu školství. Takovou věc jako předseda vlády odmítám," uvedl Nečas.

Vypadalo to tedy, že Bátora žádnou práci na ministerstvu nedostane. O pár týdnů později se ale začaly v médiích objevovat zprávy, že nápad vzít Bátoru k sobě do týmu ministr neopustil a že místo náměstka zastane funkci poradce. "Za výběr poradců je plně odpovědný ministr," tlumočil iDNES.cz názor Nečase jeho mluvčí Jan Osúch.

"Mám právo a kompetenci vybrat si své poradce," zopakoval i Dobeš.

Novou tváří se v polovině března stal na ministerstvu také Jakub Hodinář (ODS), který k Dobešovi přišel z resortu jeho spolustraníka Víta Bárty, který šéfuje ministerstvu dopravy. Dobeš dosadil Hodináře do funkce šéfa poradců. Nyní ho přesunul do funkce prvního náměstka a zároveň náměstka pro řízení operačních fondů EU. 

Ministr se obklopil bezpečnostními experty

Na ministerstvu vznikla také nová pozice bezpečnostního ředitele, kterou Dobeš obsadil Václavem Šmídem. Ten byl dříve zaměstnancem Národního bezpečnostního úřadu. Vedoucím oddělení IT se pak nově stane Marek Fiala, který na ministerstvo přišel z Kriminalistického ústavu ČR.

Ministr přijal nové lidi kvůli únikům dat na jeho úřadu. Na veřejnost se dostaly výplatní pásky některých zaměstnanců a zjistilo se také, že se na ministerstvu špehovala e-mailová korespondence vybraných úředníků.

Ministr školství Josef Dobeš na tiskové konferenci informoval, že mezi špehovanými byl i jeho e-mail. Kauza vyšla najevo v polovině února. Dobeš tehdy podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

"V uplynulé době se nám ozvali také bývalí pracovníci ministerstva z dob jiných ministrů s tím, že i jejich pošta byla špehována. Bohužel však nikdo v minulosti trestní oznámení nepodal," uvedl ministr.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video