Firefox 4 přináší vylepšení v oblasti rychlosti i uživatelského rozhraní

Nový Firefox kopíruje Chrome, dohání Explorer a umí to s panely

  • 441
Firefox 4 přišel s řadou vylepšení. Většina z nich ale jako by z oka vypadla prohlížeči Chrome. Firefox se také inspiroval hardwarovou akcelerací u Exploreru. Velkou pochvalu si zaslouží rychlost a především luxusní funkce Panorama pro snadnou vizuální správu velkého množství panelů ("tabů").

Prohlížeč Google Chrome chrlí jednu verzi za druhou a dosáhl již na dvoucifernou desítku. Starší Firefox je teprve u čtyřky, na trhu je ale mnohem déle a stále si udržuje statut "nejoblíbenějšího alternativního prohlížeče".

Ani Firefox se ale neubránil trendu "chromizace". Stále více populárnímu prohlížeči od Google se výchozím vzhledem přiblížil snad nejvíc, jak to jen šlo.

Firefox 4 vlevo a Chrome 10 vpravo - najděte pět rozdílů

Po Internet Exploreru také Firefox umístil přepínání mezi taby (panely) na horní hranu okna, aby ušetřil místo.

Naskočil tak do vlaku, který Google rozjel před dvěma a půl rokem. Napodobení prohlížeče Chrome šlo i do takových detailů, jakými jsou třeba funkce "Připnutí panelu" nebo procházení doplňků.

Co do počtu rozšíření a doplňků Firefox stále vede nad konkurencí, a tak je potěšitelné, že většina jich fungovala bez problémů i v nové verzi. Připomeňme také, že Firefox nabízí uživatelům možnost stáhnout různé vzhledy, a uživatelské rozhraní si tak zcela proměnit, třeba na to, které připomíná historické verze Firefoxu.

Firefox 4 - doplňky

Firefox 4 - zásuvné moduly

Jedno menu vládne všem, synchronizace i s mobilem

Podobně jako Chrome, i Firefox se zbavil lišty s textovým menu, a nabídl jediné tlačítko se všemi možnostmi. Na první pohled připomene zjednodušenou nabídku Start z Windows XP (a na druhý menu z Chrome). Je to přehledné a i pro nového uživatele vstřícné. Uživatelé Opery najdou menu vlevo nahoře hned...

Firefox 4 - menu, záložky

Správa doplňků se přestěhovala do "webového" rozhraní, naopak dialogové okno s nastavením je stále samostatné a velmi podobné těm předchozím.

Přetahování panelů mezi okny je možné, ale stále ne tak svižné nebo působivé, jako u Chrome. Je třeba škoda, že když z řady panelů vyberete jeden a přetáhnete jej na druhou obrazovku, tak se tento sice otevře v samostatném okně, ale na místě okna původního.

I ve verzi 4 si Firefox zachoval dvě políčka, jedno na adresu, jedno na vyhledávání. Adresní řádek lze pro vyhledávání použít také, nastavení ale není přehledné. U vyhledávacího políčka jsme žádné změny nepostřehli.

Rychlost a hardwarová akcelerace

Firefox se chlubí až šestinásobným zrychlením oproti verzi 3.6. Na podrobnější testování rychlosti bude čas později, pravdou ale je, že zrychlení je oproti předchozí verzi nepopiratelné a patrné na prvních pár kliků. 

Pro běžné brouzdání jsou si teď nejnovější verze prohlížečů subjektivně velmi blízko, co se svižnosti týče.

Firefox 4 přišel také s hardwarovou akcelerací, a tak se s ním můžete vypravit i na (některé) rafinované testy od Microsoftu, které doposud solidně zvládl jen Explorer nebo další betaverze s hardwarovou akcelerací. Windowsovská verze, kterou jsme testovali, využívá k renderování DirectX.

Parádní přehled, vyhledávání a třídění panelů

Nejlepší a relativně inovativní funkcí, kterou Firefox může masově rozšířit, je funkce Panorama. Umožní získat okamžitý (no dobrá, téměř okamžitý) přehled o tom, jaké panely máte v daném okně otevřené.

Stačí kliknout na tlačítko "Skupiny panelů", které je schované pod šipečkou vpravo nahoře (Ctrl + Shift + E).

Firefox 4 - Panorama
Firefox 4 - Panorama

Všechny otevřené panely můžete navzájem přesouvat, hromadně zavírat nebo kategorizovat. Přetažením myši po volné oblasti obrazovky vytvoříte novou skupinu, do které si můžete natahat panely třeba podle tematiky nebo jazyka.

Mezi titulky panelů lze také fultextově vyhledávat. Poklikáním se pak přepnete do jednotlivých panelů, nebo skupin panelů. Jasnější to zřejmě bude z následujícího ilustračního videa:

Právě funkci Panorama považujeme, spolu s pokroky v rychlosti prohlížeče, za nejzajímavější přednost nové verze. Stejně jako se Firefox a Explorer poučily u Chrome, doufáme, že ve vizuální správě panelů se ostatní poučí u nového Firefoxu.

Další zatím nevyzkoušenou, ale velmi nadějnou novinkou je synchronizace prohlížečů Firefox napříč platformami. Tu nabízí i Chrome, ale Firefox má v rukávu trumf: novou betaverzi mobilního prohlížeče pro Android, s níž má synchronizace rovněž fungovat. To už může mobilním brouzdačům ušetřit pořádné množství času.

Celkově hodnotíme novou verzi Firefoxu pozitivně a doporučujeme ji k vyzkoušení. Ano, podobá se Chrome (i Exploreru) jako vejce vejci, ale prohlížeče jsou od toho, aby nestály klikání v cestě, a tento trend jedině vítáme.