Alexandr Vondra při rozhovoru pro MF DNES. (1. září 2010) | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Vondra postavil kvůli razii v ČT šéfa Vojenské policie mimo službu

  • 833
Ministr obrany Alexandr Vondra se vložil do sporu o zásah Vojenské policie v České televizi. Náčelníka vojenské policie Vladimíra Ložka a dva vysoké důstojníky postavil mimo službu až do vyšetření. Ozbrojení vojáci si do ČT přišli pro citlivé materiály o Vojenském zpravodajství.

Ministr obrany nejprve pokládal zásah v budově ČT za standardní. "Probíhá trestní řízení, do kterého nechci ani nemohu zasahovat. Vycházím z toho, že Vojenská policie koná v souladu se zákonem a na základě soudního příkazu," odepsal textovou zprávou na dotaz ČTK.

Po rozhovoru s náčelníkem Vojenské policie brigádním generálem Vladimírem Ložkem ale změnil názor.

"Rozhodl o jeho postavení mimo službu až do vyšetření případu. Dále budou postaveni mimo službu plukovník Drahoslav Blažek a major Jaroslav Kolář, kteří jsou přímo odpovědní za způsob provedení policejního zásahu," informoval média v noci mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Komando vojenské policie vniklo do České televize večer a se soudním příkazem obsadilo prostory zpravodajství a kancelář reportéra Karla Rožánka. Hledali dokumenty o exřediteli Vojenské tajné služby Miroslavu Krejčíkovi. Odnesli si pytle dokumentů, počítače redaktorů a archivní kazety.

Kromě palby z řad opozice se proti zásahu ozvala i Vondrova ODS. "To je neuvěřitelné, není pro to žádné vysvětlení. Ozbrojení vojáci v budově televize, to je jak státní převrat, proboha," řekl v ČT poslanec Jan Vidím z branného výboru. Šéf výboru František Bublan z ČSSD zase míní, že generál Ložek musí odstoupit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue