V uprchlickém táboře na libyjsko-tuniské hranici se tísní desetitisíce lidí

V uprchlickém táboře na libyjsko-tuniské hranici se tísní desetitisíce lidí | foto: AP

Z Libye prchlo na dvě stě tisíc lidí, hranici s Tuniskem kontroluje Kaddáfí

  • 156
Z Kaddáfího říše, kterou už týdny sužuje krvavá řež mezi povstalci a vládními silami, uteklo podle OSN od začátku bojů už 191 tisíc lidí. Exodus míří především do Egypta a Tuniska, kam však útěk komplikují Kaddáfího jednotky, které drží hraniční posty.

Uprchlíci z Tripolisu vyprávějí, že cestou na tuniské hranice museli projít několika posty kontrolovanými Kaddáfího armádou. Většinu z nich vojáci o všechno obrali, než je pustili na další cestu. Tisíce jiných údajně už dál nepustili.

Na libyjsko-tuniské hranici, kudy už utekly 104 tisíce lidí, čeká v provizorních táborech na přechod "čáry" na 20 tisíc uprchlíků. Denně v táborech přibývá 1400 až 1800 lidí. V pátek se do Tuniska dostalo zhruba 500 z nich (čtěte v článku Tunisané zachraňují exodus z Libye, uprchlíkům nabízejí jídlo a nocleh).

Jednání o bezletové zóně

Francie pracuje společně s Velkou Británií na návrhu rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která by umožnila vytvoření bezletové zóny nad Libyí. Uvedl to francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Smyslem rezoluce je podle ministra zabránit dalším leteckým útokům vojsk Muammara Kaddáfího na oddíly povstalců.

autor: ČTK

OSN se nyní podle AP snaží získat satelitní snímky oblasti mezi Tripolisem a tuniskou hranicí, aby bylo možné se na příští vlny běženců, většinou zahraničních dělníků, připravit.

Pomoc uprchlíkům poslaly Brusel i Washington

Velké uprchlické vlny míří i do Egypta, kam už uteklo 85 tisíc lidí. Egyptská vláda oznámila, že z Libye se zatím do vlasti dostalo po moři, vzduchem či po souši asi 145 tisíc Egypťanů. Na 4000 jich bylo jen během dneška přepraveno do Egypta z Tuniska.

Pomoc pro uprchlíky o víkendu poslala do Tuniska Evropská unie i Spojené státy. V tuniských přístavech jsou připraveny desítky lodí k přepravě uprchlíků z Libye do Evropy či arabských zemí. Asi čtyři tisíce lidí utekly i do Alžírska. 

Egypťané, kteří pracovali v Libyi, utíkají přes Tunisko na německé válečné lodi

Zubožené uprchlíky ještě cestou často okradou Kaddáfího vojáci

Uprchlíci si často na zádech nesou všechno, co jim zbylo

Před propuknutím nepokojů bylo podle údajů OSN v Libyi na 2,5 milionu cizinců, z toho milion Egypťanů. Velká část z nich působila v okolní východolibyjského města Benghází, které nyní ovládají povstalci.

4. března 2011

Americké válečné lodě se daly do pohybu

Velení amerického námořnictva oznámilo, že z přístavu na severozápadě Kréty odpoledne odpluly dvě válečné lodě, které USA do oblasti povolaly po propuknutí násilností v Libyi (více o amerických lodích čtěte zde).

Bitevní lodě Kearsarge a Ponce na Krétu dorazily v pátek. Cíl jejich dnešní plavby americké zdroje zatím neoznámily. Na amerických plavidlech jsou asi 4000 mužů. Před třemi dny na Krétu dorazilo dalších 400 členů americké námořní pěchoty.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video