Nákladní kontejnery v průmyslovém komplexu Sendaj. (12. března 2011) | foto: AP

U japonských aut hrozí nedostatek náhradních dílů

  • 34
Zemětřesení nejméně na týden zavřelo většinu velkých japonských továren. Jejich zaměstnanci dostali čas se z katastrofy vzpamatovat. Pravděpodobně se proto opozdí dodávky některých součástek dovážených z Japonska, zejména automobilových dílů. Odstávky hlásí i výrobci elektroniky.

"Vzhledem k tomu, že se teď v Japonsku řeší, jak zajistit alespoň základní služby obyvatelstvu, je zřejmé, že hrozí zpoždění dodávek některých náhradních dílů," uvedl mluvčí tuzemského zastoupení automobilky Subaru Zdeněk Zikmund. Ostatní oslovení výrobci aut ze země vycházejícího slunce prozatím nedokážou říct, v jakém rozsahu zemětřesení dodávky dílů zasáhne.

"Do teď vyhodnocujeme dopad katastrofy na naši produkci a především na naše dodavatele. Vůbec teď proto není možné říct, jak moc se našich českých zákazníků výpadek výroby dotkne," říká mluvčí automobilky Nissan Martina Jirásková. Podobně je tomu i v případě Toyoty a Hondy.

Toyota, největší výrobce aut na světě, oznámila zastavení výroby ve všech dvanácti japonských fabrikách nejméně do středy tohoto týdne, konkurenční Honda pozastavila produkci ve svých šesti továrnách dokonce do neděle. Toyota tak vyrobí nejméně o 40 tisíc vozů méně a v případě Hondy bude výpadek představovat dle mluvčího Aleše Indry přibližně 16 600 automobilů a zhruba 2 000 motocyklů.

Češi ovšem spíše než výpadek výroby samotných aut (většina vozů pro evropských trh se vyrábí na starém kontinentě) pocítí spíše výpadek produkce náhradních dílů. Japonské vozy si totiž častěji než ty evropské žádají originální součástky, které se musí objednávat u japonských dodavatelů.

V pondělí oznámené odstávky výroby se okamžitě promítly do ceny akcií postižených automobilek. Toyota propadla na tokijské burze o bezmála osm procent, Honda klesla o necelých sedm a Mazda s Nissanem o deset procent.

Ceny elektroniky mohou růst kvůli nedostatku součástek

Japonsko je největším světovým vývozcem elektroniky, a tak už teď je jasné, že dopady zemětřesení pocítí oblast spotřební elektroniky na celém světě.

Analytici japonské banky Nomura varovali například před tím, že by v důsledku zemětřesení mohly celosvětově podražit polovodičové součástky, které jsou ve všech elektronických zařízeních. Výrobu totiž pozastavila během víkendu japonská firma Shin-Etsu, největší světový výrobce silikonových destiček.

"Vzhledem k tomu, že tento závod se na japonské produkci 300milimetrových destiček pro polovodiče podílí více než polovinou, mohla by delší odstávka mít podstatný dopad na celé odvětví polovodičů," stojí ve vyjádření  Nomury.

Zemětřesení také zastavilo pásy ve všech deseti japonských továrnách největšího světového výrobce elektroniky Sony a vyřadilo z provozu i dvě výzkumná centra firmy. Podobně paralyzovalo i společnost Panasonic, která má dle šéfa českého zastoupení Jiřího Opletala dokonce jednu fabriku přímo v nejpostiženější oblasti země – ve městě Fukušima.

Zástupci českých poboček japonských výrobců elektroniky ovšem tvrdí, že nyní aktuálně nedostatek zboží nehrozí. Evropské sklady prý mají dostatečné zásoby. Co ovšem nastane, pokud se výroba neobnoví, to prozatím nikdo netuší.

11. března 2011