Národní technické muzeum se znovu otevřelo. Ve středu přivítá první návštěvníky

  • 3
Po dlouhých čtyřech letech se slavnostně otevřelo Národní technické muzeum v Praze na Letné. Úterní vernisáž byla ale jen pro zvané, veřejnost se do muzea poprvé podívá ve středu. Opravená část muzea nabídne návštěvníkům pět expozic, z toho některé úplně nové, a také dvě výstavy.

Provoz Národního technického muzea symbolicky zahájila legendární lokomotiva Hrboun, která vypustila páru a začala vydávat zvuky, jako by se právě vydala na cestu. Spolu s muzeem tak zamířila vstříc budoucnosti.

Slavnostní vernisáže se zúčastnilo několik významných hostů v čele s prezidentem Václavem  Klausem. Přítomni byli i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová či ministr kultury Jiří Besser.

Prezident řekl, že se na znovuotevření muzea velice těšil. Při prohlídce expozic dokonce několikrát utrousil, že "tohle" ještě pamatuje. "Určitě sem vezmu svoje vnoučata," prohlásil v projevu, který provoz muzea oficiálně zahájil.

Podle něj by se do muzea měli přijít podívat hlavně mladí lidé, aby věděli, jakými technickými skvosty se může pochlubit česká historie. "Spousta českých vědců přesáhla svým věhlasem hranice našeho státu, ale třeba na rozdíl od umělců nejsou bohužel mezi českou veřejností zdaleka tak známí," podotkl Klaus. 

Stálé muzejní expozice doplní dvě výstavy

V nově otevřeném muzeu představí své sbírky i brněnské Technické muzeum a pražský Vojenský historický ústav. K vidění tak budou například čtyři desítky zbraní a dopravních prostředků, které čeští vojáci požívali během posledních 110 let.

Národní technické muzeum - expozice Dějiny dopravy

"Naše budova je poprvé za svoji více než sedmdesátiletou historii celá určena jen muzejním účelům. Na více než 5 500 metrech čtverečních vystavujeme na 5 000 exponátů," uvedl generální ředitel muzea Karel Ksandr.

Připomněl, že muzeum bylo kvůli náročné stavební rekonstrukci uzavřeno 1 621 dnů. "Nyní se vrací jako svébytná muzejní, vědecká a vzdělávací instituce," dodal. Dosavadní oprava, jejíž třetí etapa skončí na jaře 2012, stála 370 milionů korun. K tomu je třeba ještě připočítat dalších 130 milionů na jednotlivé expozice.

K vidění jsou jak původní exponáty, tak i nové expozice

Národnímu technickému muzeu dominuje velkolepá dopravní hala, která dokumentuje příběh automobilů, motocyklů, letadel, železnic i lodí od konce 18. století do současnosti. K vidění je mimo jiné koněspřežná hasičská stříkačka z roku 1795, která hasila požár Národního divadla.

Vystaven je také první automobil vyrobený na našem území - NW Präsident z roku 1898 anebo nejstarší dochovaný vůz - Audi z roku 1911. Milovníci železnice zase jistě ocení lokomotivu Kladno z roku 1855 či jediný dochovaný vůz salonního vlaku císaře Františka Josefa z roku 1891.

18. července 2010

Další expozice představují Fotografický ateliér, Tiskařství, Astronomie a Architektura, stavitelství a design - ta vznikla podle projektu Davida Vávry. Interiéry muzea jsou zařízeny ve stylu secese a kubismu. A návštěvníci budou mít dokonce možnost vstoupit do pracoven architektů 19. a 20. století.

Perličkou nově otevřeného muzea je aktuální krátkodobé vystavení jediných dvou českých Nobelových cen - akademika Jaroslava Heyrovského za polarografii z roku 1959 a básníka Jaroslava Seiferta z roku 1984, které zapůjčil archiv Akademie věd a rodina.

Příští rok přibudou expozice dvou dolů

"Rekonstrukce hlavní budovy muzea bude pokračovat v příštím roce. Dokončen by měl být také třetí moderní depozitář v Čelákovicích. Kromě toho chceme otevřít Centrum stavitelského dědictví v Plasích. Do pěti let by mělo být v bývalém lokomotivním depu na Masarykově nádraží v Praze otevřeno železniční muzeum," přiblížil další plány ředitel Ksandr.

"K dnešku jsme otevřeli zhruba polovinu všech výstavních ploch a dvě třetiny plánovaných expozic. Současně dokončujeme další. Už v příštím roce by měl první návštěvníky přivítat kamenouhelný a rudný důl a také zajímavá přehlídka techniky v domácnosti," uzavřel Ksandr.

, ,