Proměna mobilu na netbook. Motorola Atrix s dokovací stanicí to dokáže

  • 14
Barcelona (Od zvláštních zpravodajů Mobil.cz) - Motorola na letošním MWC předvedla možnou budoucnost mobilních zařízení a netbooků. Pozornost na sebe na stánku nestrhl ani tak dvoujádrový Android Atrix, ale spíše dokovací stanice Lapdock, která se po vložení telefonu promění ve výkonný netbook.

Stánek Motoroly na sebe upoutal pozornost nejenom světelnou show, ale zejména množstvím telefonů, které byly k vidění. Škoda, že prakticky s žádným z těchto telefonů se oficiálně na našem trhu nesetkáme.

Výjimkou se nejspíše nestane ani povedený dvoujádrový Android s označením Atrix, v němž je operační systém Android 2.2. Zařízení má HDMI výstup, přes který se společně s microUSB vstupem připojí na dokovací stanici Lapdock. Ta je sama o sobě prázdnou schránkou bez vlastního OS a ožije teprve po připojení telefonu. Uživatel tak bude mít na cestách k dispozici pohodlnou klávesnici a velký displej.

Nadupaný dotykáč

Motorola Atrix se může hrdě postavit po bok nejlepších současných Androidů s dvoujádrovým procesorem s frekvencí 1 GHz j(ako je třeba Samsung Galagy S II nebo LG Optimus 2X). Součástí výbavy je plná datová výzbroj, wi-fi, 5 Mpix fotoaparát s automatickým ostřením a LED bleskem s možností nahrávat videa v rozlišení 720p.

Motorola Atrix

Telefon nás po krátkém seznámení svým vzhledem nijak nezaujal. Líbilo se nám mírně zaoblené tělo, přístroj se držel dobře v ruce. Průměrně na nás působil i použitý displej s úhlopříčkou 4 palce a relativně vysokým rozlišením 960 × 540 pixelů. Jenže barvy by to chtělo více prosvětlit a zejména přidat na celkové sytosti, tedy minimálně ve srovnání s špičkovou konkurencí, jako je například Super AMOLED od Samsungu.

Motorola Atrix
Motorola Atrix
Motorola Atrix
Motorola Atrix
Motorola Atrix
Motorola Atrix

Budoucnost přenosných zařízení?

Hned vedle sebe jsou na těle zařízení umístěné HDMI a microUSB konektory. Snadno tak můžete připojit model Atrix do některé z mnoha různých dokovacích či multimediálních stanic, které byly rovněž k vidění na stánku Motoroly.

Nejvíce nás zaujal koncept Lapdock, který byste si mohli z dálky splést s velmi tenkým netbookem.

Motorola Lapdock

Sám o sobě neobsahuje žádný procesor, paměť či další technické vymoženosti. Je to totiž prázdná schránka, která modelu Atrix propůjčuje displej s úhlopříčkou 11,5 palce, záložní baterii a zejména pohodlnou klávesnici s velkým touchpadem.

Součástí Lapdocku jsou rovněž dva reproduktory a dva sloty pro USB pro připojení běžné myši nebo obyčejné flash paměti. Dokonce si můžete zavolat, i když je telefon právě připojený. Hmotnost prázdné krabičky přitom lehce překračuje hranici 1 kg.

Motorola Lapdock
Motorola Lapdock
Motorola Lapdock

Firefox v základním balení

Naběhnutí vlastního prostředí po zapojení telefonu trvalo pouze několik vteřin. Prostředí se trochu podobalo těm, s nimiž se můžete setkat u některých notebooků, pokud nechcete startovat operační systém Windows. Samozřejmě máte stále přístupný tradiční OS Android, který ve spodní liště rozšiřovalo několik speciálních aplikací, mezi nimiž byl dokonce internetový prohlížeč Firefox.

Trochu zarážející je, že Motorola spíše nepoužila konkurenční prohlížeč Chrome, který by sám o sobě přinesl několik zajímavých aplikací. Firefox v tomto ohledu o několik měsíců či let zaspal.

Motorola Lapdock
Motorola Lapdock
Motorola Lapdock

Bohužel ještě nebylo úplně dořešené roztahování některých aplikací na celou obrazovku, a část z nich prozatím fungovala pouze ve zmenšeném okně. Naopak na velmi dobré úrovni byla odezva. V budoucnosti bychom si dokázali představit tento koncept jako náhradu za běžné netbooky.

Motorola to však trochu přestřelila s cenou. Šikovná dokovací stanice se bude prodávat zhruba za pět set dolarů. V levnějším balení společně s mobilním telefonem Atrix vyjde dokovací stanice na zhruba poloviční cenu. Za tuto částku však již sežene relativně dobře vybavené netbooky a nejlevnější notebooky. Otázkou také stále zůstává, jestli se s těmito přístroji od Motoroly u nás vůbec setkáme.

,