Tsunami zasáhne i japonskou ekonomiku. Trhy se otřásají

  • 17
Voda a bahno se ještě valí Japonskem, už teď je ale možné říct, že katastrofa se promítne i do ekonomiky asijské země. V postižených oblastech má továrny řada firem, například Sony a už nyní zadlužené Japonsko zřejmě bude muset vydat velké peníze na odstranění povodňových škod.

I bez zemětřesení na tom není japonská ekonomika dobře. Táhne za sebou těžký kámen státního dluhu (přes 200 bilionů korun) a je pod tlakem ratingových agentur. Moody's v únoru pohrozila poprvé po osmi letech zemi snížením ratingové známky právě kvůli vysokému zadlužení země.

Jen roste

Japonský jen po zemětřesení roste. Důvodem je nechuť k rizikovým obchodům u japonských investorů a očekávání, že japonské pojišťovny budou prodávat investice v zahraničí a peníze převádět zpátky do země, aby měly dostatek financí na výplaty škod.

Katastrofa přichází nevhod. Loni japonská ekonomika poprvé po třech letech znovu rostla (o 3,9 procenta) a ekonomové tvrdí, že se katastrofa negativně odrazí ve sníženém výkonu hospodářství.

"V krátkodobém horizontu může neštěstí snížit HDP o 1 procento," myslí David Cohen, analytik v Singapuru. HDP se podle něj znovu v dlouhodobém horizontu zlepší, protože začnou konstrukční práce na zničených místech země.

Elektronický gigant Sony má v oblastech zasažených zemětřesením a tsunami šest továren. Čtyři z nich v Miyagi a dvě ve Fukushimě, což jsou místa nejvíce postižená živlem. "Výroba ve všech závodech se zastavila," řekl BBC mluvčí Sony Sue Tanaka.

Škody bude mít i Toyota. Zaměstnanci v dceřiné společnosti Toyota Motor Tohoku na severovýchodě regionu Tohoku museli být evakuováni do bezpečí. Firma oznámila, že zemětřesení poškodilo obchodní partnery Toyoty, kteří teprve škody zjišťují.

Hořící rafinerie a zavřená letiště

Silné zemětřesení na severovýchodě země uzavřelo v zemi některé jaderné elektrárny a ropné rafinerie, ochromilo dopravu a přerušilo dodávky elektřiny mnoha domácnostem a firmám. Agentura Kjódó uvádí, že byla na velké části Japonska zastavena letecká, železniční i silniční doprava. Podle zdrojů z odvětví námořní přepravy už jsou uzavřeny také všechny japonské přístavy, protože hrozí nebezpečí nových tsunami.

Dluh Japonska

Je jeden z největších na světě. Přesto ekonomové i investoři Japonsku většinou věří a zemi dál půjčují. Jednou z výhod, kterou asijská velmoc má, je, že není při financování svého dluhu příliš závislá na půjčkách ze zahraničí.

Podle analytika Cyrrus Marka Hatlapatky Japonci více spoří a méně utrácejí, což snižuje HDP. "Růst je v Japonsku tradičně tažen především spotřebou zahraničních konzumentů (tedy exportem) a útratami vlády. (...) V momentu, kdy by se Japonsko muselo více spolehnout na zahraniční financování svého dluhu, mohlo by se dostat do značných problémů. A vzhledem k tomu, že se jedná o jednu z největších ekonomik světa, dopady by byly celosvětové," řekl.

Rafinerii společnosti Cosmo Oil východně od Tokia navíc zasáhl velký požár. V těžce zasažené prefektuře Mijagi je řada průmyslových zón s mnoha chemickými a elektronickými výrobci.

"Plný rozsah škod stále neznáme, avšak vzhledem k tomu, co se stalo po zemětřesení v Kóbe, to určitě přiměje vládu k sestavení krizového rozpočtu. Lze očekávat pokles spotřebních výdajů, což může dočasně snížit hrubý domácí produkt," řekl ekonom výzkumného institutu banky Mizuho Jasuo Jamamoto.

Zemětřesení v Kóbe v roce 1995 způsobilo škody kolem 100 miliard dolarů (1,8 bilionu Kč) a byla to nejnákladnější přírodní katastrofa v dějinách.

Padající akcie

Katastrofa v Japonsku zahýbala i s cenami ropy na světových trzích. Ropa Brent zlevnila během chvíle o téměř dva dolary. Cena za barel se v pátek odpoledne vrátila až ke 112 dolarům.

Dopad je znát i na burzách. Evropské akcie se hned ráno propadly na tříměsíční minimum. Nejvýraznější ztráty utrpěly akcie pojišťoven, napsala agentura Reuters. Na akciovém trhu navíc přetrvávají obavy z rostoucích nepokojů v arabském světě. Indexy velkých amerických burz Nasdaq a Dow Jones ztratily téměř 2 procenta. Pražská burza je v klidu.

"Pokud přijdou přírodní katastrofy v době, kdy se trhy obávají něčeho jiného, může to tyto obavy znásobit," upozornil analytik Bernard McAlinden ze společnosti NCB Stockbrokers. "Není ale důvod naznačovat, že se akciový trh zhroutí," dodal.