Povstalci střeží své pozice s technikou, kterou zabavili Kaddáfího armádě (4. března 2010)

Povstalci střeží své pozice s technikou, kterou zabavili Kaddáfího armádě (4. března 2010) | foto: AP

Kaddáfího oddíly válčí o západ Libye, v Závíji zemřelo až 50 lidí

  • 68
Kaddáfího vojenské jednotky se pokusily získat zpět město Závíja jen padesát kilometrů západně od Tripolisu, kterého se v minulých dnech zmocnili povstalci. Při těžkých bojích padlo podle televize al-Džazíra padesát lidí a až tři sta dalších je zraněných.

Kolem města jsou rozmístěny Kaddáfího oddíly o síle dvou tisíc mužů a osmdesát obrněných vozidel. Státní televize tvrdila, že je Závíja už zpět pod kontrolou režimu. Mluvčí vlády ale později naznačil, že Kaddáfího síly budou mít město plně pod kontrolou večer a stále vyjednává s povstalci. 

Mezitím se podle svědků z ulic ozývala střelba a podle různých odhadů zemřelo mezi třiceti a padesáti lidmi. Svědek agentury Reuters hlásil, že je zdejší nemocnice plná a nedostávají se místa pro zraněné. Mezi mrtvými je zřejmě i velitel vzbouřenců v tomto městě.

Vládní síly se podle státního kanálu zmocnily v Závíji 31 tanků, 19 transportérů a 45 protiletadlových děl. O strategicky položené město se minulý týden již několikrát bojovalo a začínají tu docházet potraviny, léky a dětská výživa.

Před zabráním Závíji zabránili zahraničním novinářům vyjít do tripolských ulic, kde se měli sejít demonstranti. Zpravodajové byli naloženi do autobusů s vládními řidiči a dovezeni jinam. (O nepokojích v Tripolisu čtěte zde)

Povstalci postoupili na západ

Podle al-Džazíry svádějí povstalecké jednotky boje o ropný přístav Ras Lanúf 660 kilometrů východně od Tripolisu. Po včerejších bojích o terminál Marsá al-Briga tak postoupili asi o sto kilometrů na západ.

Úspěšné sankce

Kaddáfí cítí první dopady finančních sankcí uvalených Západem. Britská vláda dnes zabavila plavidlo, které se pokoušelo převézt z Británie do Tripolisu libyjské dináry v hodnotě téměř tří miliard korun. Loď byla eskortována zpět do Británie. Rakousko zmrazilo majetek Kaddáfího blízkého spolupracovníka Mustafy Zartího, který patřil k vedení fondu spravujícího libyjské finance.  Podle listu Die Presse fond umístil do různých nadací 30 miliard dolarů, které by mohl dát k dispozici Kaddáfího režimu.

Kaddáfího letadla také bombardovala vojenskou základnu ve městě Adžedábíja, které drží povstalci. Bomby dopadly podle svědků do těsné blízkosti základny. "Seděli jsme tam, uslyšeli jsme letadla a pak výbuch. Země se třásla. Bomby dopadly hned za zdí," řekl jeden z povstalců, kteří střeží muniční sklad.

Tento týden je to už podruhé, poprvé povstalci město ubránili. Povstalci na východě odmítají s Kaddáfím vyjednávat. "Vítězství, nebo smrt! Nezastavíme se, dokud neosvobodíme celou zemi," řekl šéf povstalecké prozatímní vlády v Bajdě a bývalý Kaddáfího ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abdal Džalíl.

Kaddáfího letadla si troufla přiletět až do blízkosti Benghází, které je už dlouhé dny v rukou povstalců. Podle svědků svrhla několik bomb na místní muniční sklady, aby se z nich povstalci nemohli vyzbrojovat. 

Ve východolibyjském městě Bajdá se konala manifestace opozice, která tu ustavila vlastní národní radu. Její hlavou se stal bývalý ministr spravedlnosti Mustafá Muhammad Abdal Džalíl.

Ve druhém nejvýznamnějším libyjském městě Benghází, které je baštou povstání, armáda bombardovala zbrojní sklad. Podle Al-Džazíry si útok vyžádal 17 mrtvých.

"Jsme lidé, kteří zvolili vítězství, nebo smrt. Nezastavíme se, dokud neosvobodíme celou tuto zemi. Doba pokrytectví skončila. Libye je svobodná a Kaddáfí musí odejít," prohlásil před davem. Přítomní volali, že budou postupovat až na Tripolis. Tam dnes armáda rozháněla demonstraci slzným plynem.

Kaddáfí je obklíčený

Kaddáfí je prozatím v bezpečí a pokouší se porazit rebely na východě země. Pokud konflikt přeroste ve vleklou občanskou válku, může se Libye rozdělit podle hranic kmenových území a přijít o ropné příjmy.

4. března 2011

"Kaddáfí je obklíčený a v nejlepším případě může doufat v azyl v Zimbabwe nebo Čadu. Otázkou je pouze to, jak dlouho ho jeho lidé budou ochotni bránit," řekla analytička z Carnegieho nadace Marina Ottawayová. Libyjci sice jsou proti zahraniční intervenci, ale souhlasili by s bombardováním Kaddáfího objektů.

Mezinárodní společenství projednává zřízení bezletové zóny nad Libyí. Kaddáfí je odhodlán bojovat až do konce a jakákoli eskalace konfliktu z jeho strany popožene svět k akci. Brzdou vojenské akce mezi členy Rady bezpečnosti OSN s právem veta bude zřejmě Rusko. (více čtěte zde)

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video