PRAVÝ KAPITÁN. Pavel Horváth svou trefou rozhodl o vítězství Plzně nad Spartou, po zápase si proto mohl užít radost spolu s fanoušky. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Plzeň - Sparta 1:0, boj o mistra rozhodl v úvodu parádně Horváth

• 474
Fotbalová Plzeň zvýšila náskok v čele ligy. V přímém souboji o první místo porazila Spartu 1:0. Proti svým bývalým spoluhráčům se trefil Horváth krásnou střelou z přímého kopu. Rozdíl mezi oběma týmy je po šlágru 20. kola pětibodový, navíc v nejbližších zápasech čekají lídra papírově lehčí soupeři.

Utkání Plzeň versus Sparta ve videoreportáži

Trenéři Vrba a Hašek neustále poskakovali u hřiště, mávali rukama. V hledišti bylo víc než ohlášených 7 500 diváků. Viděli bitvu, ne krásný fotbal. Nervozita cloumala hráči i fanoušky. Vyhrál šťastnější.

Jarní část ligy už větší šlágr nezažije.

Rozhodl ho gól, o kterém jen televizní záběr řekl, že stoprocentně byl. Horváth parádně vystřelil z přímého kopu, míč se odrazil od břevna na zem a pak ven. Pomezní Pelikán, ač byl padesát metrů daleko, napověděl hlavnímu Zelinkovi, že míč byl celým objemem za čárou. Gól.

Aby dohadů nebylo málo, přímému kopu předcházel sporný zákrok Abeny na Ďuriše. "Nevím, jestli faul, byl to souboj tělo na tělo," hodnotil sparťanský trenér Martin Hašek.

Hlavnímu Zelinkovi se utkání celkově nepovedlo. Velkou chybu udělal, když domácímu Limberskému za hrubý faul zezadu na unikajícího Matějovského neukázal ani žlutou kartu, jindy hráče napomínal za drobnosti. Pak nenašel odvahu dát sparťanu Abenovi druhou žlutou.

Než se domácí dostali do vedení, měli velkou možnost. Rezek se v rohu pokutového území vyhnul Kušnírovi, technickou střelu tlačil ke vzdálenější tyči, odkud ji Blažek s námahou vyrazil.

Dál Plzeňští hrozili především po standardních situací. Ví se, že je Horváth dobře zahrává. Ale až na hlavičku Neuwirtha si s centrovanými míči sparťanská obrana poradila.

Hosté měli slabší úvod, vepředu neudrželi míč a nepřesnými přihrávkami pouštěli soupeře do protiakcí. Pro Spartu důležitý záložník Vacek za prvních deset minut dvakrát ztratil míč a prohrál souboj. Domácí tak spoustu akcí vedli středem pole, hostující záložníci propadávali a obránci ustupovali. Po jednom z rychlých brejků získali domácí klíčový přímý kop.

Sparťany inkasovaná branka probrala z pasivity, byli aktivní a snažili se hodně útočit. Ale dlouho se nemohli protlačit k pořádnému zakončení.  Až v závěru poločasu přišly pro plzeňského gólmana horké chvilky. Po signálu z přímého kopu hlavičkoval nebezpečně k tyči Brabec, ale Pavlík se vytáhl.

I další možnost přišla ze vzduchu, hosté si několikrát vyměnili míč, který doputoval na pravé křídlo až k volnému Kušnírovi. Na jeho centr naskočil Kweuke, jenže z malého hlavičkoval nad. Kamerunský útočník měl těžkou práci, s urostlým Neuwirthem prohrál několik soubojů. Přesto mohl sedm minut před koncem vyrovnat, ale z dobré pozice mířil těsně vedle.

Do druhé půle dostal na hrot parťáka Pekharta, který nahradil záložníka Abenu. Jenže když se sparťanům podařilo zaútočit do rozhozené obrany a dva vysocí útočníci čekali ve vápně na přihrávku, Kadlec dvě nadějné akce pokazil.

Domácí po přestávce rezignovali na aktivní hru, nechali tvořit soupeře a vyčkávali na brejky. Sparťané se tlačili do pevné obrany a to jim šlo ztěžka. Domácí si dokázali pohlídat krajní beky Pamiče s Kušnírem, kteří se nedostali ke svým průnikům po křídlech. Střed byl přeplněný, ani tudy to nešlo. Proto Sparta ani ve druhém utkání proti Plzni neskórovala. A obhajoba titulu se jí hodně vzdálila.