Budoucí Knihovna Václava Havla na Loretánském náměstí - Stav atria před rekonstrukcí | foto: Knihovna Václava Havla

Neodejdu ani za miliardu, tvrdí muž z domu, kde bude Havlova knihovna

  • 647
Projekt Knihovny Václava Havla má zádrhel. Dům na Loretánském náměstí v Praze, kde bude knihovna sídlit, nechce opustit poslední obyvatel Bohumil Vejtasa. Odmítl částku 6,5 milionu od investora a majitele domu Zdeňka Bakaly a nevzal by prý ani miliardu.

Knihovna bývalého prezidenta bude sídlit v hradčanském paláci U Drahomířina sloupu. Jeho vlastník a sponzor projektu Bakala se proto musel dohodnout s jeho obyvateli na odchodu.

Nájemníci domu z 16. století si mohli vybrat, zda chtějí dostat náhradní bydlení nebo odstupné podle velikosti bytu. "Prakticky všichni si zvolili odstupné. Jediný, kdo odmítal a nikdy neprojevil sebemenší zájem o dohodu je pan Bohumil Vejtasa. Nereagoval ani na nabízené odstupné 6,5 milionu korun," říká Bakalův mediální zástupce Pavel Kočiš. 

Bývalý zastupitel Prahy 1 Vejtasa obývá podkrovní byt, který má podle něj přibližně 100 metrů čtverečních. Nabízenou částku vzhledem k velikosti bytu a lokalitě považuje za "almužnu". Peníze ho ale prý nezajímají. "I kdyby mi dávali 100 milionů nebo miliardu, tak je nechci. Tento byt jsem jsem si postavil svépomocí zhruba před 40 lety a nechci se stěhovat pryč," vysvětluje svůj postoj.

Bohumil Vejtasa

Podle Bakalova zástupce ale poslední obyvatel užívá část prostor  protiprávně. Má na mysli přístavbu na terase, kterou Vejtasa před lety rozšířil svůj byt. "Z informací ze stavebního úřadu vyplývá, že část prostor, které užívá, vznikla stavební úpravou, která nebyla ani povolena ani zkolaudována," uvádí Kočiš. 

Vejtasa oponuje, že stavební povolení k dostavbě dostal. Připouští však, že kolaudace ještě neproběhla. "Úřad Prahy 1 mi to nechtěl zkolaudovat a zažaloval mě, že jsem zabral asi o 4 metry čtvereční víc. Nejvyšší soud potvrdil, že jsem v právu. Nejde tedy o žádnou protiprávnost," tvrdí Vejtasa. V březnu se hodlá v doprovodu svého advokáta sejít se zástupci investora a ukázat jim originály smluv.

Vejtasa dorazil i na úterní tiskovou konferenci, na které Havel s Bakalou projekt představili. Ochranka jej však ze sálu vyvedla ještě před začátkem prezentace.

1. března 2011

Když Vejtasa zůstane, projekt to prý nenaruší

Kočiš nevylučuje, že se věc bude řešit soudní cestou. "Obávám se, že v tuto chvíli už mnoho jiných možností nezbývá. Možnost rozumně se dohodnout ale samozřejmě vždy existuje," dodává.

Podle něj zatím ještě není rozhodnuté, jaké všechny prostory knihovna v domě obsadí. "Pokud by se nám však podařilo prostory bytu pana Vejtasy získat, velmi rádi bychom je do knihovny začlenili. Přítomnost pana Vejtasy by ale neměla bránit průběhu rekonstrukce," říká mediální zástupce.

"Pokud se chtějí soudit, je to jejich problém, já se do soudu nemíním cpát," reaguje Vejtasa. Snahu domluvit se údajně projevil. "Nabízel jsem jim, že jim budu dělat zadarmo stavební dozor, objekt velmi dobře znám a rád jim poradím," tvrdí.

Nabízená částka 6,5 milionu podle makléřky Petry Gaurové z pobočky realitní kanceláře Remax v Praze 1 zhruba odpovídá lokalitě i výměře bytu. Záleží prý i na stavu bytu či vlastnickém vztahu. "Byt je můj ve formě věcného břemene, protože jde o půdní prostory," podotýká k tomu Vejtasa. To by podle Gaurové mohlo cenu bytu ještě snížit. Vejtasa tvrdí, že jeho přátelé architekti odhadli cenu na víc než 20 milionů.

Kdo je Bohumil Vejtasa

Bývalý zastupitel v Praze 1, kvůli poměrům na radnici držel na přelomu let 2003 a 2004 hladovku. Je předsedou Strany občanské sebeobrany, za kterou v roce 2008 neúspěšně kandidoval do Senátu. Před několika lety sympatizoval s Věcmi veřejnými a byl podílníkem jejich spřízněného vydavatelství (dnes se jmenuje Pražan). To ho v roce 2008 zažalovalo o milion korun za porušení mlčenlivosti, posléze vzalo žalobu zpět. Několik let se soudil s šéfem Sazky Alešem Hušákem kvůli terase mezi jejich byty. Soud v roce 2006 rozhodl v neprospěch někdejšího zastupitele.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue