Vojenská policie vrátila část věcí zabavených při zásahu v ČT

  • 59
Vojenští policisté krátce před polednem vrátili redaktorům České televize část věcí, které zabavili při pátečním zásahu. Podle zastupitelství totiž odnesli více věcí, než bylo nutné. Policisté přinesli všechny písemné materiály, chybí však stále asi stovka zvukových a audiovizuálních nosičů.

Vojenská policie krátce po jedenácté hodině dorazila a věci v pytlích přivezla. Některé si ale nechala k dalšímu přezkoumání. "Česká televize tento krok vítá, ale trvá na navrácení všech předmětů, které Vojenská policie v objektu zabavila, stejně jako na důsledném prošetření postupu Vojenské policie a odpovědných orgánů justice," vzkázal mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Televize požádala o vrácení věcí už o víkendu. Čekala, že je dostane zpět v pondělí. Z kanceláří totiž zmizely i materiály, které s případem nesouvisely. Redaktoři tak na několik dní přišli o počítače, nahrávací zařízení, vizitky a další dokumenty.

"Vojenská policie navrátila přes 80 procent zajištěných stop právníků ČT. Redaktoři Luboš Rosí a Richard Samko dostali všechny zajištěné věci, aniž byly zkoumány," uvedl na brífinku pověřený náčelník Vojenské policie Jiří Neubauer.

Právní zástupce televize Martin Elger stále nepovažuje záležitost za uzavřenou. Neumí si například vysvětlit, proč si Vojenská policie i nadále ponechala přibližně sto obrazových a zvukových nosičů reportéra Karla Rožánka. Na těch jsou podle mluvčího především záznamy z jeho zahraničních cest.

"Vojenští policisté vrátili všechny písemné dokumenty, mezi nimiž se však nenachází listina, kvůli které byl páteční zásah v budově zpravodajství proveden. Ukazuje se tedy, že měl pravdu šéfredaktor zpravodajství, který tvrdil, že předmětný dokument v budově zpravodajství ČT není. Pak lze ovšem těžko hledat vysvětlení, proč nebyly vráceny všechny zabavené věci," dodal Šticha.

11. března 2011

Dočasný šéf Vojenské policie Neubauer přiznal, že policisté při zásahu chybovali. "Úkon nebyl realizován podle platných předpisů, nebyla dostatečně zhodnocena bezpečnostní situace v České televizi a nebyla dostatečně zvládnuta taktika postupu policie, od vstupu až po prohlídku," přiznal Neubauer.

"Včera ve večerních hodinách jsem dočasně zprostil služby kapitána Pavla Marečka, který vedl skupinu provádějící samotný úkon," dodal.

Vedení televize se chce proto obrátit na Ústavní soud, aby do budoucna zabránil opakování podobných útoků na nezávislost médií."Jsme i nadále přesvědčeni, že páteční ozbrojený zákrok v budově zpravodajství odporoval právnímu řádu České republiky. Z tohoto důvodů považujeme zadržování i zbývajících nosičů za nezákonné," dodal právník Elger.

Vojenská policie zasahovala v České televizi v pátek. Ozbrojenci v kuklách vtrhli do kanceláře reportéra Karla Rožánka. Hledali dokument, který byl podle ministra obrany Alexandra Vondry odcizen z vojenské rozvědky ještě v době, kdy byl tajný. Souvisel s kauzou bývalého šéfa vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Odvezli si celkem sedm pytlů dokumentů.

Vondra i další politici považují zásah za hloupou demonstraci síly. Vondra proto postavil dva důstojníky vojenské policie, kteří akci řídili, mimo službu. Stejně jako ředitele služby Vladimíra Ložka. Prověrku zásahu nařídila státní zástupkyně v Praze, vyšetřuje ho i inspekce vojenské policie.

Kauzu řeší i opozice. V úterý ve Sněmovně neúspěšně žádala, aby Vondra nebo premiér Petr Nečas celou akci vysvětlili. KSČM se kvůli ní snaží vyvolat hlasování o nedůvěře vládě. ČSSD se kvůli razii v ČT rozhodla iniciovat svolání mimořádné schůze Sněmovny, kde chce řešit i kauzu ProMoPro.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue