NATO - Vlajka Severoatlantické aliance. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

NATO přesune k Libyi válečné lodě, zasáhnou jen s mandátem OSN

  • 9
Situace v Libyi je hlavním tématem dvoudenní schůzky ministrů obrany NATO, která začala v Bruselu. Spojenci posuzují možnosti, jak se případně Aliance může zapojit do akcí vůči libyjskému režimu. Právě NATO by totiž zřejmě dohlíželo na dodržování bezletové zóny nad Libyí, pokud by byla vyhlášena.

"Všechny operace se musí držet tří základních principů: musí prokazatelně existovat potřeba akce NATO, musí existovat jasný právní základ a za třetí musí mít silnou podporu v regionu," řekl generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen na úvod zasedání ministrů v Bruselu.

Výsledkem dvouhodinové schůzky je zatím souhlas s tím, že NATO vyšle do Středozemního moře blíže k Libyi více válečných lodí. Ohledně vytvoření bezletové zóny Rasmussen uvedl, že bude potřeba více plánování. "NATO je jednotné a připravené konat," prohlásil Rasmussen.

Znovu zopakoval, že NATO žádnou intervenci do Libye neplánuje, vojenské síly jsou však schopny reagovat na situaci velmi rychle. Rasmussen řekl, že jakákoli opatření by vyžadovala jasný mandát OSN a širokou mezinárodní podporu.

Českou republiku zastupuje ministr obrany Alexandr Vondra. Podle něj členské země souhlasí s tím, že zřízení bezletové zóny nad Libyí by vyžadovalo mandát Rady bezpečnosti OSN. Zásah pozemních sil na schůzce podle jeho vyjádření nikdo neprosazoval.

"Pozemní intervence NATO v Libyi nebyla předmětem diskuse. V případě vytvoření bezletových zón jsme se shodli, že by k tomu byl nutný mandát Rady bezpečnosti OSN, který zatím není k dispozici," řekl po jednání Vondra.

Ministři obrany se také shodli, že Aliance začne operativně plánovat vytvoření humanitárního koridoru, kterým by bezpečně proudila v případě potřeby do země pomoc, a bude také velmi přísně dohlížet na dodržování embarga, které zakazuje dovoz zbraní do této oblasti. "Kdyby situace v Libyi nějak dále eskalovala směrem k nějaké humanitární katastrofě, pak samozřejmě je povinností civilizovaného světa v takové situaci pomoci," dodal.

Pentagon ve středu oznámil, že chystá celou řadu vojenských možností pro Libyi, včetně bezletové zóny, a plány dostanou ministři osmadvacítky na stůl už dnes.

Právě vytvoření bezletové zóny nad Libyí je nejčastěji zmiňované opatření, které by mělo libyjskému režimu zabránit bombardovat demonstranty i pozice povstalců. Dohled nad dodržováním bezletové zóny by pak byl pravděpodobně úkolem pro NATO. O vzniku takové zóny by patrně musela rozhodnout nejprve Rada bezpečnosti OSN a stejné stanovisko zaujala na svém středečním zasedání i česká vláda.

Jednotky NATO by také mohly pomáhat nejen při poskytování humanitární pomoci, ale třeba i dohlížet na dodržování zbrojního embarga uvaleného na Libyi.

Ministři obrany mají dnes potvrdit, jaké prostředky má Aliance k dispozici, aby mohla případné úkoly spojené s uplatněním dalších sankcí proti Libyi plnit. Rozhodnutí o zahájení příprav na vojenskou operaci se ale neočekává.

Zatím Severoatlantická aliance začala tento týden Libyi nepřetržitě ze vzduchu sledovat. Speciální průzkumné letouny systému AWACS čtyřiadvacet hodin denně předávají velení informace o dění v oblasti.

, natoaktual.cz

Nejlepší videa na Revue