Z reaktoru číslo tři jaderné elektrárny Fukušima se valil zlověstný šedivý kouř (21. března 2011)

Z reaktoru číslo tři jaderné elektrárny Fukušima se valil zlověstný šedivý kouř (21. března 2011) | foto: AP

Z třetího reaktoru Fukušimy stoupal dým, Japonci evakuovali zaměstnance

  • 584
Ze reaktoru 3 jaderné elektrárny Fukušima začal stoupat šedý dým a úřady odsud musely evakuovat část zaměstnanců. Odborníci se stále snaží dostat elektrárnu pod kontrolu a varují obyvatele před radioaktivním deštěm a vodou. Zemětřesení a následné tsunami nepřežilo podle policie 8 649 lidí.

Krátce před čtvrtou hodinou odpoledne japonského času začal z reaktoru 3 stoupat lehce šedý oblak dýmu. "Kvůli těmto problémům jsme evakuovali jen pracovníky od reaktoru číslo tři, ne z celé Fukušimy," vysvětlil mluvčí společnosti Tepco.

Japonské tsunami

Vyvrátil tak předchozí informace, že společnost musela už podruhé evakuovat z elektrárny všechny zaměstnance. Podle agentury AP stoupal šedý kouř ze skladu vyhořelého paliva poblíž reaktoru 3.

Ten je ze všech fukušimských reaktorů nejnebezpečnější, protože spaluje směs obsahující vysoce toxické plutonium.

Když se vytratil zlověstný kouř nad reaktorem 3, objevil se dým u budovy reaktoru číslo 2. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost později prohlásil, že ani jeden z incidentů nezvýšil úroveň radiace.

Elektrárnu nyní v nouzovém režimu řídí desítky zaměstnanců, kteří se střídají podle momentální úrovně radiace v areálu. Bojují především s přehříváním a nadměrným tlakem v reaktorech.

K reaktorům se daří přivést elektrický proud

Společnost Tepco krátce před dnešní havárií potvrdila, že se jí podařilo připojit napájení elektrickým proudem ke všem šesti reaktorům. Jako poslední připojila reaktory tři a čtyři.

Teď se snaží zjistit, jak moc jsou po zemětřesení a tsunami vodní pumpy poničené a zda je možné do systému pustit elektřinu. Inženýři zatím reaktory stále chladí i mořskou vodou.

19. března 2011

Mezinárodní agentura pro atomovou energii mezitím oznámila, že je vývoj v elektrárně pozitivní, ale celkově zůstává situace velmi vážná. Daleko větším problémem je ale teď uvolněná radiace.

Japonské úřady vydaly varování, aby lidé nepili vodu z kohoutků. Obsahuje prý vyšší koncentraci radioaktivních látek. Podle zástupců Tepco je to ale jen velmi malé množství. "To by se musela pít celý rok, aby se naakumoloval alespoň jeden milisievert," prohlásila společnost.

Úřady varují také před deštěm, který zvyšuje úroveň radiace. Nově se také zjistily stopy zvýšené radiace v Pacifiku poblíž elektrárny.

Stopy radiace jsou i v potravinách

V prefektuře Fukušima úřady lidem doporučily, aby se dešti vyhýbali, nebo se po zásahu rychle osušili. Kontaminace radioaktivitou hrozí i zásobám jídla. Radioaktivní prvky v potravinách představují podle Mezinárodní zdravotnické organizace (WHO) větší problém, než se zprvu zdálo.

"Je to mnohem vážnější, než si kdokoli pomyslel v prvních dnech, kdy jsme se domnívali, že tento problém může zůstat omezen na okolí 20 až 30 kilometrů," řekl mluvčí regionální pobočky WHO Peter Cordingley.

Japonka v Tokiu protestuje proti jaderným elektrárnám (20. března 2011)

Záchranáři se prohrabují troskami ve městě Natori v prefektuře Mijagi (20. března 2011)

Třetí reaktor jaderné elektrárny Fukušima je těžce poničený

Případy kontaminované zeleniny, mléka a vody vyvolávají obavy v celém regionu, i když japonské úřady ujišťují, že úroveň radiace bezprostředně zdraví neohrožuje. Japonská vláda o víkendu zakázala prodej syrového mléka pocházejícího z prefektury Fukušima a špenátu ze sousední oblasti poté, co v nich byly naměřeny vyšší hodnoty radiace.

WHO nemá důkazy o tom, že by se potraviny z Fukušimy dostaly do ostatních zemí. "Můžeme ale s jistotou předpokládat, že některé kontaminované produkty se dostaly ze zóny kontaminace," dodal expert.

Radioaktivní prvky se našly také například v řepce nebo okrasných květinách. V předchozích dnech už byly objeveny v tokijské pitné vodě i v prachu a taktéž dešťové vodě, připomíná agentura ČTK.

Krematoriím dochází palivo na spalování

Mezitím v postižených oblastech pokračují i záchranné práce. Hatí je však špatné počasí, které například brání vzletu helikoptér. Některé odlehlé oblasti hlásí stále nedostatek potravin a léků.

Speciál o Japonsku

Vše o japonské katastrofě v přehledné grafice

Problémy mají i krematoria. Zaplavil je totiž příval mrtvých a nemají dostatek paliva na spalování. Podle japonské policie už zemřelo 8 649 lidí.

Policisté však odhadují, že počet mrtvých přesáhne 18 tisíc. Jen v prefektuře Mijagi, kterou katastrofa zasáhla nejhůře, se číslo zřejmě vyšplhá k patnácti tisícům. Potvrzených je tam zatím téměř 3 400 úmrtí.

Počet lidí, kteří přišli o život, stoupá s tím, jak záchranáři v troskách nacházejí těla. Tsunami také pravděpodobně mnoho těl strhlo do moře podobně jako vlna, která o Vánocích 2004 udeřila v Indonésii a Thajsku. Těla mnoha tamních mrtvých nikdy nebyla nalezena. 

Jaderný komplex Fukušima po zemětřesení a tsunami


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video