Část jaderné elektrárny se zřítila, Japonci evakuovali okolí kvůli radiaci

  • 2331
Z japonské jaderné elektrárny Fukušima I, která po zemětřesení hlásila problémy kvůli poruše chladicího systému, se ráno ozvala exploze. Jedna z budov reaktoru se zřítila, zranili se čtyři lidé. Japonský úřad pro jadernou bezpečnost zařadil poruchu na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní stupnice jaderných nehod.

"Bylo potvrzeno, že se doslova zřítil první blok elektrárny," řekl v České televizi ředitel Českého centra v Tokiu Petr Holý. Poničení venkovní konstrukce jedné ze čtyř budov reaktoru bylo zřejmé ze záběrů televize NHK. AFP poté uvedla, že spadla střecha a zdi budovy, což by mohlo svědčit o tom, že již byla poškozená.

Jaká je ochrana?

Každý reaktor je chráněn tzv. kontejnmentem, což je ochranná obálka (ochranná budova) vystavěná z oceli a betonu. Spojuje funkci hermetického prostoru pro ochranu před únikem nebezpečných látek do vnějšího prostředí a mechanické ochrany proti vnějším vlivům.

Kontejnment se nachází v jaderné části elektrárny, uzavírá zpravidla reaktor a zařízení zajišťující odvod tepla z reaktoru primárním chladivem (tzv. primární okruh). Bývá projektován tak, aby například ani pád velkého letadla nebo vnější exploze nenarušily konstrukci primárního okruhu a nezpůsobily poruchy jeho provozu.

Důležitá je také jeho těsnost pro zabránění nežádoucího úniku radioaktivního prachu či jiných nebezpečných látek do vnějšího prostředí, např. při narušení těsnosti okruhů chlazení jaderného reaktoru.

Zdroj: wikipedia.cz

Z budovy zbyla jen kovová konstrukce. Japonská agentura pro jadernou bezpečnost později informovala, že k výbuchu došlo mimo reaktor a nebyl poškozen kontejnment. 

Na doporučení ministerstva průmyslu Kaieda se japonská vláda rozhodla zaplnit prostor mezi reaktorem a štítem mořskou vodou, aby reaktor zchladili. Podle mluvčího bude trvat pět až deset hodin, než se prostor zcela zaplní.

Úřad pro jadernou bezpečnost zařadil havárii na čtvrtý ze sedmi stupňů mezinárodní škály jaderných nehod, tedy níž než Three Mile Island a podstatně níž než Černobyl. Ve Three Mile Island v USA v roce 1979 šlo o pátý a v sovětském Černobylu v roce 1986 o sedmý, nejvyšší stupeň.

Podle agentury AP dnes obavy z velké jaderné havárie zastínily i tragédii, jakou jsou ztráty na životech a zničení 2000 kilometrů pobřeží zemětřesením a následnou přílivovou vlnou tsunami.

Černobyl se opakovat nebude

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové jsou naměřené hodnoty radiace v normě a pokud se nic nezvrtne, nejsou pro lidi nebezpečné.

"Nikdo se ale nemusí bát, že by následovala podobná situace, jako po havárii v jaderné elektrárně Černobylu. Porovnáním konstrukce tehdejšího reaktoru a reaktoru z japonské elektrárny to ani není z fyzikálního hlediska možné," uvedla Drábová na ČT24.

Snímek ukazuje jadernou elektrárnu Fukušima I před a po výbuchu.

Nyní je podle ní na personálu elektrárny, aby zajistil odvod tepla z aktivní zóny a podařilo se mu udržet uzavřenou hermetickou obálku.

Temelín je bezpečný

Podle jaderného fyzika Antonína Kolrose je česká jaderná elektrárna Temelín jedna z nejmodernějších v Evropě. "Žádné nebezpečí ji navíc nehrozí, neleží ani v seismicky aktivní, ani v povodňové oblasti," uvedl.

Čtyři zranění pracovníci mají zlomeniny a odřeniny a ošetřují je v nemocnici.

Japonská televize radí lidem z pobřežních oblastí nevycházet ven. Doporučuje chránit si dýchací cesty mokrými šátky a co nejvíce si zakrýt tělo, aby zabránili styku kůže se vzduchem.

Podle AFP naměřili Japonci v okolí elektrárny radioaktivní cesium. V areálu zařízení byla úroveň radioaktivity tisíckrát vyšší, než jsou běžné hodnoty. V jejím okolí pak osmkrát.

Japonské tsunami

Nejméně tři lidé z evakuované oblasti podle agentury Kjódó byli vystaveni radiaci. Podstoupit dekontaminaci nicméně nemuseli, protože zvýšená úroveň radiace byla naměřena jen na jejich oblečení. Japonské úřady začaly z preventivních důvodů rozdávat jodové tablety, které pomáhají neutralizovat následky ozáření. 

Naoto Sekimura, profesor tokijské univerzity, uvedl, že pokud se roztavily nějaké palivové tyče, bylo to jen ve velmi malém rozsahu. Obyvatelé okolí podle něj mohou zůstat klidní, většina paliva prý zůstává uvnitř reaktoru, který byl odstaven.

Problémy s chladícím okruhem na svých třech reaktorech ohlásila i druhá jaderná elektrárna v prefektuře Fukušima, která leží v oblasti postižené zemětřesením a tsunami. Odtud žádný únik radioaktivity zaznamenán nebyl.

Nicméně i operátor této elektrárny dostal příkaz, aby vypustil určité menší množství radioaktivní páry, aby se snížil tlak v zařízení. I tady byli lidé z okolí evakuováni. Obě zařízení leží asi 240 kilometrů severně od Tokia.

Někteří lidé ze strachu před jadernou katastrofou zamířili na jih země. Očití svědci také hovořili o skupování potravin v obchodech.

Japonci mezitím naplno rozjeli záchranné práce po ničivém zemětřesení a tsunami. Do akce bylo zapojeno až 50 tisíc záchranářů, kteří prohledávají trosky, ze kterých se často ozývá volání. (čtěte více)

Zemětřesení zasáhlo Japonsko v pátek ve 14:46 místního času. Podle odhadů zemřelo na tisíc lidí, další obyvatelé se pohřešují. Po silném zemětřesení o síle 8,9 následovalo tsunami a několik menších otřesů. (více čtěte zde)

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue