Hodinky Prim. Ilustrační foto. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Hodinky s názvem Prim mohou vyrábět dvě firmy, potvrdil soud

  • 69
Hodinky s tradičním označením Prim smí nadále v Česku prodávat dvě firmy. Elton hodinářská, která hodinky vyrábí přes šedesát let, i MPM-Quality, jež na značku získala ochrannou známku v roce 2001. Nejvyšší soud totiž odmítl dovolání firmy Elton, která od soudů chtěla, aby zakázaly konkurenci značku používat.

Značka Prim je i nadále předmětem sporů před Úřadem průmyslového vlastnictví i soudy. "Přiznám se, že o rozhodnutí Nejvyššího soudu v tuto chvíli nemám žádné informace, ale ve sporu budeme určitě dále pokračovat," řekl generální ředitel firmy Elton hodinářská Jiří Helikar. Podle něj společnost rozhodne o dalších krocích, až se seznámí se zdůvodněním rozhodnutí soudu.

Luxusní hodinky Prim

Luxusní hodinky Prim od firmy Elton hodinářská má na ruce například prezident Václav Klaus, ale i zahraniční státníci. Například Barack Obama nebo Nicolas Sarkozy či jordánský král Husajn II. Ti je dostali od úřadu vlády, který je stálým klientem firmy. Hodinky Prim vláda dává darem při významných státních návštěvách. Mezi dlouholeté zákazníky patří i podnikatel Zdeněk Bakala, Martin Roman, brankář Petr Čech nebo  francouzský herec Alain Delon.

V nyní projednávané kauze Vrchní soud v Olomouci v roce 2008 rozhodl, že se MPM-Quality nedopouští nekalé soutěže, když značkou Prim, tradičně spojenou s českou hodinářskou produkcí, označuje také výrobky se součástkami importovanými z ciziny. Podle Elton hodinářské tím mate spotřebitele.

Vrchní soud ale rozhodl, že obě společnosti mohou své výrobky označovat slovem Prim, byť každá z jiného právního titulu. Elton hodinářská proti tomu podala dovolání.

Nejvyšší soud ale rozsudky nižších instancí potvrdil. "Žalovaná (MPM-Quality), která je vlastníkem ochranné známky Prim, tuto ochrannou známku neužívá v rozporu s dobrými mravy soutěže, ani svým jednáním nemůže přivodit žalobkyni (Elton hodinářská) jako soutěžiteli újmu," stojí v lednovém rozhodnutí senátu s předsedkyní Kateřinou Hornochovou.

Vrchní soud v Olomouci a před ním i Krajský soud v Ostravě rozhodly, že ochranná známka neslouží k ochraně výrobků z hlediska země jejich původu. Soudy poukázaly na to, že pro průměrné zákazníky je v době globalizace obvyklé, že výrobky se známými ochrannými známkami nebývají kompletně vyráběné v zemi, z níž známka pochází.

Firmy se dlouhodobě napadají z plagiátorství

Frýdecko-místecká MPM-Quality ochrannou známku Prim vlastní od roku 2001, kdy ji koupila od tehdejší Chronotechny Šternberk. "Naše modely 'Primek' jsou navrhovány, kompletovány a testovány v České republice," uvádí firma na svých webových stránkách.

Společnost Elton hodinářská navazuje na výrobu hodinek, která se v Novém Městě nad Metují datuje od roku 1949. Jejich označení Prim převzala firma od svých právních předchůdců. Užívá také evropskou ochrannou zámku Manufacture PRIM 1949.

7. května 2009

Firmy vedly více soudních sporů a navzájem se dlouhodobě osočovaly z plagiátorství a nekalé soutěže. Podle firmy Elton hodinářská její konkurence využila chyb při privatizaci k získání slavné značky. "Parazitují tak na práci a úsilí vývojářů, konstruktérů a hodinářů z továrny v Novém Městě nad Metují," napsala Elton hodinářská ve své webové prezentaci.