Kaddáfí ztratil první město na západě země, EU chystá evakuaci tisíců lidí

  • 125
Libyjský režim, proti němuž protestují v ulicích tisíce lidí, ztratil Misurátu - první město v západní části země. Evropská unie mezitím plánuje hromadnou evakuaci deseti tisíc svých občanů, kteří jsou stále v zemi. Na letištích panuje chaos a hrozí obrovský exodus Libyjců do zahraničí.

Baštou protivládních demonstrantů byl dosud východ země. Po Benghází ovládli demonstranti i Tobruk a další města při hranici s Egyptem. Opozičníci se však nyní zmocnili i Misurátu - města v západní části země.

Lékař z Misurátu řekl, že od prvního útoku na tamní vládní budovy zahynulo šest lidí a nejméně 200 bylo zraněno. Teď prý občané vytvořili výbory, čistí město a zajišťují jeho ochranu před vládními jednotkami.

Dnes se stalo

- V přístavech a na letištích v Libyi panuje chaos, hrozí prý exodus Libyjců do Tuniska a jižní Evropy

- Vůdce Muammar Kaddáfí dal podle časopisu Time svým bezpečnostním složkám příkaz sabotovat ropná zařízení

- Rada bezpečnosti OSN odsoudila tvrdé zásahy proti demonstrantům a vyzvala k okamžitému ukončení násilí

- Liga arabských států (LAS) zakázala Libyi účast na dalších schůzkách do té doby, než násilnosti v zemi skončí

- Kaddáfího přišlo na hlavní náměstí v Tripolisu podpořit jen 150 lidí, většina ulic zeje prázdnotou a lidé se bojí vycházet ven

"Panuje tu ohromná solidarita, na práci se podílejí i invalidé," řekl lékař z města, které leží asi 200 kilometrů východně od Tripolisu.

EU plánuje hromadnou evakuaci Evropanů

Evropská unie mezitím zvažuje hromadnou evakuaci svých občanů. V zemi je jich stále kolem deseti tisíc a se stupňováním napětí jim hrozí stále větší nebezpečí. Sedmadvacítka teď mobilizuje prostředky, aby mohla lidi co nejdříve dostat do bezpečí.

Evropané by nemuseli být evakuováni pouze pomocí letadel, nýbrž také po moři. EU už aktivovala mechanismus pro spolupráci při ochraně civilního obyvatelstva. Komise by měla koordinovat využívání nejrůznějších prostředků, které jsou k dispozici.

Podle svědků panuje na letištích chaos, jak se všichni snaží dostat co nejrychleji pryč. Někteří čekají na svá letadla bez jídla a pití i dva dny.

Kaddáfí v úterním projevu vyzval své stoupence, aby na jeho podporu dnes vyšli do ulic. Na hlavním náměstí v Tripolisu se ale sešlo pouhých 150 lidí. Z centra metropole je slyšet střelba a lidé se bojí vycházet ven. V ulicích prý leží ranění, ale ze strachu je nikdo neodváží do nemocnic.

Východ země nemá režim pod kontrolou

Přes vládní výzvy, aby se lidé vrátili k práci, otevřelo jen několik restaurací. Jeden z Tunisanů, kteří se vrátili z Libye domů, řekl, že ulicemi metropole projíždějí Kaddáfího žoldnéři a rozhánějí sebemenší hloučky lidí.

Obří evakuace

Turecko, které má v Libyi 25 tisíc občanů, zahájilo největší evakuační operaci ve svých dějinách.

Francie dopravila na palubách svých vojenských letadel do Paříže 402 Francouzů. Británie posílá zvláštní letadlo a také fregatu námořnictva.

USA své občany začaly evakuovat z Tripolisu na Maltu. Najatá loď má z Tripolisu vyrazit zakrátko. Má místa pro 600 lidí.

Civilní nebo vojenská letadla vyslaly pro své občany do Libye také Bulharsko, Ukrajina, Španělsko, Itálie, Japonsko, Rusko a Saúdská Arábie.

Pro Evropany a 15 tisíc Číňanů se z Řecka do Libye vydaly řecké lodě.

Podle vojáků, kteří vypověděli Kaddáfímu poslušnost, už režim nemá východ státu pod kontrolou. V oblasti mezi Tobrukem a Bengházím prý panuje idylický klid, lidé si povídají v kavárnách, nikde nejsou vidět policisté ani vojáci. Někde se zastavují autobusy s cizinci, kteří odjíždějí domů.

Osmnáctiletý Alí agentuře Reuters řekl, že v Benghází se už občané cítí natolik v bezpečí, že začali odevzdávat zbraně ukořistěné od vojáků, kteří přešli na stranu protestujících.

"Všechny zbraně, kterých se zmocnili mladí, se teď odevzdávají v budově nejvyššího soudu a sousední prokuratury a také v několika zřízených táborech," řekl Alí.

Červený kříž upozornil, že mnoho Libyjců se chystá odejít do sousedního Tuniska. Existuje prý "ohromné riziko masivního exodu".

Přílivu libyjských uprchlíků se obávají i jihoevropské státy. Řím očekává v případě pádu režimu Muammara Kaddáfího vlnu nejméně 200 až 300 tisíc běženců. Libye dosud působila jako hráz pro Afričany směřující do Evropy.

Misuráta (červená šipka) je jen 200 kilometrů od metropole Tripolisu (modrá šipka)

Misuráta (červená šipka) je jen 200 kilometrů od metropole Tripolisu (modrá šipka)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue