Sčítání lidu v otázkách a odpovědích. Pošta už roznáší formuláře

  • 547
Na devět a půl tisíce pracovníků České pošty začalo v pondělí roznášet formuláře pro sčítání lidu, domů a bytů. Sčítání se v Česku opakuje po 10 letech a týká se všech obyvatel. iDNES.cz připravil základní přehled informací k vyplňování tiskopisů.

Koho se týká sčítání?

- každý člověk, který má k půlnoci z 25. na 26. března (v rozhodný okamžik) v ČR trvalý pobyt nebo povolený přechodný pobyt

- každý člověk, který je na území ČR v rozhodný okamžik přítomen a nemá zde trvalý nebo povolený přechodný pobyt

- obě výše uvedené podmínky se vztahují také na děti

- každý dům, i neobydlený

- každý byt, i neobydlený

Kdy sčítací komisař formuláře přinese a kolik jich lidé dostanou?
Komisaři, většinou poštovní doručovatelé, budou formuláře roznášet od 7. března do pátku 25. března. Ve všední dny domácnosti budou navštěvovat od 16:00 do 20:00, o víkendech pak od 9:00 do 20:00.

Roznášet budou tři typy tiskovin. Sčítací list osoby bude muset vyplnit každý obyvatel ČR nebo cizinec žijící na našem území. Povinnost se nevztahuje jen na diplomaty a většinou i turisty, kteří u nás pobývají krátkodobě. Každá domácnost, bez ohledu na to, zda žije v domě, nebo bytě, dostane také jeden bytový list, který vyplní jeden z dospělých členů domácnosti. Bytový list vyplňuje domácnost bez ohledu na to, zda byt vlastní, nebo je v něm jen v nájmu. Třetím tiskopisem je domovní list. Ten vyplňuje vždy správce nebo majitel domu - ať už činžovního nebo rodinného. Na jeden dům připadá vždy jeden formulář, který vyplní jeden člověk.

Jak poznám sčítacího komisaře?
Sčítacího komisaře poznáte podle tmavě modrého oblečení a velké modré brašny s logem České pošty. Komisař by měl bez vyzvání předložit svůj občanský průkaz a k němu také průkaz komisaře, který má ochranný prvek (vodoznak lva a orlice).

Vzor průkazu sčítacího komisaře

Sčítacího komisaře lidé nemusí pouštět domů. Formuláře si mohou převzít na prahu domu nebo bytu. Pokud ten, kdo zvoní u vašeho bytu, nesplňuje výše popsané náležitosti, můžete si jeho identitu ověřit v databázi sčítacích komisařů na webu www.scitani.cz. Pokud ho nenajdete ani tam, setkali jste se s podvodníkem, na kterého můžete přivolat policii.

Podívejte se, jak poznat sčítacího komisaře:

Trvalé bydliště na obecním úřadě

Adresa trvalého bydliště slouží pouze jako pomůcka pro roznášení sčítacích formulářů. Není podmínkou pro sečtení člověka ani není třeba, aby se člověk na adrese svého trvalého bydliště v době roznášení formulářů zdržoval. Lidé budou sečteni tam, kde se budou v rozhodný okamžik nacházet nebo kde fakticky bydlí. V případě, že máte hlášené trvalé bydliště na obecním úřadu, sečtou vás tam, kde vás sčítací komisař zastihne.

Vzor průkazu sčítacího komisaře

V den roznosu formulářů nebudu doma, co mám dělat?
Formuláře nesmějí kvůli osobním datům nechávat komisaři v poštovních schránkách, ale vždy je musí oproti podpisu odevzdat přímo do rukou jednoho nebo více členů domácnosti. První termín návštěvy se lidé dozvědí z letáku, které sčítací komisaři roznášeli od 26. února do 6. března. Termín nemusí vyhovovat všem členům domácnosti, proto stačí, aby byl doma jen jeden z nich. Ale pozor, komisař předá formuláře jen lidem starším 15 let. Pokud komisař doma nikoho nezastihne, nechá ve schránce lístek s datem druhé návštěvy. Pokud ani ta nevyhovuje, mohou si lidé domluvit jiné datum a čas na bezplatné telefonní lince  800 87 97 02. Přesto se může stát, že vás komisař doma ani podruhé nezastihne, formulář si proto musíte vyzvednout na nejbližší větší pobočce České pošty.

Žiji dlouhodobě v zahraničí nebo budu v době sčítání mimo Českou republiku. Musím se také sečíst?

Pokud už v ČR nemáte trvalý pobyt, sčítání lidu se vás netýká. Stejná je situace také ve chvíli, kdy má vaše rodina stále trvalý pobyt v ČR, ale léta žije v zahraničí a v době roznášení a sběru sčítacích formulářů tady nikdo z nich nebude. Pokud je někdo z členů vaší rodiny v době sčítání v Česku, může vaše formuláře převzít a vyplnit za vás nebo vám do zahraničí doručit kódy pro internetové vyplnění, ale také to může s poukazem na to, že zde už vůbec nepobýváte, odmítnout. I tento postup je v pořádku.
Pokud žijete v zahraničí a v ČR vlastníte dům, vyplní domovní list vámi pověřený správce. Pokud žádného správce nemáte, statistici použijí za daný dům informace z předchozího sčítání. V případě bytu vyplňuje bytový list ten, kdo v bytě skutečně bydlí, bez ohledu na to, zda je majitel, nebo ne.
Jste-li na delší dobu na zahraniční cestě nebo dovolené, vůbec tu nebudete v době roznosu ani sběru formulářů a vrátíte se třeba 16. dubna, tak můžete využít takzvaného institutu dodatečného sečtení. To znamená, že formuláře si můžete vyzvednout na kterémkoliv obecním úřadu a odevzdat je v posunutém termínu - do 19. dubna.

Čím a jak mám formuláře vyplňovat?
Formuláře můžete vyplnit ručně nebo prostřednictvím počítače a internetu. V prvním případě vyplňujte tiskopisy propiskou modré nebo černé barvy. Černý fix opatřený logem sčítání letos statistický úřad kvůli úsporám rozdávat nebude. K  formulářům vám komisař dá také návod na jejich vyplnění.

Co dělat, když si nevím rady s vyplněním?
Pomoci vám může kdokoliv z rodiny. Formuláře můžete vyplňovat společně. Poradit vám musí také sčítací komisař a od 26. března vám také může přímo pomoci s vyplňováním formulářů. Každý den od 8:00 do 22:00 jsou vám navíc k dispozici operátoři bezplatné telefonní linky 800 87 97 02. Linka bude fungovat do 20. dubna.

Podívejte se, kam se obrátit pro pomoc:

Musím vyplnit všechno?
Vyplňování sčítacích formulářů je povinné ze zákona. Za nevyplnění nebo úmyslné zkreslení informací hrozí lidem pokuta až 10 tisíc korun. I tak ale jsou ve formulářích otázky, které jsou nepovinné. Mezi ně patří národnost a náboženská víra. Ti, kteří jsou vdaní nebo ženatí, ve sčítacím listu osoby už nebudou vyplňovat registrované partnerství, které se týká jen homosexuálních sezdaných párů. Ve sčítacím listu osoby jsou také čtyři otázky, kde naopak můžete napsat i více než jednu odpověď, patří mezi ně občanství, mateřský jazyk, národnost a prostředek, kterým dojíždíte do zaměstnání nebo školy.

Musím vyplnit formulář i za mé dítě, které neumí ještě ani psát?
Ano, sčítání se týká všech - od nejmenších dětí přes dospívající až po seniory. Za děti musí vyplnit sčítací list osoby jeden z rodičů. Tato povinnost se týká i rodičů novorozenců, kteří přišli na svět do půlnoci z 25. na 26. března. Zákonní zástupci budou sčítací list osoby vyplňovat například i osobám, které jsou nesvéprávné.

Rádce sčítání

Pokud chcete vědět, jak vypadají formuláře a kdo je musí vyplnit, klikněte sem.

Informace o vyplňování formuláře on-line najdete tady.

Jak poznáte sčítací komisaře od podvodníků, si přečtěte tady.

Pokud vás zajímá, jaké pokuty hrozí za nevyplnění formulářů nebo úmyslné lhaní, klikněte sem.

Statistický úřad v pondělí rovněž zveřejnil videonápovědy, jak vyplnit formuláře. Podívejte se na ně:

- list osoby

- bytový listu

- domovní list

- návod při vyplňování on-line

Kdy musí být formuláře odevzdány? Jak a komu je mám vrátit?
Všechny typy formulářů musí být odevzdány do čtvrtka 14. dubna. Vracet je lze přes sčítacího komisaře. Kdo si chce udělat cestu na úřad, může papíry zanést na statistický úřad nebo na některou z větších pošt. Formuláře lze poslat bezplatně také poštou. Letos poprvé v celé historii sčítání je lze vyplnit také prostřednictvím internetu a stránek scitani.cz. Na to, jak formulář budete vyplňovat, se zeptá komisař už při jeho předávání, aby vám dal například speciální poštovní obálku nebo si s vámi domluvil například termín, kdy si má formuláře vyzvednout.

Co se stane, když formulář nevyplním včas nebo ho neodevzdám vůbec?
Pak se váš případ může dostat k příslušnému městskému nebo obecnímu úřadu, který bude rozhodovat, zda s vámi zahájí správní řízení. Pokud ano, může vám na jeho konci uložit pokutu až 10 tisíc korun. Tato pokuta je ale nejvyšší možná, úřad kromě jejího uložení může třeba jen napomenout.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue