Potraviny zdraží během dvou let dvakrát. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Čachry s DPH: Podraží voda i potraviny, zlevní elektřina a oblečení

  • 144
Vláda ve čtvrtek překopala důchodovou reformu. Daň z přidané hodnoty, která má reformu zaplatit, kabinet postupně sjednotí na 17,5 procenta. Příští rok kvůli tomu podraží potraviny, léky či teplo. O rok později půjdou ceny jmenovaných výrobků nahoru znovu.

Na všechny tyto položky se totiž vztahuje nižší sazba daně z přidané hodnoty, která by se měla během následujících dvou let dvakrát zvýšit. Zároveň by mohla od roku 2013 zlevnit například elektřina, ale také alkohol, oblečení nebo třeba elektronika.

infografika - DPH1

Hned v lednu příštího roku, kdy se nižší sazba daně zvedne ze současných deseti na čtrnáct procent, zdraží vodné a stočné o čtyři procenta. Vodárny fungují jako monopolní podniky a vyšší daň okamžitě a plně přenesou na odběratele. Podobné to bude i u dálkového vytápění. Pomaleji půjdou nahoru ceny potravin. Mezi obchodníky panuje tvrdá konkurence a lze očekávat, že zdražení nepřijde hned.

Na druhou stranu zisky prodejců jsou na minimu, většina zboží se už dnes prodává v akcích a dříve či později budou muset jít s cenami nahoru všichni.

Podle analytika Petra Havla podraží potraviny minimálně o dvě procenta. "Nárůst se projeví určitě. Schopnost jak zemědělců, tak potravinářských řetězců snižovat svoje zisky se vytratila už v době krize," říká Havel. Oproti původním plánům vlády se vyšší daň bude týkat všech potravin, podraží tedy také ty základní, jako je chleba, mléko nebo ryby.

Lékárníci varují, že vyšší daň budou muset také zcela přenést na pacienty. U léků hraje roli, zda se včas podaří schválit novelu zákona o veřejném zdraví, která by část zdražení přesunula na pojišťovny. V tom případě by dopad na pacienta nemusel být tak citelný.

Pomaleji budou zřejmě stoupat také ceny jízdenek. O cenách v městské hromadné dopravě rozhodují radnice a ty si nechtějí rozhněvat voliče. Dálkoví autobusoví dopravci však s cenami půjdou nahoru určitě.

Desetiprocentní DPH se v současnosti platí také za zdravotní pomůcky, knihy, tiskoviny, ubytování nebo také pohřební služby. To všechno by mohlo podražit o čtyři procenta.

infografika - DPH2

Za rok se ceny zvýší znovu

Po uplynutí dalšího roku, tedy v lednu 2013, půjdou ceny všech jmenovaných položek nahoru znovu. Tentokrát se totiž nižší a vyšší sazby daně sjednotí na 17,5 procenta, zdražení tak bude tří- až čtyřprocentní.

Na druhou stranu zboží s vyšší daní by teoreticky mohlo zlevnit. Jak už to tak bývá, do snižování cen se prodejcům chce méně než do zdražování.

"Bude to dáno trhem, ale myslím, že my zlevňovat nebudeme. Poptávka po našem pivu roste, navíc se nám naopak zvýší daň u nealkoholických piv," předpovídá Stanislav Bernard, majitel stejnojmenného rodinného pivovaru.

Daň se sníží z dosavadních 20 na plánovaných 17,5 procenta také u elektřiny, elektroniky, oblečení či automobilů.

"Už teď se auta prodávají hlavně za akční ceny, které jsou na cenové hraně. Možná zmizí všudypřítomné označení "akční nabídka" a běžná cena zůstane oproti dnešním akcím na stejné úrovni," říká Pavel Tunkl, tajemník Svazu dovozců automobilů.

U jiných obchodníků by na nižší cenu mohl zapůsobit konkurenční tlak. "Nižší daň se u ceny oblečení určitě promítne. Lidé jsou na cenu velmi citliví a umějí počítat. Trh zařídí, že ceny dolů půjdou," myslí si třeba Jaroslav Mašek, šéf obchodů s oblečením New Yorker.

Podobně hovoří o tlaku konkurence na ceny třeba šéf obchodů s elektronikou Datart Pavel Sláma. "Cena se směrem dolů upravovat bude," myslí si Sláma.

"I na trhu dodavatelů s elektřinou je nyní konkurence poměrně nabitá, předpokládám, že i zde by se nižší daň měla projevit," říká Kateřina Vaňková z portálu Srovnejenergie. cz.

10. března 2011

,