Je tu nový a lidský Frankenstein, píšou Britové. Pojďte na něj do Aera

  • 0
Když před lety uvedl Danny Boyle do kin Trainspotting, stala se z filmu kultovní záležitost. Podaří se režisérovi, který se pyšní Oscary za Milionáře z chatrče, na úspěch navázat a podmanit si i divadelní publikum? Odpovězte si sami, pražské kino Aero uvede ve čtvrtek v přímém přenosu jeho pojetí Frankensteina.

Boyle se do divadelního prostředí vrací po patnácti letech a vybral si k tomu více než lákavé téma: příběh Frankensteina. "Přichází nový, fascinující, lidský a efekty okořeněný Frankenstein," shodují se britští recenzenti.

Londýn v Praze

Frankenstein v Aeru

Čtvrtek, 17. března, 19.45 hod., kino Aero

Délka přenosů je asi 3,5 hodiny včetně jedné přestávky. Představení vždy předchází úvodní slovo v podání známé zahraniční osobnosti, která divákům představí vznik a přípravy dané inscenace. Přenosy her jsou uváděny v originálním anglickém jazyce s českými a anglickými titulky.

Že půjde o nevšední zážitek, je zřejmé. Když se ke jménu režiséra snímků Trainspotting, Milionář z chatrče a 127 hodin přihodí taneční hudba od Underworld, punková výprava Marka Tildesleyho a údajně výjimečně výkony Benedicta Cumberbatche (Sherlock Holmes pro BBC) a Jonnyho Lee Millera (Sickboy v Trainspottingu), zdá se, že ve čtvrtek zkrátka člověk musí zajít do divadla, vlastně do pražského kina.

Britští diváci, kteří již měli možnost inscenaci zhlédnout, ostatním radí, aby nezmeškali začátek. "Na pódiu zalitém červeným světlem se pomalu otáčí jevištní točna, na ní stojí dřevěný rám se svíjejícím se pytlem, v němž vidíme siluetu Frankensteinova výtvoru. Nad obecenstvem visí kostelní zvon, který v pravidelných intervalech vyzvání. Z membránovitého pytle se dere na svět zkrvavená a nahá stvůra, která svého stvořitele vyděsí natolik, že ji zanechá svému vlastnímu osudu," lákají na přímý přenos do Aera zástupci kina.

"Frankenstein v podání Dannyho Boyla a Nicka Deara není ani šokující adaptací ani satirou, ale působivým lidským převyprávěním díla Mary Shellyové. Příběh se soustřeďuje především na bezvýchodnou situaci monstra stvořeného šíleným vědcem, pro kterého se postupně kreatura stává alter egem. Je to jako sledovat Shakespearovu Bouři napsanou z pohledu Kalibana," napsal Michael Billington v recenzi pro britský The Guardian.

Z inscenace Frankenstein, kterou pro londýnské divadlo nastudoval Danny Boyle
Z inscenace Frankenstein, kterou pro londýnské divadlo nastudoval Danny Boyle

DIVÁCI RADÍ. Podle prvních ohlasů se vyplatí nezmeškat začátek.

Londýnský Frankenstein obsahuje ale i prvky, které v klasickém filmovém pojetí často chybí. Skrze scénář Nicka Deara ukazuje život stvůry a jeho vztah se stvořitelem. Divák spolu s Frankensteinem hledá otce i lásku, kterou od něj očekává. A tak z úst uměle vytvořené bytosti zazní například pasáže z Miltonova Ztraceného ráje.