Provládní manifestace v Libyi (16. února 2011)

Provládní manifestace v Libyi (16. února 2011) | foto: Profimedia.cz

Protesty dorazily i do Libye. Vidět jsou ale více stoupenci Kaddáfího

  • 32
V libyjském pobřežním městě Benghází se v noci střetli stoupenci a odpůrci vlády diktátora Muammara Kaddáfího. Potyčky ukončila až policie. Do ulic pak vyrazili příznivci dlouholetého vůdce. V Bahrajnu požadují tisíce protestujících rezignaci premiéra a v Jemenu si demonstrace vyžádaly oběť.

Asi šest set lidí v Benghází žádalo propuštění zatčeného advokáta, který u soudu zastupoval rodiny vězňů z tripolské věznice Abú Sálima. Požadovali také odvolání premiéra Alího Bagdádího Mahmúdího. Svědci ale tvrdí, že demonstranti provolávali i hesla proti Kaddáfímu: "Není Boha kromě Alláha a Muammar je Alláhův nepřítel", "Pryč s korupcí a zkorumpovanými".

Soukromý list Kúríná napsal, že demonstranti v Benghází vyšli do ulic vyzbrojeni benzínovými bombami a házeli na protistranu kameny. Mezi čtrnácti zraněnými je deset policistů, žádné zranění ale není vážné. Věznice Abú Sálima slouží především pro zatčené oponenty režimu a také pro členy radikálních islámských organizací.

Úřady oznámily, že co nejdříve propustí 110 lidí zatčených za členství v zakázané organizaci zvané Bojující islámská skupina. Ta se loni zřekla terorismu a několik set jejích vězněných členů včetně tří vůdců úřady propustily na svobodu. Dalších 110 jich ve věznici zůstává.

Oficiální sdělovací prostředky nicméně informují pouze o provládních manifestacích. Jedna se konala v Tripolisu a státní televize z ní vysílala záběry. Její účastníci kritizovali katarskou televizi al-Džazíra, která podle nich vysílá lži. Al-Džazíra do podrobností kryla nedávné protesty v Egyptě.

Nespokojení Libyjci svolávají demonstrace na čtvrtek, a to prostřednictvím internetu. Už v pondělí ale několik opozičních exilových skupin vyzývalo ke svržení Kaddáfího a k předání moci klidnou cestou. "Plukovník Kaddáfí a jeho rodina by se měli vzdát moci," napsaly ve společném prohlášení.

Kaddáfí stojí v čele Libye od roku 1969, tedy mnohem déle než nedávno svržení prezidenti Tuniska a Egypta. K moci se dostal při vojenském převratu, jímž byl sesazen král Idrís I. Po převratu pak byla vyhlášena republika, ale zemi vládne bez ústavy a parlamentu pětičlenné revoluční vedení. Kaddáfí se vydává za revolučního vůdce bez oficiální funkce, ale v rukou má absolutní moc. Kontroluje nejen politiku státu, ale také armádu a bezpečnostní složky.

Do klubu arabských zemí zasažených nepokoji tak vstoupila další země. Proti svým vládám protestují hlavně obyvatelé severoafrických států. V Alžírsku si vymohli ekonomické změny, v Tunisku dosáhli odstoupení prezidenta a v Egyptě po pádu prezidenta Husního Mubaraka budou následovat zřejmě nové volby a předtím reforma ústavy.

Kromě toho se zvedá odpor proti vládám v dalších arabských státech, v Jemenu, Bahrajnu a v Sýrii. Protestuje se také v Íránu.

V Bahrajnu chtějí rezignaci premiéra

Například v Bahrajnu se tisíce šíitských demonstrantů shromáždily v Manámě k uctění památky druhé oběti protivládních nepokojů, které v Bahrajnu vypukly v pondělí. Účastníci pohřebního průvodu žádají demisi premiéra. Opoziční šíitský parlamentní blok Vifák dnes bude jednat s vládou.

V úterý obsadilo centrum hlavního města údajně až 10 tisíc protestujících lidí, kolem dvou tisíc jich podle svědků strávilo noc ve stanech na Perlovém náměstí, přejmenovaném protestujícími na náměstí Mučedníků nebo také Národní náměstí, které chtějí dlouhodobě obsadit (více čtěte zde).

Policie podle Reuters udržuje odstup od demonstrantů, většinou se zdržuje na blízkém staveništi s desítkami policejních vozů. Podle sdělení ministerstva vnitra jsou všechny silnice ve městě průjezdné.

Ministr vnitra generálmajor šajch Rašíd bin Abdalláh Chalífa se v nočním televizním vystoupení "omluvil národu, občanům a rodinám zabitých" za smrt dvou demonstrantů a oznámil zatčení bezpečnostních činitelů odpovědných za jejich smrt.

Už v úterý bahrajnský král šajch Hamad bin Ísá Chalífa v mimořádně vzácném veřejném vystoupení vyjádřil politování nad smrtí dvou šíitských demonstrantů při protestních akcích a oznámil ustavení ministerské vyšetřovací komise.

Zbloudilá policejní střela v Jemenu zabila mladíka

A lidé se bouří i v Jemenu, protesty proti třicetileté vládě prezidenta Alího Abdalláha Sáliha se rozšířily po celé zemi. V hlavním městě procházelo ulicemi nejméně 800 lidí, policie se je marně snažila rozehnat. V Adenu na jihu země se do protestů zapojilo asi pět set lidí, kteří se střetli s policií. Muži zákona začali střílet do vzduchu, ovšem jedna ze střel zabila jednadvacetiletého mladíka, napsala agentura Reuters s odvoláním na otce oběti.

"Nejsme slabší než Egypťané nebo Tunisané a naše situace je horší než jejich," řekl zpravodaji agentury Reuters jeden z demonstrantů s odvoláním na lidové revolty, které během posledního měsíce svrhly v Tunisku a Egyptě dlouhé roky úřadující hlavy státu. Jemen je nejchudší arabskou zemí, z 23 milionů obyvatel tu žije zhruba 40 procent pod hranicí bídy a třetina lidí trpí chronickým hladem.

Hrozící nepokoje v Jemenu, který se snaží rozdrtit místní odnož al-Káidy a potlačit rebelie na severu a jihu svého území, přiměly Sáliha ke slibu, že v roce 2013 odstoupí. Vyzval také k národnímu dialogu místní opozici, která s ním souhlasila. Přesto v posledních šesti dnech pokračují v Jemenu protivládní protesty, které často vyúsťují v násilné střety se stoupenci vlády.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video