DALŠÍ VÝHRA. Plzeň po vítězství dostala pod tlak Spartu, která musí o víkendu vyhrát, pokud chce s ligovým lídrem udržet krok. | foto: Jaromír PechMF DNES

Plzeň - České Budějovice 2:1, lídrovi vystříleli vítězství Slováci

• 148
I bez vykartovaného kapitána Pavla Horvátha fotbalisté Plzně vyhráli. V předehrávce 21. ligového kola porazili 2:1 České Budějovice. Tři body vedoucímu týmu tabulky zajistil z přímého kopu Marek Bakoš, jenž se krásně trefil za stavu 1:1.

Utkání Plzeň versus České Budějovice ve videoreportáži

Plzeň tak odskočila druhé Spartě už na rozdíl osmi bodů. Jenomže Pražany zápas 21. kola teprve čeká - v sobotu hostí předposlední Brno.

Chvíli to přitom vypadalo, že ligový lídr svému největšímu konkurentovi naopak umožní ztrátu stáhnout. Plzeňští sice měli navrch, ale dlouho se nemohli prosadit. A když už těsně před přestávkou dali gól, Budějovice ve druhém poločase dokázaly srovnat.

Západočechům ovšem stejně jako před týdnem se Spartou pomohl přímý volný kop. Tradičního exekutora Horvátha tentokrát nahradil slovenský útočník Bakoš, jenž nádherně zakroutil míč z pětadvaceti metrů přes zeď k levé tyči.

Vedení 2:1 už si Plzeň vzít nenechala a na jaře bodovala ve všech čtyřech zápasech.

"Jednoznačné vítězství to ale nebylo. Plzeň se musela o výsledek strachovat až do konce. Tento výkon by pro nás mohl být povzbuzením do dalších zápasů," uvedl po utkání budějovický trenér Jaroslav Šilhavý.

Budějovice může porážka mrzet. Po většinu zápasu se sice jen bránily, ale vyrážely do nebezpečných protiútoků. Aktivní byl hlavně brazilský záložník Hudson, který domácím motal hlavu u postranní čáry.

S touto taktikou Jihočeši vystačili po skoro celý první poločas. Dokonce mohli jít v prvním poločase i do vedení, ale Nitrianský ve slibné pozici promáchl.

Pak měli hosté dvakrát také štěstí. Jenomže nejdřív plzeňský útočník Rezek v dobré šanci přestřelil a pak Ďurišovu ránu do horního rohu branky výtečně zneškodnil gólman Kučera.

Ve 43. minutě už branka padla. Jiráčkova střela se v pokutovém území odrazila k dalšímu slovenskému hráči Ďurišovi, který střílel do protipohybu Kučery a poslal lídra do vedení.

BRAZILSKÉ NEBEZPEČÍ. Českobudějovický Hudson (v bílém) dělal plzeňské obraně velké problémy.

EUFORIE. V Plzni si v posledních týdnech neužívají fotbal jen hráči, ale i fanoušci. Slavit mohli i tentokrát.

CHYŤ MĚ, JESTLI TO DOKÁŽEŠ. Plzeňský Marek Bakoš prohání obranu Českých Budějovic.

Ve druhém poločase se Budějovice tlačily do útoku víc. Přestály úvodní tlak soupeře a v 58. minutě dokonce srovnaly. K míči se v pokutovém území dostal Nitrianský, jenž tvrdou střelou propálil míč do brány.

Ligový lídr ale neznervózněl. Trpělivě pokračoval v dobývání budějovické brány, až nakonec trefil z přímého kopu tři body Bakoš.

V závěru se ještě Plzeň o vítězství bála, protože hosté byli několikrát ke druhému vyrovnání blízko, ale nakonec se skoro šest tisíc plzeňských fanoušků mohlo radovat ze zisku tří bodů. Západočeši doma zdolali Budějovice poprvé od sezony 1997/1998.

"Důležité jsou tři body, ale přesvědčivé vítězství to tedy nebylo. Měli jsme pomalý přechod do útoku, ovšem to se snad příště zlepší, protože se nám do sestavy vrátí Horváth a Petržela," poznamenal Pavel Vrba, trenér Plzně.