Libyjští povstalci se připravují k ofenzivě na Tripolis, Kaddáfí proti nim může nasadit chemické zbraně.

Libyjští povstalci se připravují k ofenzivě na Tripolis, Kaddáfí proti nim může nasadit chemické zbraně. | foto: AP

Kaddáfí schovává tuny yperitu, na povstalce ho může házet z vrtulníků

  • 286
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí má ve skladech deset tun smrtícího hořčičného plynu a západní experti se bojí, že by ho mohl použít při potlačování protivládních nepokojů. Kaddáfímu nicméně chybí nosiče pro šíření smrtící chemikálie.

Kaddáfí zatím zjevně užití chemických zbraní proti svým občanům nenařídil. Ale i jeho vlastní spolupracovníci ho popisují jako nepředvídatelného a rtuťovitého člověka a nikdo neví, jestli nedá rozkaz k jejich použití.

Podle Petera Carila z organizace Arms Control Asociation má Libye přibližně deset tun yperitu. Většina smrtícího plynu je uskladněna v chemické továrně Rabta jižně od metropole Tripolisu.

V roce 2003 Kaddáfího režim souhlasil se zničením celého svého arzenálu chemických zbraní, který čítal 25 tun yperitu a 3 300 leteckých bomb, které plyn mohly nést. Na zničení zbraní dohlížela Organizace za zákaz chemických zbraní (OPCW) sídlící v Haagu.

Dnes se stalo

- Barack Obama jednal v noci o rychlých krocích k ukončení libyjské krize s Nicolasem Sarkozym, Davidem Cameronem a Silviem Berlusconim. Washington nevyloučil zavedení sankcí či vojenskou operaci

- Tripolis zvýšil mzdy státním zaměstnancům a zřídil mimořádné rodinné dávky

- Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí přišel o dalšího spojence - rezignoval jeho bratranec a poradce. Údajně ho opustil i jeden z jeho synů

- V Libyi padlo další město na východě. Armáda a policie se stáhla ze svých objektů v Adžedábíji a připojila se k opozici
- OSN projedná rezoluce a sankce, které zvažuje i EU
- Kvůli situaci v Libyi zasedá NATO

"Eliminovali jsme nebo zničili nejnebezpečnější části někdejšího libyjského programu zbraní hromadného ničení, včetně chemické munice. V Libyi sice nějaký vojenský materiál zůstal, nelze ho ale použít," řekl CNN mluvčí amerického ministerstva zahraničí Philip Crowley.

Kaddáfí může yperit házet z vrtulníků

Všechny bomby rozdrtily pásy buldozerů a Kaddáfí tak nemá žádný efektivní způsob, jak smrtící plyn mezi povstalce rozptýlit. Podle Carila by jeho vojáci mohli sudy s yperitem jedině shazovat z vrtulníků. To by však mohli dělat jen zkušení vojáci, kteří chemickým zbraním rozumí.

Caril pochybuje, že by libyjští důstojníci byli ochotní provádět taková zvěrstva vlastním lidem. V posledních dnech se od Kaddáfího odvrátilo mnoho armádních představitelů, kteří nesouhlasí s krvavými represáliemi vůči demonstrujícím.

Posledních deset tun yperitu mělo být zničeno na konci roku 2010. Libye ale celou záležitost zdržovala, protože cítila, že USA a Velká Británie nechtějí splnit své sliby vědecké spolupráce na výstavbě jaderných reaktorů v zemi.

OPCW posléze souhlasila s posunutím limitu pro zničení posledních zásob hořčičného plynu do května tohoto roku. Ve Washingtonu nyní panují obavy, aby se během chaotických nepokojů zásoby smrtící chemikálie nezmocnili extremisté.

25. února 2011

Nechvalně známý bojový plyn získal své jméno podle belgického města Ypry, kde byl poprvé použit Němci v první světové válce. Chemikálii známou také jako hořčičný plyn vynalezl v roce 1860 Frederik Guthrie. Oběť má po jeho vdechnutí pocit, že cítí vůni česneku, což způsobuje sloučenina alicin.

Yperit se projevuje leptáním sliznic a tvorbou puchýřů na těle. Proniká i ochranným oděvem, rychleji působí na vlhkých místech jako podpaží či genitálie.  Nejhůře postižené části je třeba amputovat, píše server wikipedia.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue