Vysoce radioaktivní voda uniká z praskliny reaktoru. (3. 4. 2011) | foto: AP

Beton Fukušimě nepomohl, trhlinu v reaktoru mají zacelit polymery

  • 603
Japonská energetická společnost TEPCO pokračuje v pokusech zastavit prosakování radioaktivní vody z trhliny v reaktoru 2 porouchané atomové elektrárny Fukušima 1. Betonem se prasklinu utěsnit nepodařilo, firma místo něj zkouší polymerní látky.

Podle agentury Reuters tamní odborníci věří, že polymery v poškozené části jímky absorbují vodu a zabrání tak jejímu v úniku do moře. Dělníci mají podle plánu k utěsnění poškozeného místa použít kromě polymerů také beton, který se sám o sobě neosvědčil.

Dělníci také podle agentury AP dokončili kontrolu dalších míst, kudy by do moře mohla ozářená voda unikat. Žádný další únik neobjevili. "Věříme, že toto je jediná prasklina," uvedl mluvčí elektrárenské společnosti TEPCO.

Firmu navíc podle místních médií zasáhla zpráva o úmrtí dvou jejích zaměstnanců, kteří byli pohřešovaní od 11. března. Jednadvacetiletý a čtyřiadvacetiletý muž pravděpodobně prováděli pravidelnou prohlídku ve chvíli, kdy elektrárnu zasáhlo zemětřesení. Stali se tak vůbec prvními oběťmi z řad zaměstnanců elektrárny.

V sobotu japonský představitel přiznal, že z poškozené elektrárny Fukušima 1 vytéká do Tichého oceánu vysoce radioaktivní voda. Společnost TEPCO se snažila asi dvaceticentimetrovou trhlinu, z níž voda protéká, ucpat betonem. Nepovedlo se a firma podle japonského tisku povolala na pomoc experty z Tokia.

Podle zástupce společnosti dělníci v sobotu ráno objevili, že se voda o radioaktivitě 1000 milisievertů za hodinu nahromadila v jímce blízko u moře. Později zjistili, že v jímce je trhlina, kterou voda uniká přímo do oceánu. Experti budou znovu analyzovat radioaktivitu v moři poblíž elektrárny a také odeberou vzorky na třech různých místech vzdálených od elektrárny 15 kilometrů.

Už ve čtvrtek společnost oznámila, že v moři 300 metrů jižně od elektrárny byly naměřeny hodnoty radioaktivního jódu, které 4385krát převyšovaly normu.

Jaderné krizi čelí Japonsko od 11. března, kdy severovýchodní pobřeží země Japonska postihlo zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály a tsunami.

Úřady zatím v souvislosti s touto katastrofou potvrdily 11 700 mrtvých. V pátrání po tisících nezvěstných pokračuje asi 25 000 vojáků, 120 vrtulníků a 65 plavidel japonské a americké armády.

1. dubna 2011

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video