Libyjec ničí portrét Muammara Kaddáfího během demonstrace v Tobruku (26. února 2011)

Libyjec ničí portrét Muammara Kaddáfího během demonstrace v Tobruku (26. února 2011) | foto: AP

Libyjští povstalci sestřelili vojenský letoun, zuří boj o klíčová města

  • 314
Libyjští povstalci svádějí s Kaddáfího silami lítý boj o město Misuráta asi 200 kilometrů východně od Tripolisu. Nad ránem sestřelili vojenský letoun a zajali posádku. Na další boje se chystá i Závíja. Evropská unie se mezitím přidala k OSN a schválila sankce vůči libyjskému režimu.

Podle Mohameda, svědka agentury Reuters, se vojenský letoun snažil střílet na lokální rozhlasovou stanici. Povstalci však stroj sestřelili a posádku zajali.

V noci se nedaleko města bojovalo o vojenskou základnu. Kaddáfího věrní kontrolují pouze její část, zatímco povstalci mají v moci většinu základny, která ukrývá tuny střeliva a další munice.

Povstalci chtějí ubránit Závíju

"Misurátu stále kontrolují povstalci," uvedl Mohamed. Na protiútok Kaddáfího sil se připravují také rebelové, kteří kontrolují město Závíja asi padesát kilometrů západně od libyjské metropole.

Kolem města se totiž podle BBC začaly stahovat jednotky nakloněné Kaddáfímu. "To je naše revoluce," skandují lidé v ulicích Závíji a připravují se na útok asi dvou tisíc Kaddáfího vojáků.

Dnes se stalo

Proti Kaddáfímu se protestuje i na předměstí Tripolisu. "Krev mučedníků nebude promarněna," skandují prý lidé na předměstí Tažúrá.

V částech libyjského hlavního města vyrostly barikády proti vládním jednotkám. Jeden z bývalých armádních generálů na východě země, který ovládají povstalci, prohlásil, že pokud budou "bratři v Tripolisu" potřebovat pomoc, jsou rebelové z východu připraveni vyrazit.

V dalších částech metropole panuje relativní klid. Před bankami se tvoří fronty, protože si lidé chtějí vybrat 500 libyjských dinárů (7 000 korun), které každé rodině slíbila vláda.

Školy se v metropoli otevřely jen na půl dne a mnoho dětí ze strachu do škamen vůbec nedorazilo. Prudce se zhoršuje potravinová situace. Chléb je v Tripolisu jen na příděl, většina řeznictví zůstala zavřená.

Složitá je ale i situace na východě ovládaném povstalci. Nepokoje způsobují výpadky v dodávkách potravin i tady, řada obchodů a továren v hlavním městě oblasti Benghází již přes týden neotevřela.

OSN uvalila na Kaddáfího režim sankce

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová v pondělí prohlásila, že Kaddáfí, využívající k udržení moci žoldáků a lupičů, musí okamžitě odstoupit. "Kaddáfí a ti kolem něj musí být trestně odpovědní za činy, jimiž porušují mezinárodní právní závazky a běžnou slušnost," pronesla ministryně zahraničí během zasedání Rady OSN pro lidská práva v Ženevě. "Nastal čas, aby Kaddáfí odešel. Teď, bez dalšího násilí a zpožďování."

Evropská unie v pondělí po vzoru OSN schválila sankce vůči libyjskému režimu. Restriktivní opatření zahrnují zákaz cest do zemí "sedmadvacítky", zmrazení finančních aktiv tamních předáků a embargo na dovoz zbraní. Rada bezpečnosti podobné sankce schválila už o víkendu.

Muammar Kaddáfí mezitím poskytl krátký rozhovor srbské televizi a reagoval na uvalení sankcí RB OSN. Řekl, že sankce jsou neúčinné a neplatné. "Libyjský lid mě podporuje, existují jen malé skupiny rebelů a s těmi jednáme," uvedl libyjský vůdce.

Libyjský vzbouřenec ukazuje vítězné gesto ve městě Zavíjá (27. února 2011)
Stoupenkyně libyjského vůdce Muammara Kaddáfího v Tripolisu (26. února 2011)
Libye se bouří proti režimu Muammara Kaddáfího (27. února 2011)

Nad skutečnou podporou dlouholetého libyjského vůdce ovšem visí otazník. Eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger v Bruselu prohlásil, že Kaddáfí už nekontroluje většinu ropných a plynových polí v zemi. Cena ropy kvůli vývoji v Libyi už několik dní prudce roste.

Z Libye už odjela valná většina z asi 10 tisíc občanů Evropské unie, kteří tam pobývali. V této severoafrické zemi, v níž při střetech přišly o život už stovky lidí, je stále kolem 650 Evropanů, kteří projevili zájem o evakuaci. Z Libye už odjeli i všichni Češi a ambasáda je uzavřená.

Kromě cizinců utíkají ze severoafrické země i Libyjci, za poslední týden jich uprchlo téměř sto tisíc do sousedních zemí, což může způsobit humanitární problémy.

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue