Školní projekce na festivale Jeden svět. (Praha, 8.3. 2011) | foto: Barbora Říhová, iDNES.cz

Školáci poznávají v kině svět, kde granáty zabíjejí děti a lvi třídí odpad

  • 1
Festival Jeden svět nabízí dokumenty nejen pro dospělé, ale i pro školy. Páťáci a šesťáci z pražské základky zhlédli první festivalový den životní příběhy svých vrstevníků z různých částí světa. U příběhu dívky z bosensko-chorvatské hranice ani nedutali. Pobavil je naopak spot, který vyzývá k třídění odpadu.

"Minule jsme byli ve větším kině," hodnotí školáci malý sál pražského Světozoru, kam přišli na projekci dokumentárních filmů Jeden svět, který se zaměřuje zejména na lidskoprávní tématiku.

Jedenácti, dvanácti a třináctiletí žáci z pražské Základní školy Angel nejvíce zaujal první film, dozvídám se po projekci. Film byl o stejně staré Anne z Holandska, která trpí mozkovou dysfunkcí. Projevuje se různými tiky, někdy se začne točit na místě, někdy olizuje vše, co je nablízku.

"Hlavní bylo, že to svým spolužákům řekla," vysvětluje mi jedenáctiletý Vítek.

Jeden svět na školách

Člověk v tísni nabízí na festivale Jeden svět projekce pro základní i střední školy. Loni přišlo téměř 50 tisíc školáků. Dokumenty do škol putují i během roku. Člověk v tísni nabízí filmy o československých dějinách, ale třeba i o mediální výchově. "Dobrý dokument umí změnit svět k lepšímu, tvrdí ředitel programu Karel Strachota. Loni na sebe Jeden svět upozornil studentskými volbami, kdy se na řadě českých škol konaly sněmovní volby nanečisto.

Na konci filmu má Anne ve škole referát a svým spolužákům vysvětluje, čím trpí. A právě to měl Vítek na mysli. To samé vyzdvihuje i jeho učitelka Dagmar Smatanová. "Je dobré, když děti vidí, že je důležité o problému mluvit," míní učitelka, která s dětmi chodí na Jeden svět pravidelně.

Děti si na některé dokumenty a osudy svých vrstevníků vzpomenou i během roku. "Na jedné projekci jsme viděli filmy, které se zaměřovaly na dětskou práci. Když jsme pak ve škole něco společně vyráběly, začaly o tom mluvit," dodává Smatanová.

Na projekci vždy děti zhlédnou několik kratších filmů. I letos je jeden z nich o dívce, která místo školní docházky pracuje. "Nemám tuhle práci ráda, protože lidé na mě často křičí, nadávají mi a někdy mě i uhodí," svěřuje se ve filmu devítiletá Anna z Albánie, která tráví každý den v dopravní zácpě, kde myje řidičům čelní skla.

"Základním školám nabízíme především příběhy jejich vrstevníků. Zohledňujeme jejich věk, nejde o to je šokovat obrázky z válečných oblastí," přibližuje ředitel Jednoho světa na školách Karel Strachota, podle jakého klíče dokumenty vybírají. 

Dětská práva: Alexandra

Jeden z nich ale na válku upozorňuje. Alexandra žijící s rodiči ve vesnici nedaleko bosensko-chorvatské hranice přišla o mladšího bratra, když si společně hráli a ona našla podivný černý předmět. Zvedla ho a podala mu ho.

"Co Alexandra bratrovi podala?" ptá se Michaela Vodíková, která s dětmi po každém filmu debatuje. Les rukou ukazuje, že ví, že šlo o nevybuchlý granát.

Festival Jeden svět na školách se letos zaměřuje i na ekologii. Na závěr dětem pustí tři krátké animované spoty, jak zvířata zachraňují svět. Jeden z nich upozorňuje na nutnost třídit odpad. Ve spotu se do třídění kostí pustili lvi (viz video).

"To bylo nejlepší," shoduje se většina školáků, když odchází z kina.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue