Rozsudek je nezákonný, snaží se přesvědčit obhájci žhářů soud i média. (17.3.2011) | foto: Petr Janeček, MAFRA

Pokus o vraždu to byl, zpražila žalobkyně obhájce vítkovských žhářů

  • 1471
Státní zástupkyně odmítla námitky obhájců žhářů z Vítkova. Před odvolacím soudem označili předchozí rozsudek za nezákonný a žádali jeho přezkoumání. Čtveřice extremistů se u soudu snaží o zmírnění výjimečných trestů za žhářský útok ve Vítkově.

Státní zástupkyně zopakovala, že útok zápalnými lahvemi na domek Romů ve Vítkově se podle ní nedá soudit jinak než jako pokus o vraždu. Konečný verdikt soudu, zda případ vrátí k projednání či nikoli, by měl padnout v pátek ráno.

Co se ve Vítkově stalo

Čtveřice extremistů v noci z 18. na 19. dubna 2009 vhodila do domku romské rodiny ve Vítkově zápalné lahve. Uvnitř spalo osm lidí. Dům pohltily plameny.

Tři lidé byli popáleni, nejvíc tehdy ani ne dvouletá holčička Natálka. Krajský soud žháře poslal na 20 a 22 let do vězení. Proti rozsudku se odvolali.

Obhájce Davida Vaculíka Petr Kausta označil rozsudek ostravského soudu za nezákonný a také pořízení některých důkazů, například policejních odposlechů, podle něj neodpovídalo legislativním normám. Obhájci se u odvolacího soudu snaží zejména o vyvrácení úmyslu extremistů vraždit.

"V celém průběhu nebylo žádným způsobem jakkoliv prokázáno, že by obžalovaní jednali v úmyslu někoho usmrtit," řekl Pavel Pěnkava, obhájce Jaromíra Lukeše. Advokát Václava Cojocaru Ladislav Myšák si postěžoval, že přirovnávat incident ve Vítkově ke Křišťálové noci je krajně nevhodné.

Sám Cojocaru soudnímu senátu řekl, že není žádný vrah ani násilník. Ivo Müller útoku ve Vítkově lituje, prý nechtěl nikoho zabít. Lukeš s Vaculíkem před soudem celou dobu mlčeli.

Líčení provází mimořádná bezpečností opatření

Jednání začalo v devět hodin. Soudce Milan Kaderka nejprve zrekapituloval, co se v dubnu 2009 ve Vítkově stalo a k čemu došel Krajský soud v Ostravě.

Čtyřem mladým mužům uložil ostravský krajský soud v ostře sledovaném procesu výjimečné tresty. Všichni se proti tomu odvolali. Po odvolacím soudu žádají, aby kauzu znovu vrátil krajskému soudu. Vražedný úmysl se podle nich neprokázal. To navrhli obhájci žhářů i dnes. Žádají i nové znalecké posudky.

Ivo Müller, odsouzen na 22 let

David Vaculík, odsouzen na 22 let

Jaromír Lukeš, odsouzen na 22 let

Václav Cojocaru, odsouzen na 20 let

Líčení u olomouckého vrchního soudu probíhá za mimořádných bezpečnostních opatření. Přímo v soudní síni hlídá desítka členů justiční stráže, a to včetně dvou členů speciální jednotky se samopaly. Na chodbě soudu i kolem jeho budovy jsou psovodi a mnoho policejních hlídek.

Případem se má Vrchní soud zabývat i v pátek, kdy by měl v půl desáté ráno rozhodnout.

Žháři dostali výjimečné tresty 20 a 22 let vězení

Ostravský krajský soud poslal Davida Vaculíka, Iva Müllera a Jaromíra Lukeše do vězení na 22 let, Václava Cojocarua na 20 let. Zároveň jim uložil zaplatit odškodné a náhradu škody přes 17 milionů korun.

Žhářství ve Vítkově

Všichni čtyři byli obžalováni z pokusu o vraždu více lidí s rasovým motivem. Rozsudek padl ještě podle starého trestního zákona, který za takový čin ukládá 12 až 15 let, nebo výjimečný trest. Pokud by útok spáchali o tři čtvrtě roku později, hrozilo by jim 15 až 20 let, nebo výjimečný trest.

Kdyby soud překvalifikoval jejich čin na obecné ohrožení, dostali by se do trestní sazby tři až osm let odnětí svobody.

Všichni čtyři obžalovaní po odvolacím soudu žádají, aby vrátil případ zpět ke krajskému soudu. Podle nich soud své rozhodnutí řádně nezdůvodnil a nelze z něj zjistit, na základě čeho dospěl k závěrům o jejich vině.

"Navíc namítají, že ve výpovědích poškozených je řada rozporů, a jejich věrohodnost tak měli zjišťovat znalci," řekl k obsahu odvolání mluvčí olomouckého vrchního soudu Petr Angyalossy.

20. října 2010

,

Video