Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v projevu oznámil, že z čela země neodstoupí (22. února 2011)

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v projevu oznámil, že z čela země neodstoupí (22. února 2011) | foto: AP

V Libyi zemřu jako mučedník, odmítl Kaddáfí demisi v televizním projevu

  • 384
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v emotivním televizním projevu odmítl odstoupit z čela země. Osmašedesátiletý diktátor prohlásil, že je beduínský bojovník a v Libyi je odhodlán zemřít jako mučedník. V zemi zuří již několik dní nepokoje inspirované úspěšnými revolucemi v Tunisku a Egyptě.

"Já tuto zemi neopustím, zemřu zde jako mučedník," prohlásil Kaddáfí v televizním projevu vysílaném satelitními zpravodajskými televizemi. Před kamerou se objevil v tradičním beduínském oděvu a mával svojí Zelenou knihou, ve které načrtl základní pilíře své svérázné ideologie.

"Nejsem nějaký prezident, který by mohl odstoupit. Muammar Kaddáfí je až navěky vůdcem revoluce," hřímal vzdorovitě před budovou vybombardovanou v roce 1986 americkým letectvem.  Divákům tak připomněl, že nezastává žádnou oficiální funkci. Tzv. vůdcem revoluce, kterou vyhlásil po svém nástupu k moci v roce 1969, nicméně hodlá zůstat.

Odpovědnost za nepokoje přisoudil mládeži, která podle něj kopíruje události z ostatních arabských zemí. Demonstranty nazval gangstery, krysami a žoldáky, kteří z Libye chtějí udělat islámský stát - nový Afghánistán. 

Podle libyjských zákonů si protestující prý zaslouží trest smrti. S pěstmi zaťatými na řečnickém pultíku pak Libyjce vyzval, aby se ve středu vydali do ulic a podpořili ho.

Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v projevu k Libyjcům (22. února 2011)
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v projevu k Libyjcům (22. února 2011)
Libyjský vůdce Muammar Kaddáfí v projevu oznámil, že z čela země neodstoupí (22. února 2011)

Odmítl svědectví aktivistů a demonstrantů o masakrech a zvěrstvech, kterých se vůči Libyjcům dopouštějí jeho jednotky. Řekl ale, že  pokud to bude nutné, násilný zásah nařídí. Obraz o dění v zemi prý překrucují cizí mocnosti.

"My, Libyjci, jsme vzdorovali v minulosti Spojeným státům a Británii. Nevzdáme se," prohlásil u monumentu pěsti drtící americkou stíhačku. Libyjce vyzval, aby prohledávali dům po domu, dokud se rebelové nevzdají. Připustil, že učiní kvůli trvajícím nepokojům určité ústupky, které mimo jiné povedou k posílení pravomocí regionálních orgánů. Podle ČTK Kaddáfího projev trval téměř 80 minut, despota poté nastoupil do jakéhosi vozítka a odjel.

Přesvědčení, že Kaddáfí neustoupí požadavkům ulice a nerezignuje, projevil již dříve v Paříži někdejší šéf Kaddáfího protokolu, který se po boku despoty pohyboval více než čtyřicet let.

Nikdy neodstoupí, zemi neopustí

Núrí Mismarí rezignoval na post šéfa státního protokolu teprve v pondělí, ale už od loňska pobývá ve Francii, kde podstoupil operaci srdce. Při rozhovoru s redaktorem agentury Reuters vyvěštil Libyi hořkou budoucnost.

"Kaddáfí bude pokračovat. Nikdo není silnější než lid, ale on Libyi neopustí a ani neodstoupí," poznamenal Mismarí při rozhovoru v pařížském hotelu. Zároveň doplnil, že se jeho někdejší šéf snaží zahájit dialog s kmenovými náčelníky, aby uklidnil situaci.

Povstání se šíří z východu

Muammar Kaddáfí ho hasí i žoldáky ze Sahelu

Podle Mismarího je ale na takovou iniciativu pozdě. "Lidé budou bojovat až do konce a zvítězí," řekl Mismarí s tím, že zemi nezachvátí občanská válka, protože lidé bojují za lidská práva a ne za samostatnost některých částí země.

Podle agentury Reuters se mezitím protestující zmocnili po Benghází dalšího města na východě země - Tobruku. Vojáci na východě země už prý nejsou pod kontrolou Muammara Kaddáfího. Libyjský ministr vnitra Abdal Fatah Júnis Ubajdí dnes podle televize al-Džazíra oznámil, že opouští vládu a podporuje "revoluci ze 17. února".

Stoupenci Kaddáfího hrozí smrtí každému, kdo vyjde na ulici

Po násilnostech, které v minulých dnech zachvátily Benghází na východě země, metropoli Tripolis a některá další města, vládne v ulicích napjatý klid. Většina obyvatel metropole zůstala doma, protože stoupenci Kaddáfího pohrozili, že zastřelí každého, kdo se objeví na ulici.

22. února 2011

Češi v Libyi

V Libyi je podle informací českého ministerstva zahraničí 30 Čechů. Všichni jsou prý v pořádku. Jsou mezi nimi turisté a šest z nich na deset dní odjíždí do pouště. Tiskový mluvčí ministerstva sdělil, že ti občané, kteří si budou přát Libyi opustit, budou moci využít pravidelných leteckých linek nebo speciálních letadel, která vyšlou jiné evropské země. Bude také možnost odcestovat lodí.

autor: ČTK

V ulicích Tripolisu navíc podle ČTK stále leží mrtví. Jeden ze svědků pondělního násilí popsal, že ozbrojenci v pondělí stříleli v ulicích i na sanitní vozy, takže se zdravotníci nedostali k raněným. Mnozí vykrváceli na ulicích.

Nad hlavním bulvárem na pobřeží Středozemního moře podle Tripolisanů přelétávají vrtulníky, což má zřejmě lidi zastrašit. Mnoho zemí začalo z Libye evakuovat své občany. Nejvíc je tam Egypťanů.

Turecko pro své občany do Libye poslalo letadla i lodě. Letecká společnost Spojených arabských emirátů a British Airways zrušily pravidelné lety do Tripolisu. Povolení k přistání evakuačních letadel už dostalo Srbsko a Rusko.

Británie vyslala k Libyi válečnou loď, která by měla případně pomoci při evakuaci jejích občanů. Fregata HMS Cumberland královského námořnictva bude připravena k akci v mezinárodních vodách nedaleko libyjského pobřeží. Londýn o evakuaci po moři ale zatím nerozhodl, stále čeká, zda Tripolis povolí přistání charterového letu.

Mnoho libyjských diplomatických misí v cizině odepřelo poslušnost své vládě a tvrdí, že nyní zastupují libyjský lid. Připojil se k nim i personál zastupitelského úřadu v Praze a nejnověji také libyjský velvyslanec ve Washingtonu.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue