Do Benghází vtrhli vojáci. Nepleťte se do toho, vzkazuje světu Kaddáfí

  • 2082
Muammar Kaddáfí odsoudil rezoluci OSN proti jeho zemi a vzkázal Západu, ať se nevměšuje do libyjských záležitostí. Do bašty rebelů Benghází podle svědků vstoupili jeho vojáci. Letecké údery na Libyi by mohly začít už odpoledne po skončení summitu v Paříži, uvedla agentura Reuters.

První vlny úderů by se prý zúčastnily Francie, Británie a Kanada. Spojené státy se zapojí později a po nich se přidají i arabské země, prozradil agentuře Reuters nejmenovaný zdroj ještě před ukončením pařížských jednání.

Nicolas Sarkozy vítá v Elysejském paláci Hillary Clintonovou (19. března 2011)

Zda tomu tak skutečně bude, naznačí až konec jednání v Paříži, kterého se účastní šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a britský premiér David Cameron s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym a zástupci arabských států.

Kaddáfí po pátečním vyhlášení příměří v sobotu svá slova opět přitvrdil. "Je to do očí bijící kolonialismus. Nemá žádné ospravedlnění. Bude mít vážné důsledky pro Středomoří a Evropu," čílil se dle televizní stanice Al-Džazíra Kaddáfí nad rezolucí Rady bezpečnosti OSN. 

Přesto libjský vůdce v pátek v reakci na rezoluci OSN vyhlásil příměří, aby odvrátil hrozící vojenský zásah. Kolem jeho dodržování ale panují rozpory. Spojené státy prohlásily, že libyjský režim příměří nedodržuje.

Libyjská krize

Kaddáfí na to zareagoval varováním, aby se Západ nevměšoval do libyjských záležitostí. Případná akce prý bude hodnocena jako "jasná agrese". Zpravodajské agentury od sobotního rána informují o nepokojích v Benghází.

Davy Libyjců utíkají

Podle agentury Reuters byly v sobotu časně ráno slyšet v povstalecké baště Benghází mohutné exploze. Z předměstí nad ránem stoupaly dva sloupy dýmu. Na město zřejmě útočí vojáci libyjského vůdce Kaddáfího, který ho chce dobýt. 

Agentura AP hovoří o dělostřelecké palbě, která se ozývá z předměstí, Al-Džazíra tvrdí, že se pálilo i v centru. Mluvčí libyjských povstalců odpoledne prohlásil, že protivládní jednotky Kaddáfího vojáky opět z Benghází vytlačily. Obyvatelé města už před jeho prohlášením slavili údajný úspěch povstalců: stovky lidí vyšly do ulic, někteří přitom stříleli do vzduchu.

Z města už od rána prchají davy lidí. "Musíme čekat, až nás všechny (Kaddáfí) zabije, než (svět) začne jednat? Jsme velmi zklamaní," řekl agentuře Reuters letový dispečer Adel Mansúra, když i s rodinou opouštěl jedno z klíčových měst libyjského povstání.

"Když jsme slyšeli o rezoluci OSN, byli jsme opravdu šťasni a mysleli jsme, že konečně máme naší svobodu. Teď jsme ale byli ponechání napospas vrahům," zlobil se Mansúr na jedné z čerpacích stanic při útěku z města. Se svou zlobou na mezinárodní společenství prý není na východě Libye osamocen. Podobně se vyjadřují i další Libyjci, kteří prchají směrem k egyptským hranicím, popsal Reuters.

Rebelové si zřejmě sestřelili vlastní letoun

Nad druhým největším městem Libye se v sobotu také zřítil letoun MIG-23, a to navzdory bezletové zóně. Pilotovi se před pádem stroje prý podařilo katapultovat.

Několika letouny uvedeného typu podle agentury disponuje i Kaddáfího armáda. Libyjští rebelové ale kolem poledne SEČ přiznali, že sestřelený stroj patřil jim a sestřelily ho Kaddáfího jednotky, uvedla televize BBC ve své on-line reportáži. O něco později napsala, že povstalci připustili, že si ho omylem sestřelili sami.

Sestřelený letoun nad povstaleckou baštou Banghází v Libyi. (19.3. 2011)

Oblak kouře v západní části libyjského města Benghází po pádu letounu. (19.3. 2011)

"Nad Benghází byl sestřelen MiG-23 libyjského letectva. Letoun byl evidentně zasažen a začal hořet. Potom přešel do neřízeného pádu a pilot se katapultoval. Hořící letoun dopadl na zem, kde explodoval. Vzhledem na kvalitu záběru se nedá identifikovat, zda šlo o stíhací verzi, nebo stíhací-bombardovací verzi," řekl iDNES.cz letecký publicista Radek Panchartek.

Na Benghází neútočíme, stojí si za svým vláda

Mluvčí libyjské vlády Mussa Ibrahim popřel, že by bylo Benghází napadeno. "Na Benghází neútočíme. Dodržujeme klid zbraní a chceme, aby přišli mezinárodní pozorovatelé," řekl. To samé tvrdil i libyjský ministr zahraničí Khaled Kaim pro BBC ještě předtím, než se objevily zprávy o sestřeleném letounu. Podle mluvčího vlády povstalci útočí na vesnice a města, aby vyprovokovali vojenský zásah ze zahraničí.

Lidé z Benghází tvrdí opak. "Do města vstoupili (Kaddáfího vojáci) od západu. Kde jsou západní mocnosti? Řekly, že mohou udeřit do několika hodin," cituje agentura Reuters mluvčího povstalecké skupiny Khalida al-Sayeha.

Povstalecká Národní rada v sobotu odpoledne oznámila, že útokům čelí také horské město Zintán na západě země. Ve městě Misuráta, které je už řadu dnů dějištěm bojů stejně jako Zintán, podle svědka zemřeli dva lidé. Kaddáfího jednotky jsou připraveny na kraji města a dodávky vody byly odříznuty.

"Ráno zemřeli dva lidé. Na některých domech jsou odstřelovači a střílejí do lidí, střílejí do kohokoliv, koho uvidí," řekl po telefonu agentuře Reuters místní, který se představil jako Sádún.

Městem Benghází, které se v sobotu vylidnilo, projíždí skupinky povstalců (19. března 2011)

Rada bezpečnosti OSN v pátek rozhodla kvůli ochraně civilistů o zřízení bezletové zóny nad Libyí, umožnila tak členským státům jakýkoliv vojenský zásah proti Kaddáfího jednotkám s výjimkou využití pozemních sil. Francie a Británie daly najevo, že jsou okamžitě připraveny zakročit.

Francouzský velvyslanec při OSN Gérard Araud se v rozhovoru pro páteční noční pořad britské televize BBC nechal slyšet, že mezinárodní vojenskou operaci čeká do několika hodin po dnešním summitu v Paříži. "Soudím, že po tomto summitu... v následujících hodinách myslím, že postoupíme k zahájení vojenské intervence," citovala z rozhovoru Reuters.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue