Penzijní reforma bude sázka na termín vlastní smrti, vtipkuje Kalousek

  • 202
Ministr financí Miroslav Kalousek přirovnává novou důchodovou reformu ke hře pokeru. Hrát se v ní bude o termín vlastní smrti. Ministr financí tak s nadsázkou rád vysvětluje zásadní možnost volby výplaty důchodů - buď na dobu určitou, nebo na dobru neurčitou.

Své oblíbené přirovnání Kalousek použil i na úterním finančním fóru Zlatá koruna, kde diskutovali přední ekonomové o současných ekonomických problémech. Pokud si člověk zvolí výpatu důchodu na dobu neurčitou a žije dlouho, podle Kalouska v pokeru vyhraje, protože pojišťovna prodělá. "Žiju-li však krátce, prodělávám já, protože jsem dostal těch výplat méně, než jsem si našetřil," vysvětluje ministr.

Do diskuse o důchodech se na konfrenci zapojil mimo jiné ekonom Jan Švejnar. Zajímalo ho, zda v rámci penzijní reformy stát nepočítá s tím, že by existoval jakýsi veřejně sponzorovaný fond, který by byl široce diverzifikovaný v celém světě a měl velice nízké náklady. Kalousek odpověděl, že dobrovolný pilíř s tím nepočítá.

"Pro fondy budou relativně tvrdé podmínky, aby licenci získaly. Mimo jiné tam bude podmínka minimálního množství klientů. Chci navrhnout, aby do roka fondy musely mít padesát tisíc klientů," uvedl Kalousek. "Kolik takových fondů může být? Myslím deset, dvanáct, to je maximální číslo," odpověděl si ministr.

Reformy donutí lidi šetřit

Hlavním tématem konference byla budoucnost finančích trhů. Řeč se stočila k regulaci trhů v Unii, ale i k reformám v Česku.

"Reformy budou mít dopad na finanční trh. Spotřebitelé se začínají chovat poněkud jinak než před několika lety. Mnohem více lidí, celých 85 procent, se chystá v letošním roce šetřit. Lidé si začínají víc uvědomovat vlastní odpovědnost k osobním a rodinným financím," řekl v úvodu ředitel fóra Pavel Doležal.

První blok o reformách uvedl ministr financí Miroslav Kalousek. Připomněl, že ČR nebyla zasažena finanční krizí, ale krizí hospodářskou. Dopad byl i na banky, podle Kalouska ale mírný, což dokazují i výsledky zátěžových testů, prováděné ČNB. Ministr uvedl, že se zlepšilo i financování dluhu státu.

"Můžeme si půjčovat levněji. V roce 2010 se podařilo refinancovat státní dluh o osm miliard, než rozpočtoval můj předchůdce Eduard Janota," řekl Kalousek.

Kalousek prohlásil, že sektor stavebního spoření reagoval na snížení státní podpory mírněji, než se čekalo. Počet uzavřených smluv poklesl o necelých osm procent, ale pokračuje růst naspořené částky.

EU si chce vzít pravomoce, ale ne odpovědnost

Viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík ve svém projevu kritizoval vznik nových dohledových nadnárodních autorit nad bankami, pojišťovnami a kapitálovým trhem, které vznikly letos v lednu.

"Vítáme koordinační roli autorit a to, jak se máme chovat v rámci finančního sektoru. Zásadně ale nepodporujeme, že by mohlo dojít k přenesení pravomocí českých dohledových orgánů na nadnárodní autoritu. Proč? Když přenášíte pravomoci, měla by se přenést i odpovědnost," řekl Tomšík.

Vedle finančních trhů se odborníci zaměří také na to, jak krize změnila podmínky poskytování půjček a dalších bankovních produktů. Konference dále nastíní budoucnost finančního poradenství, investování a pojištění.

V jedné pasáží se ekonomové budou věnovat také ochraně spotřebitelů a alternativních řešení sporů v Evropské unii. Na konferenci vystoupí mimo jiné také finanční arbitr České republiky František Klufa, který bude hovořit o roli finančního arbitra mezi bankou a klientem.