Čeští kritici EU uvítali europrezidenta Rompuye zmrzlým hadrem

  • 263
Do Prahy přijel prezident EU Herman Van Rompuy. Bude jednat o ekonomických a finančních reformách Unie včetně mechanismů na stabilizaci krachujících ekonomik. Čeští kritici EU si na uvítání připravili mokrý hadr, který podle výroku jednoho britského europoslance má stejné charisma jako Van Rompuy.

O to, aby Van Rompuy odjel z Prahy s prázdnou, se chtějí přičinit i dvě euroskeptické strany - Suverenita a Svobodní. Desítky jejich příznivců postávaly před polednem podél příjezdové cesty k Pražskému hradu.

"Vyzývám vládu, poslance, senátory i prezidenta, aby nepřijali opatření, které Van Rompuy přivezl do Prahy," prohlásila šéfka Suverenity a prezidentská kandidátka Jana Bobošíková. Její manžel během toho rozdával promrzlým demonstrantům bílé vlaječky s textem "Běž domů, Hermane", evokující někdejší český odpor proti sovětským okupantům. Ve známém posrpnovém heslu byl místo Hermana Ivan.

Když Herman Van Rompuy k Hradu přijížděl, přeložili mu odpůrci heslo do angličtiny a skandovali "Go home, Herman", hlásil z místa reportér iDNES.cz.

Petr Mach, předseda Svobodných, poznamenal, že podle něj "premiér Nečas je příliš měkký". Mach se obává, že předseda vlády bude souhlasit s podmínkami, s nimiž přijíždí Van Rompuy.

Herman Van Rompuy a Petr Nečas přicházejí na Pražský hrad (23. února 2011)

Šéf Svobodných také prezidenta EU nazval "panem Mouchysněztesimě". Rompuy je nicméně na kritiku zvyklý, od britského europoslance Nigela Farage si například před časem vyslechl, že má image mokrého hadru. Hadr, který vzhledem k počasí zmrzl, patřil dopoledne mezi rekvizity protestujících.

Na demonstraci přišel taky někdejší poslanec ODS Vlastimil Tlustý. "Místo toho, aby byly splněny smysluplné věci, například volný pohyb zboží a pracovních sil, tak jsou prováděny administrativní kroky, centralizace, nápady typu evropská daň," komentoval dění v EU.

Prezident EU

Od nového postu prezidenta EU si Unie slibovala, že bude mít ve svém čele jednu figuru, která ji bude reprezentovat. Kandidátem na funkci byl například britský expremiér Tony Blair. Výběr Van Rompuye vzbudil pochybnosti, zda bude v čele EU dost výrazný. Hlavní činností prezidenta EU by mělo být řízení evropských summitů.

Van Rompuy se v Praze nejprve sešel s premiérem Petrem Nečasem. Společně odsoudili násilí v převratem zmítané Libyi, Nečas také slovně podpořil demokratickou opozici v Bělorusku, zemi za humny EU, které vládne diktátor Alexandr Lukašenko.

Premiér při jednání s Rompuyem zdůraznil, že ČR má silný zájem na stabilní eurozóně a na silném euru. "Jednali jsme samozřejmě i o problematice takzvaného paktu konkurenceschopnosti," uvedl český premiér a připomněl, že celou řadu myšlenek z tohoto německo-francouzského balíku hodlá jeho vláda zavádět bez ohledu na vývoj diskuse v EU samotné.

Odpoledne Van Rompuy jednal s českým prezidentem. Právě Václav Klaus patřil mezi největší odpůrce lisabonské smlouvy, která funkci prezidenta EU vytvořila. Hrad ani úřad Van Rompuye zatím obsah schůzky nekomentovaly.

Češi za problémy jiných zemí patrně platit nebudou

Unie loni musela zachraňovat Řecko, které se ocitlo na pokraji krachu kvůli předlužení státního sektoru (jedním z důvodů byla i abnormální rozmařilost v hospodaření). S potížemi se ale potýkají i Irsko a další členské státy EU. Některá přijatá protikrizová opatření si žádají změnu Lisabonské smlouvy, podle níž EU funguje.

Souhlas s unijní protikrizovou politikou by nicméně znamenal, že dobře hospodařící země budou vlastními penězi podporovat hroutící se ekonomiky. Že by se do podobného programu zapojilo Česko, které nezavedlo euro a v jehož čele stojí euroskeptik Václav Klaus, je nepravděpodobné.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue