Vondra uhájil křeslo ve vládě, postavila se za něj výkonná rada ODS

  • 1220
Ministr obrany Alexandr Vondra uhájil podle informací iDNES.cz na jednání výkonné rady ODS pozici ve vládě. Kritice čelí kvůli předražené zakázce pro firmu ProMoPro během českého předsednictví v Evropské unii. "Výkonná rada stojí za Alexandrem Vondrou," sdělil již během jednání zdroj z vedení ODS a potvrdil to i další člen výkonné rady.

"Výkonná rada ODS odmítá jakékoli pokusy jiných politických subjektů zasahovat do vnitřních záležitostí ODS," řekl premiér a předseda občanských demokratů Petr Nečas po jednání vedení občanských demokratů.

Klíčovým úkolem koaliční vlády jsou podle něj reformy a ne vnitřní půtky. K odchodu z vlády vyzvaly Vondru v minulých dnech kromě levicové opozice i obě menší koaliční strany - TOP 09 a Věci veřejné. Podle klíčového muže Věcí veřejných, ministra dopravy Víta Bárty ale postojem vedení ODS není spor o Vondru vyřešen a záležitostí se podle něj bude muset zabývat celá koalice.

K odchodu ministra Vondry nevyzýval vůbec nikdo, zdůraznil Nečas

Nečas řekl, že k odchodu Vondry z vlády nikdo ze členů vedení ODS nevyzýval a podpora usnesení, jímž se strana postavila za Vondru, byla drtivá.

Už před jednáním výkonné rady bylo zřejmé, že Vondra svou pozici zřejmě ustojí, protože má podporu premiéra i dalších kolegů z vedení, místopředsedů Jiřího Pospíšila či Miroslavy Němcové.

"Není možné připustit výměnu ministra Vondry. Pokud by padl, zastavily by se reformní snahy na ministerstvu obrany a o to možná někomu jde," řekl MF DNES místopředseda ODS a ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil.

Vadí jim, jak se Vondra při jednání Sněmovny postavil k vysvětlování kauzy ProMoPro a že si ministr obrany a bývalý vicepremiér pro evropské záležitosti z jejich pohledu dostatečně "neposypal hlavu popelem". Vondrův největší kritik, ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 dokonce jeho vystoupení před poslanci označil za arogantní.

"Pokud se ODS nepodaří věc vyřešit, budeme žádat, aby se Vondra nepodílel na práci na reformách," řekl šéf poslanců TOP 09 Gazdík.

V době, kdy Česko v první polovině roku 2009 předsedalo Evropské unii a kdy ProMoPro získalo od státu zakázku na technické zabezpečení a ozvučení akcí, byl Vondra vicepremiérem pro evropské záležitosti. Odpovědnost za zakázku, kterou policie vyšetřuje kvůli podezření na praní špinavých peněz, odmítá.

Finančně-analytický útvar ministerstva financí zmapoval podezřelé pohyby peněz, které stát vydal firmě ProMoPro v rámci zakázky, jež byla přidělena bez výběrového řízení. Úřad vyplatil firmě 525 milionů korun. Ta pak odeslala 378 milionů subdodavateli NWDC, který 135 milionů převedl do Rakouska.

Peníze skončily na účtu anglické offshorové společnosti Deeside Service Solution, jejíhož vlastníka nelze zjistit. K jejímu rakouskému účtu měl ovšem dispoziční právo Libor Veverka, který v několika firmách figuruje jako společník majitele ProMoPro Jaroslava Veselého.

Vondra chce změnit pravidla armádních nákupů

V pozadí sporu o Vondru je ovšem také to, že ministr obrany nastoupil do úřadu s tím, že se pokusí rozkrýt nepravosti při udělování armádních zakázek v minulosti, v době, kdy na ministerstvu ve významných pozicích působili lidé z KDU-ČSL, kteří měli blízko ke Kalouskovi, a někteří jsou nyní v TOP 09 (například exministryně obrany Vlasta Parkanová či současný generální sekretář TOP 09 Pavel Severa).

Vondra navíc také usiluje o změnu zákona, aby stát při nákupu armádní techniky nemusel tak jako dosud využívat zprostředkovatelské firmy, jako je například Omnipol, v jehož čele byl Kalouskův blízký přítel Richard Háva. Vondrův pád by tak prakticky mohl oddálit i změny v systému armádních zakázek.

I proto občanští demokraté dosud za svým místopředsedou Vondrou stáli. Vondra také ve straně patří ke spojencům premiéra a předsedy ODS Petra Nečase a jeho pád by mohl oslabit i pozici předsedy strany.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video