Martin Havlát z Minnesoty v nájezdu před brankou Colorada.

Martin Havlát z Minnesoty v nájezdu před brankou Colorada. | foto: AP

Češi byli v NHL hodně vidět. V devíti zápasech jich bodovalo jedenáct

• 5
Z pohledu českého fanouška lze úterní devítizápasový program NHL označit za veleúspěšný. V čele s lídrem produktivity Čechů v zámořské soutěži Martinem Havlátem (1+1) se v daný den prosadilo celkově jedenáct našich zástupců a gólman Tomáš Vokoun navíc 37 zákroky výrazně přispěl k výhře Floridy 3:2 nad silným Chicagem.

ČEŠI V NHL

1. Havlát (Minnesota, 67z., 59 bodů - 21+38)
2. Plekanec (Montreal, 65z., 52 bodů - 20+32)
3. Krejčí (Boston, 59z., 51 bodů - 10+41)
4. Hejduk (Colorado, 59z., 48 bodů - 19+29)
5. Eliáš (New Jersey, 65z., 48 bodů - 15+33)
6. Voráček (Columbus, 63z., 44 bodů - 13+31)
7. Hemský (Edmonton, 47z., 42 bodů - 14+28)
8. T. Kaberle (Boston, 66z., 39 bodů - 3+36)
9. Vrbata (Phoenix, 65z., 38 bodů 16+22)
10. Erat (Nashville, 51z., 38 bodů 11+27)

Když v aktuální sezoně hokejisté Colorada vsítili maximálně dvě branky (už se tak stalo v 31 případech), vždy odcházeli poraženi. Tato bilance se potvrdila i v jejich úterním startu na ledě Minnesoty.

O postup do play-off Západní konference bojující Wild si připsali nad trápícími se Avalanche povinné dva body po výsledku 5:2. Při absenci zraněného kapitána Mikko Koiva se v ofenzivě prosazovali zejména lídr bodování Čechů v NHL Martin Havlát a také Kyle Brodziak s Jaredem Spurgeonem (všichni 1+1).

Pro Havláta to znamenalo zisk 59. bodu z 67. dosavadních utkání, přičemž statistiky si vylepšil už v pátém startu za sebou. Za hosty si jednu asistenci připsal Milan Hejduk, pro kterého to ve stejném počtu posledních duelů byl pro změnu první zápis. Jeho Colorado navíc padlo pošestnácté z posledních sedmnácti představení.

Martin Havlát slaví gól Minnesoty.

Plekanec s Krejčím bodovali, Chára nebezpečně fauloval

Poslední konfrontace rivalů ze Severovýchodní divize mezi Bostonem a Montrealem z 9. února nabídla celkem čtrnáct branek (Bruins doma uspěli 8:6) a řadu pěstních soubojů. Úterní zápas na ledě Montrealu tak nabízel mnoho příležitostí pro vendety.

Na rozdíl od posledního střetnutí se tentokrát ze dvou bodů radovali Canadiens. Výhru 4:1 jim ovšem znepříjemnilo zranění spoluhráče Maxe Paciorettyho, který byl po nebezpečném bodyčeku do mantinelu od Zdeno Cháry odnesen na nosítkách.

Po jedné asistenci si připsal jak domácí elitní centr Tomáš Plekanec, tak první střední útočník hostujících Bruins David Krejčí. Ten svou 41. přihrávkou sezony v 54. minutě připravil gól pro Milana Lucice, jenž na poslední chvíli alespoň umazal nulu na kontě brankáře Carey Priceho.

První hvězdou byl vyhlášen mladý útočník Montrealu Lars Eller. Jednadvacetiletý Dán, který do kanadského celku zamířil před aktuální sezonou jako součást výměny Jaroslava Haláka do St. Louis, se dvakrát střelecky prosadil.

Scott Gomez z Montrealu se pustil do Zdena Cháry z Bostonu, po jehož zákroku skončil jiný montrealský hráč Max Pacioretty na nosítkách.

Zbyněk Michálek byl hvězdou zápasu Pittsburghu s Buffalem

Po úterní výhře 3:1 nad Buffalem, které se o víkendu prodralo mezi osmičku týmů na postupových pozicích do play-off Východní konference, bodovali o kapitána Sidney Crosbyho a ruského technika Jevgenije Malkina oslabení hokejisté Pittsburghu už v pátém startu za sebou.

Hvězdou duelu byl vyhlášen český obránce Zbyněk Michálek, jenž v 25. minutě svou premiérovou trefou za Penguins zařídil rozdílovou branku a v 54. minutě pak ještě asistoval u pojistky z hole Marka Letestu.

Vokoun zazářil 37 zákroky proti Chicagu, Řepík jednou asistoval

Brankář Floridy Tomáš Vokoun likviduje šanci Mariana Hossy z Chicaga.

I díky asistenci Michala Řepíka si Florida v zahajovací třetině zápasu proti Chicagu vybudovala vedení 3:0. V dalším průběhu už se sice Panthers neprosadili, díky skvělému Tomáši Vokounovi ale uhájili náskok a ukončili tak osmidílnou vítěznou jízdu obhájců Stanley Cupu.

Blackhawks zdramatizovali skóre v prostředním dějství po gólech Patricka Kanea a Mariána Hossy. Více ovšem Vokoun, autor 37 úspěšných zákroků, hostům nedovolil. Florida tak po výsledku 3:2 ukončila své pětizápasové čekání na dvoubodový zisk (nejdelší v aktuální sezoně) a kouč Pete DeBoer si konečně připsal své jubilejní 100. vítězství v NHL.

Týmy New Jersey a Toronta ztrácely body v boji o play-off

Hokejisté New Jersey se radují z gólu, vlevo unavený Patrik Eliáš.

V posledních týdnech úspěšně se prezentující celky New Jersey a Toronta v úterý shodně nečekaně ztratily body. Maple Leafs nicméně podlehli 3:4 na ledě průměrných Islanders až v prodloužení a připsali si tak alespoň bod, ale Devils dokonce nestačili v domácím prostředí na slabou Ottawu. Senators zvítězili těsně 2:1, když patnáctou trefu sezony z hole Patrika Eliáše umazal dvougólový Erik Condra.

Po sedmi vynechaných zápasech kvůli blíže nespecifikovanému zranění se do sestavy Islanders v souboji s Torontem vrátil Radek Martínek. Čtyřiatřicetiletý obránce se hned připomněl asistencí u vítězné branky Blakea Comeaua z finální minuty prodloužení.

Bek NY Islanders Radek Martínek v obranné práci v utkání proti Torontu.

New Jersey - Ottawa 1:2 (0:0, 0:1, 1:1)
45. Eliáš - 25. a 58. Condra. Střely na branku: 32:21. Diváci: 15 978.

NY Islanders - Toronto 4:3 v prodl. (0:0, 2:2, 1:1 - 1:0)
23. Konopka, 32. Nielsen, 49. Grabner, 65. Comeau (Martínek) - 23. Aulie, 39. Brent, 50. Kuljomin. Střely na branku: 40:27. Diváci: 9 217.

Philadelphia - Edmonton 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
18. a 28. J. Carter, 9. Briere, 60. Betts - 28. Jacques (Šmíd). Střely na branku: 27:25. Diváci: 19 730.

Pittsburgh - Buffalo 3:1 (0:1, 2:0, 1:0)
22. Neal, 25. Z. Michálek, 54. Letestu (Z. Michálek) - 3. Niedermayer. Střely na branku: 31:30. Diváci: 18 314.

Montreal - Boston 4:1 (2:0, 2:0, 0:1)
9. a 18. Eller, 28. Gionta (Plekanec), 36. Wisniewski - 54. Lucic (Krejčí). Střely na branku: 26:31. Diváci: 21 273.

Florida - Chicago 3:2 (3:0, 0:2, 0:0)
5. Booth (Řepík), 10. C. Wilson, 20. Reasoner - 32. P. Kane, 34. Hossa. Střely na branku: 15:39. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu celé utkání, inkasoval dvě branky z 39 střel a úspěšnost zásahů měl 94,87 procenta. Diváci: 16 132.

Minnesota - Colorado 5:2 (1:0, 1:2, 3:0)
8. Havlát, 38. Brunette, 51. Madden, 54. Spurgeon (Havlát), 60. Brodziak - 27. Porter, 37. Stastny (Hejduk). Střely na branku: 25:30. Diváci: 18 441.

Phoenix - Vancouver 3:4 v prodl. (2:1, 1:2, 0:0 - 0:1)
4. Belanger, 11. Doan, 40. Korpikoski (Rozsíval) - 12. a 63. Hamhuis, 30. H. Sedin, 33. Salo. Střely na branku: 34:39. Diváci: 12 843.

San Jose - Nashville 3:2 v prodl. (1:1, 1:1, 0:0 - 1:0)
9. Clowe, 25. Braun, 64. Marleau - 15. J. Ward (Erat), 27. Weber (Erat). Střely na branku: 33:25. Diváci: 17 562.