Statečný boj přinesl slušný výkon i šance, ale ne góly: Sparta - Liverpool 0:0

• 444
Fotbalová Sparta se nelekla slavného jména, v úvodním utkání vyřazovací fáze Evropské ligy byla lepší, měla víc šancí, ale anglickému Liverpoolu gól nedala. Sparta versus Liverpool 0:0.

Zápas bez obdržené branky dává sparťanům slušné šance do odvety. Za týden v Liverpoolu jí k postupu do osmifinále stačí jakákoli remíza za předpokladu, že aspoň jeden gól vstřelí.

První fotbalový zápas v Česku po zimní přestávce nenadchl, ale ani nezklamal. Sparťané s jedním z nejslavnějších klubů světa odehráli vyrovnanou partii.

ON-LINE REPORTÁŽ

Utkání Sparta - Liverpool jsme sledovali minutu po minutě

Byli dokonce nebezpečnější, měli víc střel i příležitostí.

"Je pravda, že jsme měli větší šance. Ale zápasu vládly obrany. Koncentrace byla maximální, hrálo se zodpovědně. Hráči skákali do střel, bylo těžké se prosadit," prohlásil sparťanský manažer Jozef Chovanec.

Anglický klub bez zraněného kapitána Gerrarda se soustředil na to, aby neinkasoval. Brzy totiž poznal, že Spartu nepřehraje. Za celý zápas zahrozil jen dvakrát. Po standardní situaci a hlavičce N´Goga v závěru půle a v 70. minutě po průniku Johnsona.

Sparťané měli ke gólu blíž. V prvním poločasu po sólu obránce Kušníra, který prošel přes dva hráče, vyhnul se Carragherovi a nabil Matějovskému. Ten střílel ze 16 metrů mimo dosah gólmana Reiny, ale trefil stopera Kyrgiakose.

POSILA V AKCI. Kamerunský záložník Martin Abena (vpravo) při sparťanské premiéře.

Sparťanský šéf Jozef Chovanec se zdraví se svým protějškem Kennym Dalglishem.

Sparťan Václav Kadlec (vlevo) se snaží odpoutat od Glena Johnsona z Liverpoolu.

Druhou tutovku měl Kweuke. Zpracoval si centr z rohu, otočil se kolem Kyrgiakose a vypálil. Reina byl na zemi včas. Další možnost Sparty přišla v závěru: Vacek napřáhl z 25 metrů, dělovka letěla těsně vedle.

Zaplněné hlediště, kde zbylo jen málo volných míst, po zápase domácím aplaudovalo.

ZNÁMKY

Oznámkujte sparťanské fotbalisty za výkon proti Liverpoolu

Začalo se opatrně, hosté drželi míč a domácí se zatáhli na vlastní polovinu. Ale brzy přišli na to, že se soupeře bát nemusí. A byli lepší.

Kweuke s Keričem ještě stříleli mimo, ale Pamičova jedovka Reinu pořádně prověřila.

Sparta skočila na Liverpool ze zimní přípravy a vedla si nečekaně dobře. Překvapila sestava, do níž šéf lavičky Jozef Chovanec zařadil nováčky Keriče s Abenou. Zaujal především kamerunský záložník,který hrál velký zápas vůbec poprvé v životě.

Domácí se snažili hrát po zemi a kombinace jim vycházely. Chvílemi soupeře i přehrávali, dařila se jim hra po křídlech, kde pronikali Kušnír na pravé straně a Pamič na levé. Právě po stranách si domácí vypracovali velkou šanci, kterou zakončoval Matějovský.

DO SKLUZU. Sparťanský bek Manuel Pamič se klouže po trávníku, aby zastavil akci Liverpoolu.
A své námitky si neodpustil ani v boji o osmifinále Evropské ligy proti...
POZDRAV PŘED ZÁPASEM. Sparťanský manažer Jozef Chovanec a jeho liverpoolský protějšek Kenny Dalglish.
Tomáš Řepka (vzadu) brání Davida Ngoga.

Liverpoolští nic. Po zisku míče se okamžitě ve třech hráčích sprintovali do protiútoku, ale obranu Sparty ničím nepřekvapili.

"Dopředu jsme chtěli hrát líp, ale se sestavou, kterou jsme měli k dispozici, to nešlo. Navíc to nebyl lehký zápas," pronesl Kenny Dalglish, kouč soupeře a jedna z největších postav historie velkého klubu. "Věřím, že odveta bude jiná a že vyzní pro nás."

Vzrušily jen nelítostné souboje Řepky s N´Gogem. Po jedné z roztržek německý sudí Meyer oběma ukázal žlutou kartu.

Ve druhé půli se dlouho čekalo na vzrušující okamžik. Nastal po průniku krajního beka Johnsona, který si nachystal pozici pro zakončení, ale z 12 metrů šajtlí o metr minul. To bylo dvacet minut před koncem a pak už fanoušci napočítali jen šance Sparty.

"Šance jsou stejné jako před zápasem, je to vyrovnané. My jsme rádi, že žijeme, že jsme ve hře. Hráli jsme proti velkému favoritovi," dodal Chovanec.