Rezidence Muammara Kaddáfího v Tripolisu na archivním satelitním snímku

Rezidence Muammara Kaddáfího v Tripolisu na archivním satelitním snímku | foto: AP

Raketa zničila budovu v Kaddáfího rezidenci, údajně v ní sídlilo velení

  • 1076
Spojenci poprvé zaútočili na rezidenci Muammara Kaddáfího v Tripolisu. Raketa zcela zničila administrativní budovu, ve které údajně sídlilo velení armády. Libye večera vyhlásila příměří, ale z Tripolisu se stále ozývala střelba. Mezitím podnikla západní koalice další nálety na cíle v Libyi.

Letadla mezinárodní koalice zničila při svých náletech v noci z neděle na pondělí třípatrovou budovu ve vojenském komplexu v libyjské metropoli. Představitelé režimu pozvali na obhlídku trosek vybrané novináře a řekli jim, že zasažená budova byla sídlem vojenského velení diktátorského režimu.

"Zasažená budova leží asi padesát metrů od stanu, v němž Kaddáfí obvykle přijímal své významné hosty," podotkl mluvčí režimu Músá Ibrahím na schůzce se zahraničními novináři, které režim ke zničené třípatrové budově dovezl autobusem.

Nejmenovaný vojenský zástupce vojenské koalice, která nyní operuje nad Libyí, uvedl, že administrativní budova byla zničena, protože v ní bylo centrum "velení a kontroly" libyjských sil.

Zničené budovy v rezidenci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího (21. března 2011)
Zničené budovy v rezidenci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího (21. března 2011)
Zničené budovy v rezidenci libyjského vůdce Muammara Kaddáfího (21. března 2011)

Podle televize al-Džazíra by to byl první útok na Kaddáfího komplex Bab al-Azízia, z kterého libyjský diktátor během povstání pronesl několik svých televizních projevů a které v roce 1986 bombardovala americká letadla.

Mluvčí libyjské vlády odmítl prozradit, zda se v komplexu nachází i sám osmašedesátiletý plukovník. "Bylo to barbarské bombardování, které mohlo zasáhnout stovky civilistů shromážděných v rezidenci Muammara Kaddáfího, asi 400 metrů od zasažené budovy," prohlásil mluvčí. Uvedl nicméně, že zranění nikdo neutrpěl.

Do areálu rezidence se vypravily desítky lidí poté, co se objevily zvěsti, že bylo sestřeleno letadlo a dopadlo na rezidenci. Šlo o Kaddáfího stoupence, mezi nimiž bylo mnoho mladých lidí.

Spojenci podnikli nálety na protiletadlovou obranu

Americký generál William Gortney v noci na pondělí na tiskové konferenci prohlásil, že spojenecké jednotky ovládají vzdušný prostor mezi Tripolisem a baštou povstalců Bengházím. "Bezletová zóna je účinně prosazena," řekl.

Spojenci ráno podnikli další nálety na cíle v Libyi. Oznámila to bez dalších podrobností agentura Reuters s tím, že předtím se jim podařilo zastavit postup Kaddáfího sil na město Benghází. Nálety si vzaly za cíl znovu i protileteckou obranu, která západním strojům brání ve střežení vzdušného prostoru.

Libyjská státní televize uvedla, že Kaddáfího stoupenci se shromažďují na letištích, aby zde vytvořili lidské štíty. Britská letadla kvůli tomu podle BBC ráno přerušila plánované bombardování.

Pentagon prohlásil, že role americké armády se v nejbližších dnech změní. Místo boje by Američané měli poskytnout tankovací letadla a speciální letouny, jež mohou monitorovat nebo blokovat nepřátelskou komunikaci. V současnosti USA nasazují proti Libyi řízené střely Tomahawk, k náletům využily i neviditelné bombardéry B-2.

Libye vyhlásila příměří, ozývá se však střelba

Velení libyjských ozbrojených sil nařídilo všem oddílům, aby od nedělních 21:00 místního času (20:00 SEČ) začaly dodržovat okamžité příměří. Krátce po jeho vyhlášení ale bylo nad Tripolisem opět slyšet střelbu z protiletadlových zbraní.

Ozvaly se také mohutné exploze, jedna z nich právě v Kaddáfího komplexu, odkud stoupal sloupec dýmu. Dělostřelecká palba a exploze se ozývaly také v Benghází.

Západní spojenecké síly zahájily o víkendu letecké a raketové údery na vojenské cíle v Libyi v rámci operace Odyssey Dawn (Úsvit odysey) s cílem prosadit čtvrteční rezoluci Rady bezpečnosti OSN a zavést nad Libyí bezletovou zónu.

V první části operace se hlavním terčem úderů staly objekty libyjské protivzdušné obrany. Její další etapa bude mít za cíl přerušit zásobování Kaddáfího jednotek.

NATO se do bezletové zóny nejspíš nezapojí

Intervenci pod záštitou OSN kritizoval šéf Ligy arabských států Amr Músá, který zpochybnil především bombardování. Podle něho si prý vyžádalo mnoho civilních životů.

Grafika

Podívejte se odkud startují letadla mezinárodní koalice a na které cíle v Libyi míří.

infografika - Pozice spojeneckých sil proti Libyi

Libyjská vláda obviňuje spojence, že zabíjejí civilisty, podle jejích zpráv bylo při víkendovém bombardování zabito přes 60 civilistů. Zprávu ale není možné ověřit z nezávislého zdroje. Francie i Pentagon oznámily, že žádné informace o civilistech zabitých při náletech nemají.

S kritikou přišel i čínský tisk, podle něhož útoky porušují mezinárodní pravidla a hrozí vyvoláním dalších nepokojů na Blízkém východě. Čína přitom ale nevyužila možnosti zablokovat rezoluci Rady bezpečnosti OSN, která dala útokům zelenou.

Do zajišťování bezletové zóny nad Libyí se zatím nezapojí Severoatlantická aliance. Kvůli odporu Turecka vůči vojenské intervenci se NATO zřejmě omezí jen na prosazování zbrojního embarga. To by v praxi znamenalo, že by alianční letouny a plavidla kontrolovaly, zda do Libye někdo nezkouší pašovat zbraně.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video