VIDEO: Otřesy, tsunami a únik radiace, souhrn děsivých dnů v Japonsku

  • 6
Obyvatelé země vycházejícího slunce si v uplynulých dnech sáhli na dno. V pátek Japonsko zasáhlo jedno z nejsilnějších zemětřesení v historii, které vyvolalo vlnu tsunami. Živly zabily tisíce lidí, zdevastovaly infrastrukturu, zasáhly i jaderné elektrárny a probudily činnost vulkánů. Japonci se drží, ale ubývají jim síly.

Otřesy, které v pátek odpoledne místního času zasáhly severovýchod Japonska, dosáhly takřka devíti stupňů na Richterově škále. Zařadily se k nejsilnějším zemětřesením v historii asijského souostroví a vůbec v celém světě.

Tím však japonské neštěstí neskončilo. Ani ne hodinu po nejsilnějším úderu zemětřesení se vzedmula ohromná vlna tsunami, která srovnala dlouhý pás severovýchodního pobřeží se zemí. Přílivová vlna, která místy dosahovala výšky až deseti metrů, smetla města, vesnice i elektrárny a rafinérie.

13. března 2011

Japonské úřady dosud nezveřejnily přesný počet obětí katastrofy. To ani není možné, záchranáři se dosud nedostali do některých oblastí. Zprávy o obětech, které se objevují, jsou však děsivé. Jen v prefektuře Iwate hlásí úřady přes tisíc mrtvých a pohřešovaných. V pondělí vláda přiznala, že počítá až s deseti tisíci mrtvými.

Tsunami také poničilo jadernou elektrárnu Fukušima I, která se v úterý otřásla už třetím výbuchem. V zařízení pokaždé explodoval vodík, naposledy v reaktoru 2. V okolí elektrárny začaly okamžitě růst hodnoty radiace, které podle mluvčího vlády Jukia Edana již "mohou ohrozit lidské zdraví". U reaktoru 4 navíc hořela nádrž s vyhořelým palivem a radioaktivita se dál dostává do ovzduší.

13. března 2011


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue