Při protestech v jemenské metropoli Saná zemřely desítky lidí (18.března 2011) | foto: AP

Odstřelovači v Jemenu zaútočili na demonstranty, zabili přes 40 lidí

  • 22
Při protivládních protestech v jemenské metropoli Saná přišlo o život nejméně 42 lidí a na tři sta dalších utrpělo zranění. Ozbrojenci na demonstranty zaútočili střelbou ze střech domů u centrálního náměstí Tahrír. Prezident odmítá, že by střelci patřili k policii a v zemi vyhlásil výjimečný stav.

"Střechy domů v okolí náměstí zaplavili ozbrojení muži," potvrdili svědkové britské stanici BBC. Odstřelovači pak začali pálit na skupinu demonstrantů, kteří se shromáždili po pátečních modlitbách nedaleko místní univerzity.

Při protestech v jemenské metropoli Saná zemřely desítky lidí (18.března 2011)

Jemenci se stejně jako obyvatelé řady jiných arabských států inspirovali úspěšnými revolucemi v Tunisku a Egyptě, které vedly k pádu dlouholetých vlád tamních autokratů. (více zde)

V Saná a jiných jemenských městech tak od konce února žádají odstoupení prezidenta Alího Abdulláha Sáliha. Ten zemi na jihu Arabského poloostrova vládne už 32 let.

"Nejméně deset lidí bylo zabito a jejich počet určitě stoupne, protože minimálně třicet dalších je v kritickém stavu," potvrdil agentuře Reuters lékař z polní nemocnice, kterou protestující zbudovali v univerzitním kampusu. Počet mrtvých vystoupal na 42 a zraněných je přes tři sta. "Lidé většinou utrpěli zranění hlavy, krku nebo hrudníku," řekl AFP jiný lékař. Ministerstvo vnitra hovoří o 25 mrtvých.

Prezident Sálih ale tvrdí, že nestříleli policisté. Střelci prý neměli uniformy a státní média začala hlásat, že ozbrojené složky s krvavým útokem nemají nic společného a za všechno mohou "šarvátky mezi povstalci". Salíh zároveň vyhlásil výjimečný stav.

Už začátkem března policie tvrdě potlačila protesty Jemenců, kterým kromě nekonečné vlády prezidenta Sáliha vadí i vysoká nezaměstnanost a zkorumpovanost vládního kabinetu. Tehdy ozbrojené složky zabily jednoho člověka a dalších 80 lidí zranily. (více zde)

Nepokoje zuří i v jiných arabských zemích

Protesty hlásí i syrský Damašek, kde pořádkové síly rozehnaly asi desítku demonstrantů, kteří se shromáždili před mešitou v centru Starého města. Nejméně dva protestující zatkli a odvezli na policejní stanici.

Saúdská Arábie chce demonstranty umlčet příslibem řady reforem a peněžních dotací sociálně slabým skupinám obyvatel, oznámil tamní král Abdalláh v metropoli Rijádu.

Podle nových dekretů se mají začít vyplácet měsíční příspěvky nezaměstnaným a vláda také chce vytvořit 60 tisíc pracovních míst v resortu obrany a vytvořit fondy na výstavbu nových bytů, píše ČTK.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video