Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. | foto: Profimedia.cz

Libye se bojí sabotáží ropovodů. Kaddáfí z nich mohl vysát miliardy dolarů

  • 261
Rodina libyjského vůdce Muammara Kaddáfího může mít na různých tajných účtech miliardy dolarů. Bohatství jí z velké části přinesly obrovské zásoby ropy, míní analytici. Nyní se objevila zpráva, že plukovník zahnaný do kouta nespokojenými Libyjci přikázal sabotovat ropná zařízení v zemi.

O nařízených sabotážích napsal ve svém sloupku Robert Baer z magazínu Time, který zároveň přiznal, že mu to prozradil stejný zdroj blízký libyjské vládě, jenž před dvěma týdny prohlásil, že se nepokoje z okolních zemí do Libye nepřenesou.

Bezpečnostní složky by měly dle tohoto zdroje nejdříve zničit ropovody u Středozemního moře. "Kaddáfí mimo jiné nařídil bezpečnostním složkám začít sabotovat ropná zařízení. Sabotáž má dle zdroje sloužit jako vzkaz libyjským odbojným kmenům: Buď já, nebo chaos."

Libye denně vytěží kolem 1,6 milionu barelů ropy a 1,1 milionu z toho vyváží. Je dvanáctým největším vývozcem ropy na světě a členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která nyní kvůli libyjským událostem zvažuje zvýšení těžby.

Kaddáfí není žádný šašek, ale zločinec s ropou

Říká to bývalý český prezident Václav Havel

Mnohé ropné společnosti totiž kvůli nepokojům a rostoucímu násilí přerušily těžbu ve svých libyjských zařízeních, což narušilo vývoz suroviny ze země, uvedla agentura Reuters.

Kolik peněz elita "vysála", si nikdo netroufá říct

Na účtech Kaddáfího početné rodiny (Kaddáfí má devět dětí) se přitom mohou povalovat miliardy petrodolarů, alespoň to odhadují analytici a odborníci na Blízký východ. Režim autoritářského vládce totiž dle nich bohatství plynoucí z ropy dlouho vysával.

Tak například profesor na univerzitě v britském Exeteru Tim Niblock upozorňuje na fakt, že ročně se kdesi ztrácejí miliardy dolarů. Vyplývá to z porovnání zisků z ropy a vládních výdajů - právě toto manko dle něj vytváří základ bohatství plukovníkových nejbližších. Kolik přesně vládní elita "vysála", si ale netroufá říct.

"Ale přinejmenším to bude několik miliard dolarů," odhadl Niblock. Další odborník na Blízký východ a analytik banky Nomura - Alistair Newton, ohledně nahromaděného jmění s Niblockem souhlasí. "Byl bych překvapen, kdyby to nešlo do miliard," řekl britskému listu The Guardian.

Kaddáfíovi mají dle odborníků své petrodolary poschovávané pravděpodobně na různých účtech v Dubaji, dalších zemích u Perského zálivu či jihovýchodní Asii. V transparentnějších zemích, jako je třeba Británie, pak Libyjci investovali hlavně do nemovitostí nebo firem, jako je Pearson Group, která vlastní list Financial Times.

Kvůli násilí opouštějí Kaddáfího další spojenci

Násilí odsoudila OSN i Liga arabských států

Tvrdé zásahy proti demonstrantům v Libyi odsoudila Rada bezpečnosti OSN i Liga arabských států (LAS). RB OSN žádá potrestání těch, kdo jsou odpovědní za útoky na civilisty, a vyzvala k okamžitému ukončení násilí. LAS zakázala Libyi účast na dalších schůzkách do té doby, než násilnosti v zemi skončí. Arabské státy také Tripolis vyzvaly, aby přestal bránit sdělovacím prostředkům informovat o situaci a aby zajistil lékařskou pomoc všem raněným.

Libyjci protestují proti režimu od poloviny února. Kaddáfí proti nim poslal žoldáky a bezpečnostní složky, srážky nepřežilo nejméně 300 lidí, odhadují ochránci lidských práv. Italský ministr zahraničí Franco Frattini řekl, že podle italských odhadů si potyčky vyžádaly tisíc mrtvých. Libyjské ministerstvo vnitra připouští tři stovky, nejvíc obětí je dle něj ve východolibyjských městech Banghází, Bajdá a Darna.

Ovšem s určitostí tvrdit, co se v severoafrické zemi děje, je vzhledem k tamnímu režimu a absenci zpravodajů zahraničních médií takřka nemožné. Světové zpravodajské weby a televize se většinou odkazují na svědky a jejich telefonický popis dění.

V každém případě ale Kaddáfího kvůli tvrdým zásahům proti demonstrujícím stále opouštějí další spojenci. Po ministrech vnitra, spravedlnosti, diplomatech a některých vysoce postavených úřednících se odklonil od režimu i blízký spolupracovník Kaddáfího syna Sajfa Isláma. Júsuf Savání působil jako ředitel nadace, s jejíž pomocí Kaddáfího syn posiloval svůj vliv.

Už zmíněný sloupkař Robert Baer, jenž dříve působil jako agent CIA na Blízkém východě, upozornil, že plukovníkovi prý zůstalo věrno pouze 5 tisíc vojáků z 45tisícové armády. Kaddáfí se ale při potírání opozice může spoléhat na další desetitisíce mužů ve zbrani - například na tajnou policii Mukhabarat či nechvalně známou 32. brigádu, jíž velí Kaddáfího další syn Chámis (více o Kaddáfího vojenské síle čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue