Suezem propluly po 32 letech íránské válečné lodě, míří k Sýrii

  • 128
Suezským průplavem po dvoudenním odkladu proplula dvě íránská vojenská plavidla, která míří na cvičení do Sýrie. Na strategické vodní cestě se válečné lodě Teheránu objevily poprvé od islámské revoluce v roce 1979 a Izrael to považuje za provokaci. Návrat lodí je očekáván 3. března.

Po mlživých informacích a několika odkladech vplula fregata Alvand a zásobovací loď Kharg do vod kanálu krátce před šestou hodinou ráno místního času. Kolem sedmnácté hodiny už obě lodě brázdily vody Středozemního moře.

Podle íránských úřadů míří do Sýrie, kde by se měli íránští kadeti zúčastnit výcviku. Íránský diplomatický zdroj v Damašku podle AFP uvedl, že se íránské válečné lodi zdrží v Sýrii "jen krátce a v souladu s mezinárodním právem". Egyptské úřady uvedly, že se obě lodě Suezským průplavem vrátí 3. března.

I když na palubě válečných lodí podle Íránců nejsou žádné zbraně, jaderný materiál ani chemikálie, vyvolává jejich přítomnost ve Středozemním moři značné rozhořčení Izraele, pro který představují jaderné choutky Teheránu smrtelné nebezpečí.

V souvislosti s vplutím lodí do Středozemního moře izraelské námořnictvo zvýšilo stupeň své pohotovosti. Nejmenovaný izraelský vysoký bezpečnostní činitel agentuře AFP řekl, že Izrael proti íránským lodím "nepodnikne žádnou iniciativu", jakákoliv případná změna jejich kurzu ale "vyvolá okamžitou izraelskou odpověď". Zdůraznil také, že Izrael plavbu íránských lodí bedlivě sleduje.

Izrael nemůže provokace navždy ignorovat, řekl šéf diplomacie

"K mému zklamání není mezinárodní společenství připravené čelit íránským provokacím a musí si uvědomit, že Izrael nemůže navždy tyto provokace ignorovat," prohlásil šéf izraelské diplomacie Avigdor Lieberman s tím, že Tel Aviv bude pohyb lodí pečlivě sledovat.

Premiér Benjamin Netanjahu toto stanovisko zopakoval a podle agentury AFP vyzval mezinárodní společenství, aby na íránské počínání reagovalo rázně.

Ve skutečnosti ale podle BBC Egypt v současné situaci neměl s povolením plavby příliš na výběr. Vedení Suezského kanálu totiž může zakázat proplutí lodí svými strategickými vodami jen v případě války.

Rozhodování o povolení bylo pro přechodnou vládu v Egyptě velmi obtížnou záležitostí i proto, že je Káhira spojencem Spojených států, uzavřela mírovou smlouvu s Izraelem a současně už tři desítky let nemá příliš dobré vztahy s Íránem.

Suezský průplav je strategickou spojnicí Středozemního moře s Indickým oceánem

Suezský průplav je strategickou spojnicí Středozemního moře s Indickým oceánem


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue