Obyvatelé města Oginava, které zasáhla vlna tsunami, si vaří v kotlíku jídlo (25. března 2011)

Obyvatelé města Oginava, které zasáhla vlna tsunami, si vaří v kotlíku jídlo (25. března 2011) | foto: Profimedia.cz

Zuboženým Japoncům pomáhá po tsunami i mafie, posílá jim vodu a jídlo

  • 89
Do oblastí postižených zemětřesením a tsunami proudí tuny humanitární pomoci od nevšedního dárce. Ze dna společnosti se vynořila zločinecká organizace Jakuza a do evakuačních center posílá jídlo, vodu, přikrývky a hygienické potřeby, píše agentura Reuters. Mafie podobně reagovala i v minulosti.

Při vyslovení slova Jakuza se asi všem vybaví nekalé praktiky jako lichvářství, hazard, pornografie, prostituce a v jednání pak neúprosnost. Poslední přírodní katastrofa v Japonsku nicméně v šéfech světově proslulé mafie zřejmě probudila i světlejší stránky.

Zločinecká organizace už poslala na severovýchod Japonska nejméně sedmdesát nákladních vozů naložených humanitární pomocí v hodnotě přes půl milionu dolarů, říká Jake Adelstein z Tokia, odborník na Jakuzu a autor dvou knih o japonském podsvětí.

Jakuza

Jakuza známá též jako Gokudó je japonská tradiční zločinecká organizace. Současná Jakuza se dělí do tří hlavních skupin - pouliční překupníci, gambleři a gangsteři. Překupníci a gambleři mají své kořeny v 18. století, gangsteři začínají psát svoji historii až po 2. světové válce s nárůstem černého trhu. Mezi členy organizace je populární tradiční japonské tetování, kterým si členové organizace pokrývají hruď, záda, ruce i nohy.

Ilustrační snímek

V Japonsku žije odhadem 80 tisíc lidí, kteří jsou členy Jakuzy. V zemětřesením postižené oblasti se prý teď nejvíce angažují s humanitární pomocí syndikáty nazvané Sumijoši-kai a Inakava-kai.
zdroj: wikipedia.org a Reuters

K charitě přivedly japonské zločince podle něj hluboce zakořeněné hodnoty jako třeba smysl pro povinnost. Členové mají prý také zakázáno nechat ostatní trpět.

V altruistické důvody mafie věří i Atsuši Mizouguči, jenž píše o organizovaném zločinu už 40 let. "Myslím, že spíše než marketingová snaha je vedou dobré úmysly," prohlásil Mizoguči, který v minulosti bossy Jakuzy rozlítil natolik, že ho gangy už dvakrát pobodaly.

Dobrá vůle nebo vypočítavost?

Někteří další odborníci na japonskou mafii ovšem vidí v jejím jednání postranní úmysly. "Pokud pomáhají obyvatelům, je pro policii těžké dokázat něco špatného. Jakuza se teď snaží získat kontrakty pro své stavební firmy v nadcházející masivní obnově (postižené oblasti)," míní Tomohiko Suzuki, novinář a autor několika knih o japonském podsvětí.

Jeden z bossů organizace ale takovou kritiku odmítá. "Vládě trvá příliš dlouho, než se tam dostane, tak je důležité to udělat teď. Náš upřímný sentiment teď lidem pomůže," řekl magazínu Weekly Taišú nejmenovaný kápo.

Podobně pomáhala Jakuza v roce 1995 po ničivém zemětřesení v Kobe. Vládou vyslaným záchranářům tehdy trvalo dlouho, než se dostali k asi 300 tisícům přeživších, kteří potřebovali pomoc. Jakuza pak byla na mnoha místech vůbec první, píše Reuters.

Členové zločinecké organizace prý sami moc dobře vědí, jaké to je být odkázán sám na sebe, bez pomoci státu či společnosti. "Členové Jakuzy jsou odpadlíci společnosti. Sami trpěli a teď se snaží pomoci dalším lidem v nesnázích," míní muž, který se představil jako Mijazaki a jenž je synem někdejšího bosse mafie.

Samotná Jakuza mlčí, lidé pomoc neodmítají

Současní členové japonské zločinecké organizace o své humanitární činnosti hovořit nechtějí. Policie v posledním roce proti organizovanému zločinu přitvrdila a mezi řadovými Japonci vzrostla nevraživost vůči Jakuze, píše Reuters.

Japonští hasiči hledají v troskách oběti zemětřesení (25. března 2011)
Japonec vaří jídlo nedaleko nemocnice ve městě Onagava, které zdevastovalo tsunami (25. března 2011)

Humanitární pomoc od zločinců ale zatím nikdo neodmítá - možná proto, že při jejím doručení se neví, od koho pochází. A jak říká Suzuki: není čas dlouze přemýšlet nad původem pomoci. "Pokud jde o život nebo smrt, je vám jedno, od koho jídlo je," říká.

Japonské úřady už potvrdily deset tisíc obětí nedávného zemětřesení a tsunami. Dalších nejméně 17 440 lidí se stále pohřešuje. Po zemětřesení a následném tsunami z 11. března zůstává 240 tisíc lidí v nouzových ubytovnách. Čína mezitím ohlásila, že do jejího přístavu vplula japonská obchodní loď s vyšší hladinou radiace a v pátek ráno přiletěli dva Japonci s vysokými hodnotami radiace (více zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video